Skocz do zawartości

[spawanie ramy] do roweru cargo/rikszy


slavija

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry! 

Zastanawia mnie sprawa spawanie własnej niestandardowej ramy. Znalazłam parę tutoriali (jak te w linkach poniżej) jak zrobić samodzielnie rower typu longtail. Na olx można też dostać stare riksze (z fotelem z przodu), przerabiane ze zwykłych rowerów. W jaki sposób określa się, czy taka konstrukcja od razu nie popęka (nie chodzi mi o jakość spawu tylko ogólnie o konstrukcję)? Spawa się i sprawdza? Czy są na to jakieś zasady? Nie sądzę, żeby osoby budujące takie rowery przeprowadzali analizę obciążeń statycznych i dynamicznych metodą elementów skończonych czy inną...

http://www.steves-workshop.co.uk/vehicles/cargobike/cargobikeindex.htm

https://rollingreenhills.medium.com/diy-longtail-cargo-bike-chapter-1-e01129af14fa

https://www.instructables.com/How-to-Build-a-Longtail-Cargo-Bike/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MikeSkywalker napisał:

A ja myślę że osoby budujące (spawające, lutujące) ramy takie obliczenia przeprowadzają korzystając z odpowiednich aplikacji. 

Liczy się jak normalną kratownicę - most czy żuraw. Spawy nie przenoszą obciążeń na zginanie - traktuje sie je w obliczeniach jak przeguby. Mają trzymać i tyle. 

Do  tego odpowiedni współczynnik bezpieczeństwa i viola.

A i profesjonalnie policzone ramy pękają w seryjnie produkowanych rowerach :/

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O! Aż czuję, że moje horyzonty się poszerzają. 

A może któryś z przedmówców podrzuciłby jakieś źródło, z którego mogłabym się dokształcić jak policzyć taką "kratownicę". Na studia w tym kierunku już nie pójdę 😉 ale z matematyką i fizyką sobie radzę. Takie nieprzesadnie obszerne, ale też porządne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o kratownicach płaskich statycznie wyznaczalnych. To pewne uproszczenie w konstrukcji roweru który nie jest taką kratownicą ale jest w sieci wiele materiałów na ten temat. 

Chcesz pójść dalej - ja uwielbiam prace Patankara. Opracował bardzo fajną, szybkozbieżną metodę rozwiązywania równań różniczkowych - nie mogę jej teraz znaleźć w sieci. Moja ulubiona to https://www.amazon.com/Numerical-Transfer-Hemisphere-Computational-Mechanics/dp/0891165223 , czyta się jak powieść. Mechanika płynów a liczenie naprężeń w ośrodkach ciągłych to dosyć zbliżone dyscypliny. Jego pozycje pomogły mi napisać wiele przejściówek.

A naprawdę skoncentrowałbym się na współczynniku bezpieczeństwa :) Żadne z powyższych metod nie uwzględniają zmęczenia materiału.

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...