Skocz do zawartości

[Napęd] Cube Aim Pro 2021 wymiana całego napędu na 1x12


Ywald93

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, rower kupiłem w kwietniu nie znając się kompletnie na sprzęcie a jest tam słaby Shimano Tourney 3x8. 2300km na tym zrobiłem ale już od początku biegi nie wskakują jak należy czasem wejdzie czasem nie i bywa tak, że przeskoczy w mało odpowiednim momencie a przy większej prędkości jest strach cokolwiek przekładać na blacie, regulacja tego mnie już męczy i czas na coś lepszego. Sporo jeżdżę po lasach górnego Śląska, 

Rower jest na ramie 23 XXL i jeździ mi się na nim przyjemnie nawet długie trasy ponad 100km.

Chciałbym przeznaczyć 1500zł +/-100 za sam napęd nie licząc kosztów zamontowania i regulacji w serwisie. 1x12 jest wygodny i wystarczający (testowałem od kumpla Deore) a myśle o zakupie SRAM NX EAGLE

Pytanie jest czy całość wejdzie, czy np kaseta się zmieści bez konieczności dodatkowych kosztów jak wymiana koła? 

https://motosport-gliwice.com/pl/p/Rower-CUBE-AIM-PRO-29-2021/1375

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaseta musi być na zwykły bębenek Shimano , czyli od SX albo NX, potrzebne manetka, przerzutka, kaseta iniestety korba z zębatką narów wide. Da się. Ale napęd 3x8 też ma prawo działać. A NX też może denerwować. Kolega taj jak ty walczysz ze swoim, włączył z NXem w nowym rowerze 4 razy droższym. Dobre linki/pancerze, czystość, zdrowy łańcuch i regulacja. Twój zestaw nie jest wyczynowy, ale nie jest taki zły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaseta NX wchodzi na standardowy bębenek, do shimanowskiego 1x12 trzeba wymienic piastę/kolo na microspline. Bez wymiany - Shimano 1x11.

 A zastanowiłeś się na najważniejszym - jaki zakres przełożeń potrzebujesz? Bardziej twarde lub miękkie. Bo tych 460% co masz teraz na 1x12 nie uzyskasz.

No i wyborem korb trzeba uważać, żeby to nie było do ram z boost. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kaseta NX wchodzi na standardowy bębenek

Ok, czyli z miejsca i bez kombinacji zakładam to do swojego roweru? 

Cytat

do shimanowskiego 1x12 trzeba wymienic piastę/kolo na microspline

M6100 chyba ma znajomy z Deore i też za takim napędem się rozglądałem ale wydaje się, że jest mniej dostępny od tego SRAMa chyba, że to ja słabo szukam.

Cytat

 jaki zakres przełożeń potrzebujesz?

ciężko powiedzieć, przeważnie używam średniej zębatki a z tyłu małych

 

Cytat

Tylko nie NX. Mam to jednym rowerze i za jasną cholercię nie mogę tego wyregulować. 

Troche na YT poprzeglądałem filmów i wydawała mi się dobra jak na moje wymogi, skoro Tourney jest fatalny to niech ten NX będzie chociaż przyzwoity a będę zadowolony. 

W takim razie co proponujecie?

21 minut temu, remover napisał:

Bez wymiany - Shimano 1x11.

 

Też może być

https://allegro.pl/oferta/zestaw-naped-shimano-deore-1x11-m5100-kaseta-11-46-10955934819?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_content=wybrane&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_uzsd_sport_rowery_pla_ss&ev_adgr=rowery&ev_campaign_id=14398658358&gclid=Cj0KCQjwg7KJBhDyARIsAHrAXaEXMVTE-z7YW-Kd_lBMJBxGrfdlQzFPByChMwwKVbPkq2YeDTcJhEsaAsmJEALw_wcB

Albo taki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wybrał 1x11. 

Korba Prowheel MPX11. Bardzo przyzwoita chińska korba. 175 mm, ofset 6, rozmiar zębatki wg potrzeby, od razu z suportem - https://m.pl.aliexpress.com/item/1005001985030255.html

Kaseta, zakres znów wg potrzeby, Shimano/Sram/Sunrace 11-42, 11-46, 11-50

Przerzutka 11x SLX/Deore, model w zależności od rozmiaru kasety.

Manetka 11x Deore SLX XT

Łańcuch Shimano hg701.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym zestawie nie bardzo rozumiem przerzutki 5100. Ona jest dedykowana do kasety 51T i ma klopot z każdą inna. Poszukaj na forum, nie tak dawno byl temat. Korba też nie bardzo pasuje bo jest na linije łańcucha 52, a dla twojej ramy potrzebna na 48-50. Przy napędzie 1x to nie ma aż takiego znaczenia, ale kultura pracy może się pogorszyć. A przecież o to ci chodzi. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
8 godzin temu, remover napisał:

A zastanowiłeś się na najważniejszym - jaki zakres przełożeń potrzebujesz? Bardziej twarde lub miękkie. Bo tych 460% co masz teraz na 1x12 nie uzyskasz.

Przelicz ile % ma NX 1x12 - 454%, więc różnica żadna.

NX to fajny napęd, może poza przerzutką, ale tu można trochę dołożyć i kupić GX wolną od wszelkich problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bogus92>>Przelicz ile % ma NX 1x12 - 454%, więc różnica żadna

No z 11-50, zgadza się. Tylko że nie muszę ci wyjaśniać że to jest kosztem odległości pomiędzy biegami. I warto zastanowić się nad wykorzystywanymi przełożeniami, żeby uzyskać przyjazny ciasniej upakowany napęd. Kolega to zupełnie lekceważy i po założeniu takiego 30:11-50 z linku, przeznaczonego do jazdy po pionowych scianach, będzie, jak to zwykle z MTB bywa, jeździć w mieście po asfalcie wyłącznie na 11 i 13 i zalatwi kasete za 500 zeta z pół sezonu. 

Ale ma prawo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przodu 34/36t

10 godzin temu, Dokumosa napisał:

Bo masz ramę przestarzałą i boosta nie wsadzisz. A Shimano grupy od m5100 w górę pozycjonowali właściwie tylko pod boost stąd konieczność stosowania korby z innej parafii.

Nakieruj mnie jeszcze po czym szukać korby do takiej ramy jak moja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linia łańcucha 48,8mm (opisywana często jako 49 albo 50mm).

W grę wchodzi np. shimano fc-mt511-1 i przesunięcie blatu 3mm do wewnątrz (potrzebne nowe, dłuższe kominy do śrub i podkładki) albo prowheel mpx-11 i do niej blat "gxp" z offsetem 6mm. Tej osratniej szukaj na Ali ale ceny mają obecnie szalone jak Shimano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno przerabiałem klientowi napęd na 1x12, miało być możliwie tanio... Kaseta NX, łańcuch Sram, przerzutka i manetka Shimano SLX/XT. Korba używana 3-blatowa z odkręcanymi zębatkami. Zębatka chińska NW Deckas w miejsce środkowej zębatki, offset 2 mm zrobiony podkładkami. Do tej pory przejechał około 5k km i napęd działa bez zarzutu (po drodze wymienił łańcuch i zębatkę NW).

Do kasety NX lepiej wziąć łańcuch Sram. Na testach na stojaku, z łańcuchem Shimano napęd chodził ciut głośniej i wyczuwalnie później zmieniał przełożenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, FigoiFago napisał:

Tylko nie NX. Mam to jednym rowerze i za jasną cholercię nie mogę tego wyregulować. 

Też nie mogłem na początku ogarnąć. Kluczem jest bardzo dokładne ustawienie górnego kółka przerzutki.

Godzinę temu, Ywald93 napisał:

Z przodu 34/36t

Chyba 24/36. Ja, mając już w rowerze napęd 3x8, nie szedłbym w napęd 1xx pomimo, że sam teraz na takich jeżdżę i nie narzekam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

To tylko pomyśl czy 36 z przodu nie będzie za ciężko na Twoje jazdy.

34 wydaje mi się najbardziej pode mnie przygotowane jak zresztą na te trasy którymi jezdzimy, siłowo na jednym dość twardym przełożeniu przejechałem 127km, a na drugi dzień była para w nogach, żeby powtórzyć wyczyn albo kopać się w UFC 😉

Serio trochę mi się odechciało tego wszystkiego na dziś, zbyt zagoniony i zajęty ostatnimi dniami jestem a tu ceny tego wszystkiego tu kompatybilność z ramą i jednego z drugim. Odezwę się późnym wieczorem i dalej będziemy myśleć

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Panowie, wszystko co napisaliście jest prawdą. Podstawą do wejścia w napęd 1x jest dobór odpowiedniej zębatki do korby, tak by korzystać z optymalnego zakresu kasety.

Co do dziur w stopniowaniu, to nie ma to większego znaczenia, bo dziury są na 3-4 najlżejszych przełożeniach, gdzie zwykle wspinasz się pod górę i potrzebujesz szybkiego biegu ratunkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...