Skocz do zawartości

[Zmiana napędu] z GX eagle dub boost 12s na deore 12s


oalan1

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, ze względu na ceny rozważam wymianę napędu ze SRAMA na SHIMANO.

Posiadam ten rower:

https://www.scott.pl/produkt/811/4910/Rower-Scale-920/

 

Kaseta teraz kosztuje 1000zł, Deore za to kosztuje 400. Spora różnica ale musiałbym wymienić bębenek na microspline?

Jak myślicie, czy jest sens to robić i jak to zrobić, żeby miało ręce i nogi? Wiadomo, że teraźniejsze komponenty też mogę sprzedać na rynku wtórnym i parę stówek z tego będzie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile przerzutka GX Eagle zagra z kasetą Shimano, to moim zdaniem sensowny mod. Uciekasz od drogich kaset i możliwe, że za mniej niż 1000pln. No chyba, że nie zagada, to wtedy + przerzutka i manetka, ale w dłuższej perspektywie i tak się opłaci. Najpóźniej przy drugiej wymianie wyjdziesz na plus.

Nie oszczędzaj na piaście, kup coś konwertowalnego, np DT350. Wtedy w każdej chwili będziesz mógł kupić sam bębenek i przejść na XD czy nawet zwykłe Shimano jeśli byłaby taka konieczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SRAM jest do kitu, nieserwisowalne, szybko padające sprzęgło tylnej przerzutki totalnie przekreśliło u mnie tego producenta. Szkoda, bo lubiłem to "twarde" działanie przerzutki X01. Na wiosnę prawdopodobnie będę wymieniał ten badziew na XT M8100 z przerzutką M9100...no chyba, że zdecyduję się na nowego Sparka, to wtedy wymienię cały rower. ;) Jeśli Twoja przerzutka też już niedomaga, to będzie tylko gorzej i skoro myślisz o wymianie, to machnij od razu cały napęd i nie baw się w mixy, bo będziesz potem pluł sobie w brodę. Możesz ewentualnie zostawić korbę, wymieniając jedynie zębatkę na kompatybilną z 12-rzędowymi łańcuchami Shimano. Chociaż jak jest z osią DUB, to też bym ją wymienił, bo do tego nie można kupić żadnego normalnego suportu.  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety prawie każde pozbycie się bębenka XD jest kosztowne. Dlatego napisałem, że jak napęd chodzi w porządku i tylko rozchodzi się o 5-6 stów to nie ma to sensu. W innym przypadku trzeba się wykosztować albo na jedno koło albo cały komplet. No i święte słowa z wyżej czyli nie ma co oszczędzać na tylnej piaście jak coś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Tyfon79 napisał:

Niestety prawie każde pozbycie się bębenka XD jest kosztowne. Dlatego napisałem, że jak napęd chodzi w porządku i tylko rozchodzi się o 5-6 stów to nie ma to sensu. W innym przypadku trzeba się wykosztować albo na jedno koło albo cały komplet. No i święte słowa z wyżej czyli nie ma co oszczędzać na tylnej piaście jak coś. 

Eh, jak ja żałuję, że jak kupowałem swojego rockridera nie wziąłem do niego dodatkowego kompletu kół... 1000 cebulionów za komplet kół z oponami i 12rz NXem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, o to moje rozważania.

Mam 2 przerzutki GX (jedna z totalnie nowym wózkiem) - myślę, że obie pójdą za 250 zł od sztuki, kasetę też sprzedam za 200-250 (na pewno przyda się komuś na trenażer jak ma bębenek XD a nie chce brać nowej za 1k - na ERG mode wystarczy). Czyli sprzedając to w międzyczasie jestem do przodu 750 zł.

Teraz pytanie czy ja w ogóle mogę zrobić taka podmiankę ze względu na korbę. Korba DUB, wkład suportu DUB ninja token (sprowadzałem z Tajwanu czy innej Tajlandii bo przestali z niewiadomych powodów produkować ninja token  na 29mm DUB i był to jedyny sprzedawca na świecie, któremu zostało jeszcze parę sztuk). Jeśli to by przeszło, musiałbym kupić nową zębatkę, która pasowałaby do łańcucha shimano 12s - musiałaby też pasować do mocowania na tej korbie - Truvativ. Czyli, jeśli to by się udało:

 

- Zębatka która pasuje do łańcucha shimano oraz korby truvativ - ok.200 zł - tutaj proszę o ocenę czy to jest w ogóle możliwe, czy trzeba zrobić inny myk. Suport brałem na wymiary:

41x92 29 mm

- Łańcuch 150 zł

- Przerzutka deore/slx będzie mnie kosztować ok.300 zł. 

- Piasta 350 z microspline plus przeplecenie ok. 850 zł. (zawsze mogę sprzedać koło które mam za podobną cenę - jest na karbonowej obręczy i wziąć całkowicie nowe alu za 100 czy 200 zł więcej na piaście 350/240)

- Kaseta - przypuśćmy 500zł.

Podsumowanie:

Pierwsza opcja shimano

150 zł + 300zł + 850zł +500zł = 1800 - 750 zł za przerzutki i kasetę GX = 1050zł inwestycji   ALE jeśli sprzedam obecne koło za 900 zł(karbon obręcz), a zamiast piasty z bębenkiem kupie gotowe koło ALU na fajnej obręczy DT za 1100 zł to cała moja inwestycja w nowy napęd wyniesie 400 złotych po sprzedaży starych podzespołów i zamiany kół. Potem jak będę chciał coś wymienić będę miał taniej. Musi mi tylko ktoś powiedzieć jak rozwiązać problem korby, albo czy go po prostu nie ma i można robić operacje. 

Druga opcja SRAM:

- nowa kaseta Garbaruk 1100 zł

- nowy łańcuch 150 zł

- nowa zębatka 200 zł

 

1450zł i wszystko chodzi jak cacy - ale jest w *uj za drogo natomiast mogę sprzedać tak jak w pierwszej wersji zapasową przerzutkę oraz kasetę i odzyskać z tego 500zł. Nowa inwestycja 1000zł i dużo mniej *ebania się. Minus tak, że potem znowu trzeba będzie wydać kasę ale to może być za 2 lata i sporo może się zmienić - lub nic :P

 

Zapraszam do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co? Popsuło się wszystko, chcesz mieć części pod jeden kolor, czy po prostu wystraszyłeś się opinii, że zaraz wszystko się rozleci? 

Wymieniaj to co już zużyte i wystarczy. Korby można mieszać, łańcuchy można mieszać, kasety z przerzutką też. Manetkę Shimano z przerzutką GX, opinie są różnie, u mnie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no po prostu jest zużyte (kaseta, łańcuch, zębatka pewnie też), a jak w cenie sprzedanej używanej przerzutki mam nową shimano to też czemu nie wymienić. A co do korby, DUB ma jakieś inne offsety, wymiary niz standardowa korba, po prostu nie wiadomo czy się spasuje z kasetą shimano jeśli chodzi o przekosy itp., ale tego nie wiem, pytam mądrzejszych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...