Skocz do zawartości

[gravel] co to jest ? definicja, fakty i mity, dyskusje


Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze trafiłem,miło znajdować się w gronie zacnych fachowców od typów jednośladów,i mam mały problem posiadam rower i nie wiem jakiego to typu maszyna?

Może ocenicie i stwierdzicie jaki to typ,może to własnie Gravel? Fitness? 

Niech to będzie królik doświadczalny............

IMG_20210702_194253.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Joker86 napisał:

Dobrze trafiłem,miło znajdować się w gronie zacnych fachowców od typów jednośladów,i mam mały problem posiadam rower i nie wiem jakiego to typu maszyna?

Może ocenicie i stwierdzicie jaki to typ,może to własnie Gravel? Fitness? 

Niech to będzie królik doświadczalny............

IMG_20210702_194253.jpg

Jest to rekreacyjne mtb z katalogu kross sprzed kilku lat, w którym zainstalowany jest sztywny widelec oraz wąskie opony. To na poziomie faktów.

Jak armator to nazwie jest bez znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo fajny...

https://www.cube.eu/pl/2022/bikes/urban-mobility/commuting/hyde/cube-hyde-greenngrey/

... commuter

bardzo fajny...

https://www.cube.eu/pl/2022/bikes/urban-mobility/fitness/sl-road/cube-sl-road-sl-frostwhitenblack/

... fitness / hybrid bike

bardzo fajny...

https://www.greenbike.pl/rower-trekkingowy-specialized-sirrus-30-eq-2022-p-7182.html

... trekking ze sztywnym widelcem

A teraz zagadka jak będą się nazywały na oeliksie przy odsprzedaży? ;) 

 

Edytowane przez abdesign
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, abdesign napisał:

@marvelo 

Takiego "chwytu" to nie ma.

"Za dużo to Ty o jeździe rowerem szosowym nie wiesz".

Po angielsku nazywają to "tops". Jeśli kierownica jest bardzo wąska (a były takie np. 38 c-c) i dodatkowo z łagodnym łukiem gięcia (miałem taką 3TTT), to tam kierownica zaginała się zaraz za mocowaniem mostka i i chwyt za prostą cześć wypadał tuż przy mostku. Zerowa stabilność. Bezużyteczny i wręcz niebezpieczny.

https://www.ebay.com/itm/262968177877

https://bike.bikegremlin.com/927/road-bar-hand-positions/

 

 

Edytowane przez marvelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech się nazywa jak tylko chce, ponad 20 lat już nikt tam rąk nie trzyma. Owszem przez chwile czasowo można tam oprzeć ale tak się nie jeździ. Jakiś czas temu wymyślono klamkomanetki... ręce trzyma się na łapach albo w określonych sytuacjach w dolnym chwycie. Mówię Ci przegapiłeś konieczność zrywania kartek w kalendarzu.

PS. Do prostej kierownicy założyłeś sobie rogi żeby było wygodniej (ok rozumiem słusznie dbasz o wygodę) ale jako przykład niewygody kiery szosowej jako takiej dajesz "torowa" wąską kierownicę z założonymi klamkami z wąsami do góry... przecież to jest żenujące... kto mi karze się tak katować? Co to nie ma normalnych klamotek i normalnych kierownic? Nawet węższe od tej przedpotopowej 3TTT istnieją - mam taką w domu deda zero 100 360mm i uwierz z klamkami bl-6800 pozwala bardzo wygonie trzymać ręce - oczywiście osobie której taka szerokość jest przypisana - małej dziewczynce pomimo że nie trzyma w tym "chwycie" przymostkowym ;)

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jeszcze zapytam... Czym w takim razie wg was jest mój Marin Muirwoods z napędem 1x10 i na oponach 2.0 Conti Double Fighter?

1. Flat bar gravel? Oby nie, bo się okaże, że mam dwa gravele w garażu...

2. Retro MTB ze sztywnym widelcem?

3. Crossem na sztywnym widelcu?

4. Commuter?

5. Hybrid bike/fitness na grubej oponie?

6. Wuj wie czym/Frankensteinem ?

Pozdro ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, abdesign napisał:

Niech się nazywa jak tylko chce, ponad 20 lat już nikt tam rąk nie trzyma. Owszem przez chwile czasowo można tam oprzeć ale tak się nie jeździ. Jakiś czas temu wymyślono klamkomanetki... ręce trzyma się na łapach albo w określonych sytuacjach w dolnym chwycie. Mówię Ci przegapiłeś konieczność zrywania kartek w kalendarzu.

Doprawdy?

Myślisz, że nie miałem klamkomanetek?

Miałem i tanie Shimano (z dzyndzlem z boku, do którego dorobiłem nawet przedłużkę, by łatwiej było obsługiwać go z dolnego chwytu, coś jak w nowszych Campagnolo z niższych grup), i starsze Campagnolo w tym kształcie: 

File:Campagnolo Ergopower Veloce.jpg - Wikimedia Commons

Kilka różnych kierownic: ITM MIllenium, jakiś tani Accent (ergo), Ritchey Biomax, i jeszcze ze dwie inne. Na żadnej nie dało się ustawić klamkomanetek tak, by chwyt na łapach i na dropach był wygodny. Zawsze kompromis. Ja ustawiałem pod dolny, a z górnego rzadko korzystałem. Już mi się znudziło. Na prostej z rogami osiągam podobne prędkości średnie i wyższy ogólny komfort. Nawet na dziurawym asfalcie, czy lekko zabrudzonym piaskiem na prostej mam dużo większą pewność prowadzenia. Nawet pokonywanie stromych podjazdów na stojąco (gdy kończą się przełożenia) jest dużo przyjemniejsze, gdy ma się szeroki uchwyt 

 

Edytowane przez marvelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, marvelo napisał:

Myślisz, że nie miałem klamkomanetek?

Myślę zupełnie co innego, MY skończmy już dyskusję o szosie i pedałach. Pomimo że jesteś sympatycznym facetem nie mam przyjemnosci tych dwóch aspektów w naszych rozmowach dalej poruszać. (Jak dżentelmeni o religii i polityce nie rozmawiają jak za dużo ich rózni  - są przecież inne tematy, ) Nie służy nam ta dyskusja (O tych konkretnych rzeczach) inni pewnie też czytają bez przyjemności. Skończmy offtop.

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.08.2021 o 23:15, marcusling napisał:

Zapytajcie się Janka z pewnego kanału na youtube. On wyjaśni co i jak z tymi gravelami a również jakie skarpetki nosi się jeżdżąc gravelem.

Można go lubić i nie lubić czy dywagować nad skarpetkami ale gość lata tymi gravelami i tak jak się powinno i tam gdzie się powinno. Pod Krakowem niestety jedyną okazję przynajmniej ja mam na zobaczenie w wielu miejscach gravela to z jego relacji z wypadów. 

Edytowane przez Tyfon79
  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Tyfon79 napisał:

Można go lubić i nie lubić czy dywagować nad skarpetkami ale gość lata tymi gravelami i tak jak się powinno i tam gdzie się powinno. Pod Krakowem niestety jedyną okazję przynajmniej ja mam na zobaczenie w wielu miejscach gravela to z jego relacji z wypadów. 

Lata bo nagania do zakupów tego czy owego. I z tego żyje. W każdym odcinku w innych okularkach lub kurteczce. I zawsze odpowie w komentarzu jaki to model. Normalny człowiek jeździ sobie rowerem takim czy owakim - to jego prywatna sprawa. Nie będzie przecież nagrywał swoich opowiadań w stylu jaka to trasa, jak zimno lub ciepło itd. Jeździ gravelem to jeździ tam gdzie się gravelem jeździ - chyba to nie wielka jakaś filozofia lub wiekowe osiągnięcie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcusling nic nie rozumiem z tego twojego wpisu a tym bardziej zaglądania do kieszeni. Robi sporo km? Robi. Ma gravela? Ma. "Graveluje" wraz z modą bo rok temu go kupił? Nie sądzę to po co drążyć temat?  Równie dobrze można wytykać zawodnikom, że sporo z ich pensji to jednak reklama i wciskanie choćby marki na której jeżdżą. Taki jest świat i taki jest internet. Jeszcze 20 lat temu wielu ludzi musiało by zapitalać na etacie czy nawet machać łopatą na budowie. Podoba się czy nie ale takie nastały czasy i żyć na poziomie się da nawet z palenia ogniska w lesie i w nim spania. Jest to nisza ale jest. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...