Skocz do zawartości

[Nawigacja] czy coś takiego istnieje?


Rekomendowane odpowiedzi

Ten IGS też można skonfigurować ręcznie a z internetem trzeba połączyć tylko żeby zaktualizować firmware, mapy itd. Aktywności można ogarniać bez telefonu czy komputera.

Od 20 strony https://igpsport.pl/wp-content/themes/igpsport/assets/download/instrukcje/iGS620_Polish_V1.0.pdf 

image.png.babfcba924f8ff73c144be2d719a895f.png

image.png

image.png

Edytowane przez keltu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IGS620 nie polecam jako urządzenie nawigacyjne .Miałem kilka miesięcy po czym sprzedałem. 

Nastawiałem się na funkcje nawigacyjne - wyprawy rowerowe ale totalnie się zawiodłem. 

 

Moje wnioski po 4 miesiącach użytkowania :

MINUSY:

-nawigacja strzałkowa to loteria-  strzałki manewrów pokazuje  raz za szybko , raz za wolno .Od razu to wyłączyłem w opcjach.

-Apka totalna porażka-  kłopoty ze zgrywaniem aktywności  po BT . Po wgraniu nowego softu prawie nie możliwe zgrywanie aktywności (tel Iphone) 

-Po wgraniu najnowszego softu często nie widzi opcji nawigacji , pomaga reset i ustawianie wszystkiego od nowa( nie można wejść w  okno nawigacja)

-Nawigacja kieruje po wgranym śladzie jak z niego zboczysz nie skieruje Cię  z powrotem na niego.

-Czasami zdarzało mi się, że na rozwidleniach dróg leśnych kierowało mnie innymi odnogami ścieżek i musiałem wracać na skrzyżowania oczywiście na pamięć :) 

-Nawigacja nie doprowadzi Cię do początku śladu . Jak masz wyznaczony ślad np.5 km od domu to musisz sam dam dojechać. 

PLUSY

-bateria-  wykręciłem 15 godzin na włączonej navi  

-dość szczegółowe mapy 

-wykonanie 

-same funkcje licznika 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ostateczności zerknij na garmin explore używam dość agresywnie w lasach i dolinach. nawet jak zgubi ślad bo co prawda ma tylko gps to wiesz gdzie jesteś i zawsze możesz wybrać sobie drogę do kierowania dalszej trasy, co prawda na dłuższe wycieczki proponuje użyć powerbank u mnie z 13,000 Mah wystarcza na 5 dni jazdy po 6h. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Panie i panowie,  nie zakładam nowego wątku bo szkoda forum zaśmiecać. Poczytałem juz pomad 10 wątków o nawigacjach, po lekturze wiem żę nie potrzebuje licznika z gps. waham się między nawigacją turystyczną ( głównie garmin) a smartfonem z locus+power bank. Mam ten komfort że się nie ścigam i mogę się zatrzymać i sprawdzić trasę. 

Miałem w tym roku przypadek z smartfonem na trasie wokół masywu śnieżnika na otwartym zboczu góry smartfon pokazywał lokalizacje z pomyłką ponad 5 km. Oszczędzałem baterie i włączałem go co pewien czas aby sprawdzac lokalizacje, tak że wracałem trochę na czuja.  

Pytanie przy czy nawigacje turystyczne  garmina posiadają dużo lepszy nadajnik GPS (i inne satelity) niż smartfony (np samsung S) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa lata ciągnąłem z zestawem locus Map + Samsung Xcover + Spigen gearlock+ power bank na magnetycznym kablu.
Nie ma lepszego zestawu na start w relacji koszt/efekt moim zdaniem.
Niemniej kilka spraw przelało czarę goryczy.
W związku z powyższym od tygodnia mam garmina etrex touch 35 na kierownicy, a smartfon i locus zostały do planowania i analizowania na postojach.

W razie zainteresowania rozwinę temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.) W pełnym słońcu nic nie widać. W sierpniu na wyjeździe w góry irytowało mnie szczerze szukanie cienia by sprawdzić drogę.

2.) Po deszczu wykrywa wilgoć w porcie usb i blokuje możliwość ładowania. Pokazuje ten komunikat przez całe godziny po ustaniu opadów. Radziłem sobie wymieniając baterię w połowie dnia (xcover ma wymienną), ale wymaga to chwili spokoju w suchym miejscu. Trochę stresuje czy prądu wystarczy do schroniska, a powerbanka nie możesz wtedy użyć. 

3.) W grudniu jechałem w nieznane rejony Gdańska przy mrozie -10. Baterię zjadło w godzinę i 15 minut. Podpinam powerbanka i widzę komunikat jak w załączniku...  

Następnego dnia kupiłem garmina na paluszki AA.

received_443196064025526~2.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Etrexa 35 touch od czasu premiery ( ładnych parę lat).. Ekscytacja trwała krótko.

Po takim czasie użytkowania czuję się uprawniony do wyrażenia subiektywnej opinii : uważam,że to bezczelnie drogi syf.

Z wielu powodów, z których rozdzielczość wyświetlacza 160x240 pixeli to tylko początek listy, mniej więcej taką miała pierwsza Nokia z aparatem,ta z reklamy z niedżwiedziem.

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dziś okazje porównać Etrex35 touch, GPSmap66 oraz Licznik Edge Explore. Jednak do moich zastosowań gdzie mogę się zatrzymać i sprawdzić trasę bardziej sprawdzi się smartfon. Czas operowania mapą na powyższych urządzeniach jest bardzo długi, zapewne po wdrożeniu skrócił by się ale i tak w porównaniu do telefonu z rysikiem jest to przepaść.  Antena w GPSmap66 jest według sprzedawcy 4 zwojowa- co by to nie znaczyło to działa, po włączeniu urządzanie od razu pokazało lokalizacje, a byliśmy na parterze w budynku 5 piętrowym. Oba urządzenia Etrex35 touch i GPSmap66 są dobrze wykonane i przeżyją nie jeden upadek na ziemie. Natomiast ja pozostanę przy zestawie smarfon +locus mapy. Poszukam jeszcze na necie , może jest jakaś zewnętrzna antena do satelity współpracująca z smartfonem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez tak kiedyś myślałem.

Kilka lat z różnymi telefonami,apkami. Dziś już używam kolejnego z kolei garmina.

Uważam ze popełniasz błąd . Poczytaj jeszcze coś o tym w necie. Na rynku nie ma czegoś takiego jak zewnętrzna antena gps do smartfona. Albo się używa dedykowanych urządzeń gps (sport,geodezja ,wojsko, ratownictwo, zaawansowana turystyka) albo właśnie smartfonów z losowa jakością modułów gps dla mało wymagajacego klienta. Czekam na kolejny Twój temat dotyczący frustracji z powodu działania smartfona ( zerwane ślady aktywnosci, deszcz, mocne słońce) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.12.2021 o 16:14, pinok napisał:

Garmin 830 gubi sygnał pod byle wiaduktem, Mio 215 na drodze przez las.

Smartfon ma A-GPS czyli Assisted GPS, pomaga sobie nadajnikami GSM.

Z moich doświadczeń to smartfony mają lepszą dokładność.

 

Ja mam z kolei inne doświadczenia odnośnie 830. Bardzo rzadko gubi sygnał, znacznie, znacznie rzadziej niż mój były smartfon, który notorycznie gubił sygnał w lasach, pokazywał prędkości z *py (w stylu pokazuje 15km/h by po chwili wskazywać 50 km/h gdy tak naprawdę jechałem jednostajnym tempem ok 25km/h).

Przy czym w górach, jeżeli chodzi o nawigację, to zdarzyło się zawieść tak 830 jak i smartfonowi z google maps. I g830 i google maps kazało mi trasę pokonać pieszym szlakiem górskim.

Natomiast, mimo wszystko, do turystycznej jazdy, jeżeli ktoś ma smartfona z dobrze działającym gps-em, to jednak bym pozostał przy smartfonie.

Do sportowej / sportowo-turystycznej jazdy garmin będzie lepszy. Taki g830 lepiej się sprawdzi do nawigacji po śladzie, dłużej wytrzyma bateria, bez problemu współpracuje z dodatkowymi czujnikami, ale na smartfonie jednak znacznie łatwiej coś wyszukać przy doraźnej potrzebie.

 

Edytowane przez hulk14
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, ronina napisał:

Na rynku nie ma czegoś takiego jak zewnętrzna antena gps do smartfona.

 

12 godzin temu, Kein napisał:

Poszukam jeszcze na necie , może jest jakaś zewnętrzna antena do satelity współpracująca z smartfonem. 

Otóż jest:

https://www.eazymut.pl/modul-mobilny-garmin-glo/1393-glo-2-010-02184-01.html

Moim urządzeniem marzeń byłoby urządzenie z uproszczonym androidem wspierającym locusa, na akumulatorki AA NiMH (bo dobrze działają na mrozie) z blokadą dotyku przyciskiem fizycznym i ekranem 3,0" TFT widocznym w słońcu. 

Etrex 35 nie jest idealny, ale w obecnej zimie -6 stopni jako jedyny oferuje potrzebne mi funkcje i sensowne zasilanie na cały dzień. 

Edytowane przez KSikorski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dawało mi to spokoju że jest taka nisza na rynku i zrobiłem sobie mały przegląd zagranicznych forum. Wychodzi że na tą chwilę Garmin zdominował rynek małych ręcznych nawigacji i w miarę budżetowych. Jest jeszcze firma Globstar posiadająca serię SPOT, jednakże cena już na starcie jest wyższa i do znacznej części funkcji wymagają płatną subskrypcje. Parę lat temu działał aktywnie na tym rynku HOLUX ale już od paru lat nie wypuszcza nowych urządzeń. 

Być może za niedługo GARMIN wypuści następcę  eTrex Touch 35 ponieważ widnieje on na ich stronie jako produkt archiwalny ( nie ma go również na stronie US). Jest on na ryku od 2015 roku, natomiast eTrex 32 od 2018 roku, który to widnieje jako bieżący produkt na stronie Garmina. 

Reasumując jak by ktoś szukał zewnętrznego nadajnika GPS/Glonass łączący się z smartfonem przez Bluetooth to wskazany przez "KSikorski" GARMIN GLO 2 jest najkorzystniejszą opcją. Cena około 400 PLN, wbudowany akumulator który można doładowywać i co najważniejsze wsparcie oprogramowania. Urządzenie aktualizuje lokalizacje do 10 razy na sekundę.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Cześć

      Ostatecznie nabyłem igpsport620 i muszę napisać, że jestem bardzo zadowolony.

Nawiguje dużo lepiej niż telefon, tj dużo czytelniej mimo, że mapa jest mniej rozbudowana a może właśnie przez to. Niestety nie można przesuwać mapy ale można oddalać i przybliżać, w moim odczuciu po przyzwyczajeniu akceptowalne i dość szybkie w obsłudze w trakcie jazdy. Jest to mniej zaawansowane urządzenie od droższej konkurencji ale jako nawigacja sprawdza się świetnie, nigdy się nie zacieła, nigdy nie zawiesiła a czas pracy na baterii uznałbym za dobry. Przez 60h ciągłej pracy bez wyłączania ładowałem go dwa razy. Na pewno pomaga fakt, że jasność  ekranu można ustawić na 10% a czytelność nadal pozostaje dobra. Z minusów na pewno dość słaba aplikacja jakby komuś zależało na wielu funkcjach które mają urządzenia z wyższej półki, trochę się zawieszała, nie zawsze wczytała mi od razu wszystkie przejazdy. Podobno po aktualizacjach problemy zostały poprawione ale ja już tego nie sprawdzałem. Urządzenie da się użytkować bez połaczenia z telefonem a plik gpx można prosto wrzucić z poziomu komputera. Nie trzeba także dzielić bardzo długich tras. Urządzenie wydaje się solidne, jest z dobrego tworzywa a jakość spasowania jest bardzo w porządku. Wodoszczelność bez zarzutów. Ładowanie w trasie w trakcie nawigowania to oczywistość. Nawigacja posiada także połączenie ze stravą, chyba czymś jeszcze, jakieś funcje treningowe oraz ant+ z możliwością podłączenia wszystkich czujników.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...