Skocz do zawartości

[piasta] Odkręcanie bębenka


Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z odkręceniem bębenka od piasty. W większości poradników jakie znalazłem, żeby odkręcić bębenek od piasty konieczny jest klucz imbusowy 10, 11 lub 12. Imbus 10 był za mały więc kupiłem 11 i 12. 12 okazała się za duża, ale 11 się przekręcała tj. nie odkręcała bębenka tylko się kręciła. Dopiero o tym, zauważyłem, że rowki w bębenku są tylko na połowie powierzchni wewnętrznej. Jest to możliwe, że bębenek rozkręca się jakoś inaczej? Rowki nie wyglądają na zajechane, tylko tak jakby ich tam w ogole nie było, a połowa powierzchni wewnętrznej była zupełnie gładka.

Koło kupiłem x-lat temu, bylo nowe i piasta nigdy nie była rozkręcana, więc raczej niemożliwe, że ktoś te ząbki tam zjechał - o ile w ogole tam były. Załączam zdjęcia, jakość nieco słaba, ale telefon nie chciał zlapać mi ostrości na wnętrze bębenka.

 

Piasta to Novatec, bębenek nie mam pojęcia, nie znalazłem oznaczeń.

 

 

1.jpg

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ta część wyokrąglenia gdzie nie ma ząbków jest całkowicie gładka - jeździłem srubokrecem i nie było nawet śladu po wyżłobieniach, więc to raczej bez szans żeby przy montażu ktos tak zajechał.

8 minut temu, Electronite napisał:

To jest wada fabryczna tej śruby. Tam powinien iść imbus 11,  ewentualnie średni kwadrat od grzechotki. Jak nie, to weź imbus 12 i wbij go tam po prostu. No i kup nową śrubę, bo ta to raczej szajs już.

Bez szans, 12 nie wejdzie nawet zbijana kilkunastokilowym młotem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.08.2021 o 22:10, Electronite napisał:

To zeszlifuj kątówką tego imbusa lekko w stożek wtedy się zblokuje tam gdzie się ułoży.

Udało mi się wbić 11+mały imbus, ładnie się to zaklinowało, ale nie jestem w stanie tego odkrecic, próbowałem przy pomocy przedłużki ze sztycy i też nie idzie. Jest możliwe, że to się odkręca w prawo? 

Co ciekawe, próbowałem rozkręcic sam bembenek licząc, na to, że da się go uratować, to też nie szło tego odkręcić (odkręcałem w prawo). Oczywiście mam klucz do bębenka, ale jak widać na zdjęciu, klucz ściął te rowki w które się go wkłada. nawet metodą brutalną czyli młotek i śrubokręt nie szło tego odkręcić.

3.thumb.jpg.b95c94bf8de2c2cbc6d0f3480ff26302.jpg

 

4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie okazało się dużo prostsze niż mogło by się wydawac. Przekopałem internet i natrafiłem na poradnik gdzie bębenek rozkręcało się od drugiej strony.

Wystarczylo wybić łożysko z drugiej strony wsadzic imbus 12 dłuższą końcówką od strony nie-napędowej i za pomocą przedłuzki przekrecić zgodnie ze wskazówkami zegara (czyli przeciwnie jakbym odkrecał od strony napędowej), poszło gładko, nawet nie było konieczne użycie dużej siły, ale z racji tego, że wkładałem imbus dłuższą stroną, to przedłużka (w moim przypadku w postaci sztycy) była niezbędna.

 

Od tej drugiej strony był już ładny gwint, klucz się nie ślizgał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...