Skocz do zawartości

[gravel] co to jest ? definicja, fakty i mity, dyskusje


Rekomendowane odpowiedzi

"Gravel" to już w zasadzie pojęcie równoznaczne z "rower". Wszystko pojedzie po żwirowej drodze od Wigry 3 po Ukrainę.

Dla mnie zawsze to będzie przełajka z luźniejszą geometrią i szerszymi gumami... Reszta tych rowerów? ok, niech się nazywa jak chce, skoro ktoś potrzebuje mieć tak nazwany rower.

  • +1 pomógł 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, skom25 napisał:

Jeszcze chwila, jeszcze moment, wydłużą skok, wrzucą szersze opony i będzie Gravel Cross +. Nie, to nie będzie MTB :P 

W zasadzie ten Marin to całkiem sensowne Xc. Oponę 29x2.1 przyjmuje, napęd mtb jest, miejsce na myk myka... w zasadzie trzeba zmienić koło zębate korby, kupić opony 29x2.1, zapodać jakąś rebę 80mm i jazda na maraton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.10.2021 o 21:55, uzurpator napisał:

Właśnie zrobiłem sobie ulepa. To gravelino? Chcę wiedzieć dla przyszłych pokoleń.

Raczej ulepino ;) Stylówa a la te tandetne "fixie", mocne 3 na 10 👍 Pchać na oeliksa i liczyć hajsy 🤑

W dniu 2.10.2021 o 06:37, stpman napisał:

Dostaliśmy gravela z płaską kierownicą i amortyzatorem:

https://www.marinbikes.com/pl/bikes/2022-dsx-fs

Jak widać dla Marina "cross is the new gravel" ;) Też wygląda jak kawał ulepa i jeszcze ten kąt główki, który namiętnie pakują jak leci do przeróżnych rowerów. Chyba się któremuś inżynierowi zrobiło kopiuj-wklej do wszystkich projektów, ktoś nie zauważył i poszło :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 29.09.2021 o 08:39, NieLubiePoniedzialku napisał:

Dla ciekawskich definicji gravela, UCI wchodzi w wyscigi typu gravel, wiec juz niebawem zapewne zostnaie dostarczona pełna specyfikacja tego typu roweru :P

Co więcej, przyszłoroczny cykl imprez Gravel Man w Polsce ma być podobno w kalendarzu UCI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Organizatorem GRAVEL MAN jest firma G&G Promotion i jej czynny sportowo właściciel Grzegorz Golonko. Od dwóch dekad obecny na rynku sportowym, tworzył autorskie projekty sportowe, organizował imprezy rowerowe, biegowe, triathlonowe. W realizowanych przez niego przedsięwzięciach uczestniczyli zawodnicy z 5 kontynentów i 49 państw (w sumie ponad 110 000 uczestników), Mistrzowie Olimpijscy i Mistrzowie Świata, liderzy Pucharów Świata, zwycięzcy najważniejszych imprez globu. Grzegorz stworzył prestiżową serię Powerade MTB Marathon, a także jedną z najstarszych w świecie etapówek - Sudety MTB Challenge czy wymagające Beskidy MTB Trophy. Pięć lat koordynował popularny Volvo Triathlon Series, a także biegową ultra etapówkę Dynafit Run Adventure. Razem z Mają Włoszczowską stworzył "Jelenia Góra Trophy" - najwyższej klasy wyścig XC ujęty w kalendarzu UCI. W 2011 reaktywował Carpathia MTB Venture. Od 2014 współpracował z Michałem Kwiatkowskim przy Skoda Velo Toruń, z Rafałem Majką przy Majka Days by hansgrohe. Mouflon Tracks to trzydniowe zawody na trasach Singletracks Glacensis, które świeżo ruszyły w 2020 roku. GRAVEL MAN to najnowszy projekt, przy którym współpracuje z Michałem Bogdziewiczem oraz wydawnictwem kartograficznym Compass."

 

https://www.gravelman.pl/organizator

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ja nie do końca mam zdanie w tym temacie i sam nie wiem co o tym myśleć. Kiedyś miałem Waganta i to był też rower strikte szosowo-szutrowy z uniwersalnymi przełożeniami przystosowany do wycieczek rowerowych czy jak to sie teraz nazywa bike coś tam (sam nie wiem dlaczego wszystko jest zangielszczane). Teraz wymyślono w sumie to samo, ładniejsze i pod inną nazwą prawdopodobnie, żeby się sprzedawało dobrze. I też ma uniwersalne przełożenia, że niby szosa i szuter.... Teraz weżmy większość sprzedawanych w sklepach MTB dla zwykłych ludzi (w tej grupie i ja)  - rowery te maja z reguły i nie rzadko przełozenia 3x9 z czego przednia tarcze to 48/36/24 - czyli też uniwersalne praktycznie bo typowe MTB to nie jest. 
Sam zmieniałem zebatki na jakieś bardziej MTB (34/22) ale też nie za bardzo, bo sam jezdze i po szosie i po lasach i górkach.  Opony mogę sobie też założyć jakieś Maxisy mniej "kostkowe" i na szosie pojdzie lepiej a i w lesie dobrze. A rowery treckingowe? Przecież to chyba one z załozenia miały służyc do turystyki rowerowej bo tez mają uniwersalne przełozenia. opony odpowiednie, ale prostą kierę. I chyba o to tu chodzi, że ktoś założył do tego baranka i nazwał to gravel i teraz każdy szanujący sie były szosowiec sobie go kupi bo do baranka przez lata się przyzwyczaił no i nie będzie przypału, ze teraz wsiadł na treckinga lub MTB. Osobiście jak bede chciał po szosie wiecej pojezdzić to sobie sprawię szosówke (kiedyś juz miałem campa i wiem co to) , póki co moje "prawie" MTB Cayon w zupełności sie sprawdza i nie musze narzekać jak np niektórzy gravelarze na trasie R10 w parku słowińskim, ze nie idzie jechać bo piasek :)

Edytowane przez Piniasty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na osobę narzekającą na angielszczyznę, to trochę nie przystoi robić błędów próbując jeszcze bardziej zangielszczyć.
Trekking a nie trecking od trek - wędrówka.

Wagant to był typowy zwykły rower ;) Jeżeli chcemy go szufladkować, to podpadałby pod trekkinga.
Szutrowo asfaltowy, bo wtedy wszystkie cywilne takie były. Gravele mają jednak sportowe zacięcie, to niekoniecznie są rowery do spokojnego turlania się po okolicy.

Odnośnie korb " 48/36/24" dasz jakiś przykład górala? W ogóle takiej korby?
Osobiście nie kojarzę tak nietypowego zestawienia. Standard to były 22-32-42 w góralach i 28-38-48 w crossach/trekkingach. Potem były 24-34-42 i 26-36-48.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...