Skocz do zawartości

[Nawigacja] czy coś takiego istnieje?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszyskim.

       Ostatnio zacząłem zastanawiać się nad nawigacją do roweru, do tej pory korzystałem z dwóch aplikacji na smartfonie. Cycle droid do zapisywania śladu i danych z wyjazdu oraz z Locus Map wersja darmowa jako nawigacja. Stwierdziłem,że smartfon jest jednak dość duży i niestety przy mocnym słońcu ma słabo widoczny ekran. Oczywiście przejrzałem forum, przeczytałem wiele opinii, obejrzałem jakieś filmiki na YT i w sumie zdałem sobie sprawę z tego,że wiem jeszcze mniej niż wiedziałem a nie wiedziałem prawie nic. Do tej pory nie miałem do czynienia z żadnymi takimi urządzeniami nawet ich nie dotykałem😀.Pozwolę sobie wypunktować opcje których oczekuje:

1. Nawigacja z wcześniej wygenerowanego lub pobranego na komputer śladu gpx(używam tego do objazdu tras przed zawodami oraz do długich wycieczek takich powiedzmy do dwóch dni oraz objazdu szlaków)

2. oczekuje,że bedzie miał to samo co cycle droid czyli standardowe dane na temat, wsokości, nachylenia, przewyższenia,spadki itd oraz wykresy: prędkość/czas, dystans/czas, wysokość/prędkość lub coś podobnego.

3. dość długi czas na baterii, smartfon bez karty sim działa ok 12 h

4 temperatura zewnętrzna, podświetlenie

5. przyciski fizyczne byłyby mile widziane

6. zależałoby mi na tym aby urządzenie zapisywało wszelkie dane tak jak telefon w pamięci. Żebym mógł to w przyszłości przeglądać na tym urządzeniu czyli ślad gdzie jechałem i to co w pkt 2(w telefonie mam wycieczki od 5 lat)

7. najlepiej jakby nie trzeba tego urządzenia parować z telefonem, zeby było to urządzenie autonomiczne

8. nie musi się łączyć ze stravą ani innymi tego typu portalami

9. raczej nie będzie żadnych czujników kadencji, pulsometrów itp, zresztą teraz to chyba i tak każdy ma ant+

      Z tego co się zorientowałem to większość urządzeń trzeba skonfigurować przez smartfon lub komputer stąd pytanie czy są jeszcze takie które konfiguruje się same w sobie?

Fajnie jakby miał baterie wymienne jakieś np AA. Wyświetlacz nie musi być kolorowy jeśli monochromatyczny także będzie prowadzł po gpx-ie.

Jeżdżę praktycznie tylko w terenie a zatem dobrze jakby miał dobry zasięg oraz dość szczegółową mapę. Rower to mtb.

Kwota do przeznaczenia to 600 zł ale jak będzie coś wartego uwagi to może znajdzie się jeszcze z 5 zł😁

Dziekuje za ewentualne podpowiedzi.

Edytowane przez Przecietny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak oglądałem recenzje ale czytałem również,że niestety mapy nie są zbyt dokładne, On chyba też o tym mówi. Do tego chyba trzeba łączyć się z telefonem a wycieczki zapisuje w chmurze na dedykowanej aplikacji. Chociaż możliwe jest,że coś pomieszałem, nagle tyle różnych nawigacji i recenzji przejrzane,że człowiek głupieje😁

aha czyli tylko te starszego typu takie baterie posiadają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Przecietny napisał:

Kwota do przeznaczenia to 600 zł ale jak będzie coś wartego uwagi to może znajdzie się jeszcze z 5 zł😁

chcesz kupić skomplikowane urządzenie za spore jak na warunki "kowalskiego" pieniądze

Kup coś porządnego, od firm specjalizujących się w tego typu urządzeniach, z gwarancją, suportem, aktualizacjami itd, to jest zakup na kilka lat.

Kasa jaką "wymyśliłeś" wystarczy na jakieś nołnejmy z aliexpress a nie nawigację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie wydawało mi się,że nie mam dużych wymagań poza tym żeby nie łączyć z telefonem. Tak naprawdę jeszcze dwa dni temu myślałem,że sa to  mniejsze smartfony ale okazuje się,że jednak są to słabsze"maszyny" którym do smartfonu dużo brakuje.

Pisząc "coś porządnego" masz na myśli zapewne jakieś garminy czy brytony? Ja naprawdę jestem zielony w tym temacie i nawet jeśli masz racje to nie wiem o którym piszesz.

a co do kwoty to można ją naciągnąć😉

 

 

A takie nołnejmy to np lezyne, igs czy brytony właśnie? bo,że garmin czy mio nie są nimi to się domyślam

Edytowane przez Przecietny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IGPSport to nie żadna firma krzak z Aliexpress oni normalnie istnieją na rynku EU a widzę że nawet w Polsce jest jakaś oficjalna dystrybucja i serwis na miejscu bo sprzedają w marketach jak MediaMarkt czy Deca.

A wymagania rzeczywiście masz wygórowane, nie wiem czy wogóle istnieje druga taka nawigacja jak igs620 w okolicach 600 zł. z mapami itd, conajwyżej jakieś monochromatyczne z prowadzeniem po śladzie.

Prawdę mówiąc nie miałem tego urządzenia ale raczej nie powinno być żadnego problemu z konfiguracją bez smartfona, zgrywać aktywności też możesz pewnie po kablu ja to mam nawet w igs10s który kosztował 100 pare zł.

Edytowane przez keltu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Przecietny napisał:

Pisząc "coś porządnego" masz na myśli zapewne jakieś garminy czy brytony?

garmin, wahoo, bryton "mniej", dla ciekawskich hammerhead

15 minut temu, Przecietny napisał:

Tak naprawdę jeszcze dwa dni temu myślałem,że sa to  mniejsze smartfony ale okazuje się,że jednak są to słabsze"maszyny" którym do smartfonu dużo brakuje.

Ale to nie ma mieć funkcji smartfonu. To jest rowerowy licznik, ma mieć funkcje treningowe, ma się łączyć z zewnętrznymi czujnikami, ma mieć mega dokładny gps, długo pracować na baterii a przede wszystkim działać stabilnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

keltu

Ja się pytałem kolegi co uznaje za nołnejmy, bo póki co ja tego nie wiem choć cały czas coś przeglądam😉.

A te monochromatyczne są złe?

7 minut temu, KSikorski napisał:

Żaden komputerek rowerowy nie będzie miał "w sobie" narzędzi kartograficznych choć trochę zbliżonych do tego, co oferuje locus map.

i to jest nie do końca dla mnie zrozumiałe choć domyślam się,że może chodzić o energooszczędność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@PrzecietnyNie są złe, ale nawigacja po śladzie w takich tanich komputerkach monochromatycznych wygląda mniej więcej jak na zdjęciu niżej po lewej. Chodziło mi po prostu o to że gps'y z mapami pozwalają na dużo łatwiejszą i szybszą orientacje w terenie.

IGPSPORT-iGS620-iGS520-GPS-z-ANT-licznik

Edytowane przez keltu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Mihau_ napisał:

Ale to nie ma mieć funkcji smartfonu. To jest rowerowy licznik, ma mieć funkcje treningowe, ma się łączyć z zewnętrznymi czujnikami, ma mieć mega dokładny gps, długo pracować na baterii a przede wszystkim działać stabilnie

Rozumiem po po prostu tak myślałem zanim zacząłem orientować się w temacie.

Czyli wg tego co piszecie wychodzi na to,że te wszystkie "inne" nie są warte uwagi? Trochę trudno mi uwierzyć,że są tylko 3 godne zainteresowania firmy.

Oglądam właśnie na YT mio i wygląda to nieźle ale "internet" pisał o wielu problemach z zawieszaniem, wyłączaniem, wolałbym tego uniknąć. Sam kiedyś miałem nawigacje do auta mio i faktycznie nie był to najlepszy sprzęt.

keltu

a miałeś może do czynienia z takim prowadzeniem? Rozumiem,że nie ma mapy tylko ślad czyli w sumie jakaś tam kreska na pustym tle😁ale czy przy okazji nawigowania pokazuje odległość do zakrętu i strzałki czy tylko w milczeniu punkcik przemieszcza się po tej linii?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tak myśałem i wydaje mi się,że o ile inne funkcje są to byłoby dla mnie wystarczające, tylko nie wiem dlaczego te monochromatyczne również występują w takich cench jak te kolorowe, mają więcej funkcji?

No i czy ja dobrze rozumiem z tych wszystkich opisów,że tylko mio ma zapisywanie wycieczek w urządzeniu a reszta w aplikacjach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garmin  zapisuje dane z przejechanych wycieczek w urządzeniu. 

Masz wymagania jak królewna, która chce księcia, a koniec końców zostaje starą panną. Panie, takie rzeczy tylko w Erze. 

Kilka lat temu postawiłem na Garmina i się nie zawiodłem. Przechodziłem ze smartfona z Locusem. 

Poczytaj o Garmin Monterra. Ale, żeby była jasność. Nie polecam go Tobie, bo nigdy go nie używałem. Znajomy mój kiedyś miał. 

Edytowane przez siemalysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.decathlon.pl/p/gps-turystyczny-i-trekkingowy-garmin-etrex-22x/_/R-p-X8625335?mc=8625335 lub droższy etrex32 z kompasem i barometrem. Spełnia większość wymagań, nawet zasilanie z paluszków. 

Ale nie oczekuj po tych urządzeniach, nawet modelach za 2000 PLN,  wygody obsługi jaką daje telefon z nawigacją. Mały ekran to mały ekran. 

 

Edytowane przez some1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie każdy zapisuje ślad ale nie każdy po śladzie wprowadzonym przeze mnie prowadzi, do tego nie chciałbym łączyć tego z telefonem ani z żadnymi aplikacjami właśnie typu garmin connect, wolałbym swoje wycieczki lub treningi mieć zapisane w urządzeniu.  Nie wiem teraz czy ja źle rozumiem i te urządzenia w większości zapisują tylko na np garmin connect  czy również w samym urządzeniu i mozna te wycieczki z niego przeglądać.

Nie oczekuje super działania, oczekuje tylko uproszczenia sprawy czyli odstawić smartfon a mieć licznik z nawigacją która  zastąpi dwa programy o których pisałem.

Naprawdę dziwi mnie,że uważacie moje wymagania za wysokie. Takie urządzenia przecież mają jakieś formy treningow, strefy, podają jakieś moce itd itd...

Łączą się z tym czy z tamtym a ja tego nie chce po prostu szukam prostej nawigacji z opcjami licznika z Julii😁

Ale faktycznie może być tak,że wymyśliłem sobie coś czego nie ma😁

1some1

Ten etrex fajny tylko nieco duży a myślisz,że to lepsze urządzenie od tego igs620?

siemalysy

tego monterra też przejrze, nie trafiłem nigdzie na taki model

 

ale powoli zaczyna mi się trochę rozjaśniać😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Przecietny napisał:

, do tego nie chciałbym łączyć tego z telefonem ani z żadnymi aplikacjami właśnie typu garmin connect, wolałbym swoje wycieczki lub treningi mieć zapisane w urządzeniu.  Nie wiem teraz czy ja źle rozumiem i te urządzenia w większości zapisują tylko na np garmin connect  czy również w samym urządzeniu i mozna te wycieczki z niego przeglądać.

a co to za radość i przyjemność przeglądać trening na 2 calowym wyświetlaczu? Po to masz portale typu connect żeby wszystko zrobić szybciej i wygodniej na dużym ekranie. Zaplanowanych tras w connect możesz mieć nieskończoną ilość ale w pamięci licznika nie wszystkie się zmieszczą więc synchronizujesz to czego potrzebujesz

41 minut temu, Przecietny napisał:

No właśnie każdy zapisuje ślad ale nie każdy po śladzie wprowadzonym przeze mnie prowadzi,

że co? tworzysz ślad, wrzucasz do urządzenia i jedziesz jak na google maps

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o urządzenia do nawigacji zasilane AA (czyli oferujące mocną niezależność) to zwróć uwagę na modele Garmina eTrex Touch. Chyba oferują też mocowanie dla roweru.
etrex touch

Osobiście (okazjonalnie) użytkuję smartfona ~3.5" z Lucusem Pro (teraz to chyba classic). Jeśli chodzi o funkcje nawigacyjne, autonomię całego rozwiązania, to pomimo wielu zalet jakie mają dedykowane urządzenia smartfon najpewniej deklasuje wszelką konkurencję w temacie, jak to jeden z moich poprzedników napisał, narzędzi kartograficznych. Może jakimś rozwiązaniem byłoby kupno jakiegoś małego smartfona "do roweru", tzw. leżaka magazynowego, powiedzmy ~4"? Najnowszy Locus z tego co pamiętam wymaga Androida 5. Ja w sumie nawet użytkuję Lucusa ver. 3.37 z Androidem 4.x na tym swoim maleństwie. W skrócie, telefon z 1GB ramu wystarcza do sprawnego użytkowania Locusa (kwestia trzymania odpowiedniej ilości map w pamięci - kafelek). Rozwiązanie powyżej ma jedną (moim zdaniem istotną) zaletę - nie trzeba targać ze sobą głównej (nieraz wypasionej) komóry, bo jednak jakąś formę kontaktu ze światem warto mieć (bezpieczeństwo itd.). Od dłuższego czasu są prepaidy ważne rok, czyli koszt naprawdę znikomy.

Jeśli chodzi o kwestię czytelności w słońcu - to tutaj pewnie większość dedykowanych rozwiązań będzie lepsza (np. matowe ekrany), aczkolwiek ja nie mam z tym większego problemu. Jest to chyba trochę kwestia dobrego umiejscowienia komórki na kierownicy/mostku, odpowiedniego kąta. Pamiętaj że Locus to naprawdę kombajn konfiguracyjny - możesz tam np. dowolnie pogrubić linię trasy, ustawić komunikaty dźwiękowe przy skrętach (ja mam piknięcia ;-) ) itd.

Wracając jeszcze do rozwiązań dedykowanych - cenowo pewnie pewnie już wiesz jak to wygląda. Garmin/Wahoo około 2x droższe od Twojego założonego budżetu. Co do Mio, to też mam mieszane uczucia - zbyt wiele dochodziło do mnie głosów że są to trochę "szwankujące" urządzenia (no powiedzmy mające humory). Te iGPSporty wyglądają dość zachęcająco (stosunek ceny/możliwości), sam się od czasu do czasu nad nimi zastanawiam, rzuć okiem na manual czy są tam potrzebne dla Ciebie funkcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mihau_ napisał:

że co? tworzysz ślad, wrzucasz do urządzenia i jedziesz jak na google maps

Chodziło mi o to,że nie wszystkie liczniki z gps prowadzą po trasie,pokazując gdzie jechać, niektóre tylko zapisują ślad,który możesz eksportować do aplikacji.

Robman

Używam jak pisałem smartfona od chyba 2015 roku, to drugi mój model i w zasadzie najbardziej chodzi mi o wielkość, mój ma coś ok 5 cali a chciałbym ekran powiedzmy max 3 cale, może 3,5. To jest sprzęt dedykowany tylko do roweru i nie ma w nim karty sim, na codzień nie używam smartfonu mam taki stary zwykły telefon, dlatego też nie chciałem synchronizacji z licznikiem, niby mógłbym z tym telefonem który używam na rower ale jakoś chciałem "pozbyć" się w końcu tego smartfona .Kombinowałem jeszcze z mniejszymi z dawniejszych czasów ale tam jest starsze oprogramowanie a na zmiane, rooty, instalacje już nie mam chęci. Ja z kolei nie biore telefonu na rower, nie lubie jak w tym czasie ktoś do mnie dzwoni, choć jeśli chodzi o bezpieczeństwo to masz racje.Wracając do tematu, to szczerze powiem chyba już sobie odpuszczę, za stary jestem na zgłebianie tych wszystkich opcji, firm, bajerów, rowerów😁. Przed chwilą oglądałem jeszcze raz recenzje tego igs620, przedwczoraj prawie go chciałem brać, wczoraj chciałem garmin coś tam 130, dziś rano z kolei mio 215  a popołudniu stwierdziłem,że jednak jakiś monochromatyczny by mi wystarczył typu Bryton rider a teraz... w końcu nic już nie wiem, musiałbym chyba każdy sprawdzić, włączyć poklikać, zobaczyć opcje i ocenić co mi się przyda a co nie.Tak jest jak się czegoś w ogóle nie widziało. Sklepy i producenci różnie te opcje nazywają(choć pewnie to ja się mało znam) przed chwilą dowiedziałem się np,że to co prezentował mi kolega keltu  to tzw prowadzenie zakręt po zakręcie bo nawigacja jest tylko gdy masz możliwość wpisania adresu. Niby stwierdziłem,że to dla mnie wystarczające a potem sobie przypomniałem,że czasem w lesie bywa tyle dróg na skrzyżowaniu,że jednak mogłoby to nie dać rady, za często bym się gubił, zatem znów jednak mio ale kolejne głosy mówiące o wadliwych egzemplarzach nie zachęcają.Był jeszcze pomysł na garmin dakota 20 bo ma baterie ale chyba słabo dostępny i nie chce mi się już nic szukać na jego temat. Jak nie znajdę czegoś w ciągu dnia lub dwóch to dam spokój. Ja wiem,że mógłbym kupić jakiś tam garmin ale nie sztuka wydać pieniądze na coś tylko po to by je wydać, poszukuje czegoś na miarę swoich potrzeb więc wolałbym nie płacić za rzeczy których nie wykorzystam.

W końcu faktycznie jest tak,że wiele mi ten licznikogps nie da, ktoś gdzieś pisał,że fajnie nadaje się jakiś model sony Xperia z3 kompakt podobno mniejszy. Plus jest taki,że się przynajmniej czegoś dowiedziałem o tych urządzeniach.😁

Co do locusa to wiem,że ma dużo opcji, aż tak bardzo go nie zgłębiałem ważna jest tylko dla mnie nawigacja yyyy prowadzenia po śladzie😁 w sumie nic innego w niej nie używam, swoją drogą wrzucić swojego gpx-a i uruchomić prowadzenie też do intuicyjnych nie należy.

pozdrawiam, dziekuje za rzeczowe uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nieco w drugą stronę, ale nie polecam Lezyne. Jakbyś się zdecydował, to raczej omijaj ich produkty, mimo że cenowo wypadają dobrze.

Wahoo, Garmin, to są firmy które powinieneś brać pod uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Garmina skonfigurujesz ręcznie. Nawet nie da się tego zrobić z telefonu :) . Nie musisz go łączyć z serwisem w chmurze. Może działać sam sobie i aktywności rejestrowane są bezpośrednio na nim. Aczkolwiek nie wiem czemu nie chcesz przesyłać. Ochrona danych?

Edytowane przez Mareq_BB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...