Skocz do zawartości

[max 6000zł] Pierwszy gravel


Pawelw3

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, przymierzam się do kupna pierwszego gravelu, mieszkam niestety w miejscu w którym drogi nie pozwalają mi na pełnoprawną szosę, więc staram się kupić coś pokroju gravel/road plus. Przyznam, że zależy mi na wygodnej geometrii roweru, gdyż będzie to mój pierwszy rower z barankiem, do tej pory jeździłem na rowerze typu cross. Moja rozmiarówka: 187 cm wzrostu, 87 cm przekroku. Mam jak do tej pory 2 typy:

1. Romet Aspre 2, są obecnie dostępne nowe egzemplarze ze sklepu

2. Znalazłem używany Cube Nuroad EX 2021 - https://www.olx.pl/d/oferta/cube-nuroad-ex-2021-gravel-l-58cm-shimano-grx-CID767-IDKWWb9.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=0

Mam zagwozdkę czy brać któryś z tych dwóch, czy szukać dalej jakiejś używki, gdyż patrząc na inflację i zainteresowanie, to póki co rowery tanieć nie będą (mam nadzieję, że nie mam racji).

Dodatkowo dorzucam rozmiarówki

Romet:

obraz.png.c471c38ff1dc3d21fb4ae29df1fa27eb.png

Cube:

obraz.png.1d2b14b04a331ee4d5571fa83280a2b0.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co rozumiesz pod pojęciem wygodnej geometrii. Dla mnie jest to duży stack a te rowery w tej kategorii rekordów nie biją. Z dużym stackiem jest np. Merida Silex albo Marin Four Corners który ma dodatkowo bardzo wysoką główkę ramy. Natomiast zaletą obydwu które podałeś są hamulce hydrauliczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi coś o geometrii zbliżonej do endurance, aby przy długich dystansach jeździło się w miarę wygodnie i żeby pozycja w siodle nie była jakoś bardzo mocno pochylona. Tak jak pisałem będzie to pierwszy rower tego typu, dlatego też nie mam bardzo mocnego rozeznania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie istnieje nic takiego jak "wygodna" geometria. Można mieć bardziej lub mniej agresywną pozycję podczas jazdy ale "wygoda" to indywidualny temat. Np. mi wygodniej na agresywnej geometrii a komuś innemu kiedy siedzi na rowerze jak na krześle. Jeśli chcesz kupić pierwszego gravela to wybierz coś pośredniego, przy kolejnym będziesz już wiedział w jaką stronę pójść.

Na twoim miejscu kupiłbym rometa w rozmiarze XL, napęd 2x lepiej sprawdzi się na początku przygody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z dalszą niepewnością jak moje ciało przyjmie jazdę o bardziej zgiętej pozycji niż na crossie, wpadłem na pomysł aby wypożyczyć na 1 dzień rower Triban RC520 rozmiar L z decathlonu na jeden dzień i zrobić taką 2-3h trasę. Jednak nie wiem czy będzie to jakikolwiek wyznacznik zakładając, że geometria tych rowerów się różni. Rodzi się więc pytanie, czy jest sens na takowy zabieg. W pierwszym poście rozmiarówka Rometa Aspre 2 rozm. XL

Rozmiarówka Tribana: 

image.png.047a525e12b7ebc9a61fb51366180bcf.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypożycz i się przejedź, będziesz miał jakikolwiek punkt odniesienia. Zrobisz te 60-80 kilometrów to mniej więcej będziesz wiedział w jakim ustawieniu poczułbyś się lepiej. Zwróć tylko uwagę w jaki sposób będą w tym testowym rozmiarze ustawione klamkomanetki i mostek - mostek niech będzie na minus a klamki równolegle do podłoża

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Kellys Soot 50 2020 
Wzrost 178 - rozmiar M, mostek na plus. Bardzo dobre hamulce jak na rower szosowy w tej cenie. Geometria według mnie dość łagodna. 
Minus to przy fabrycznym ustawieniu klamek - dolny chwyt jest dość stromy w kierunku jazdy. 
Natomiast rower sztywny, lekki, szybki. 
Dla mnie istotne były przełożenia 46/30 - 11/34, oraz hamulce. 
Cena/ jakość jest ok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...