Skocz do zawartości

[piasta tył] trzaski podczas mocnego pedałowania


cervandes

Rekomendowane odpowiedzi

Ależ bądźcie złymi prorokami! Każda sugestia jest rozpaczliwie mile widziana :) Rama pęka? Jakby pękała, to moim zdaniem po paru miesiącach i tysiącach kilometrów by w końcu pękła :) 

 

Polazłem do samotni zerknąć w notatki i ocenić stan łańcuchów jakie posiadam w użytku, no i chyba nie będę dopłacał do Connexa 11sB czy innego XTRa, współczynnik km/pln w XT wychodzi najlepiej póki co.

 

EDIT: 

 

Jeszcze jedno mnie bardzo interesuje. Zastanawiam się w jaki sposób mogę tymczasowo odizolować oś piasty od haków ramy. Co podłożyć, co umieścić, aby pojawiła się warstwa między osią a ramą. Żeby wykluczyć jeszcze to połączenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem.

Filmik jest z 16 lipca 2020. Trzaski występowały już wcześniej. Od tej pory 'z przodu' wymieniłem wkład z accenta na MT800, pedały z Bontragerów comp na XT. Wtedy też podejrzewałem suport, bo accent był naprawdę zmęczony życiem. No i nowy owszem, kręci się nieporównywalnie lepiej, ale dźwięk pozostał bez zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może coś ze sztycą jest? Jak zaczynają się trzaski, to próbowałeś jechać na stojąco? 

Drugie co mi jeszcze przychodzi do głowy to stery. Miałem taki przypadek, że na 100% byłem pewien, że trzaski pochodzą z połącznia rury podsiodłowej i sztycye. Wyczyściłem i nie pomogło. Dopiero jak wyjąłem, wyczyściłem łożyska i główkę ramy z piachu połączonego ze smarem to trzaski ustały. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat zmieniałem olej w amorku z 10 dni temu, więc przy okazji zrobiłem komplet serwisu sterów z płukaniem łożysk, zmianą smaru - wszystko jest pico bello.

Tak, trzaski występują podczas pedałkowania na stojąco, ale oczywiście sztyca i rura zostały wyczyszczone kiedyśtam na błysk - bez zmian.

 

Mówię Wam, że to tylne widełki, piasta. Trzeszczy podczas jazdy. Jak zsiądę z roweru i wsiądę ponownie trzaski nie znikają. Znikają tylko, jak ruszę szybkozamykacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

@cervandes wykręcałeś hak przerzutki? Nie wiem jak u Ciebie rozwiązany jest montaż osi, ale może to trzeszczeć połączenie oś-haki.

Odizolować oś od haków możesz za pomocą Anti Seize, skoro sztyce izoluje od zgrzytów to tu też powinien. Oczywiście tymczasowo, żeby nie zrobić syfu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hak wielokrotnie wykręcałem, w międzyczasie był nawet raz zmieniony na nowy bo staremu się pęknięcie zrobiło.

56 minut temu, siemalysy napisał:

Wydaję mi się, że wcześniej wspominałeś, że masz adaptery osi pod widełki. Może warto rozważyć ich wymianę? 

 

Tak, jak będę miał więcej czasu i nie będzie innych pomysłów, to sobie albo kupię nowe albo dotoczę tymczasowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ta historia ma happy end.

image.png.75afb6aa506cc270f68384fc5d0005c3.png

 

Endcapy wyszorowałem na błysk, potem w małym pojemniczku zapsikałem brunoxolem. Okazało się, że po dwóch godzinach masa syfu spod tych pierścieni (chyba!) stalowych się wydostała. Potem popłukałem jeszcze w benzynie. Wysuszyłem, wytarłem. Na łączenie położyłem dwie, trzy kropelki Shimano WET. Zostawiłem na parę godzin, wytarłem do sucha.

 

Złożyłem i od tygodnia bez dotykania RWSa delektuję się ciszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@abra - ale jakie masz piasty? Bo nie każda ma endcapy, nie każda ma endcapy takie dwu elementowe...

 

Jedziesz drogą eliminacji po kolei, od najtańszych i najprostszych rzeczy. Dla ułatwienia dodam, że woda wyciszała mi trzaski, więc na trasie możesz zwyczajnie kapnąć parę kropel tu i tam i natychmiast się dowiesz, czy trafiasz w dobre miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...