Skocz do zawartości

[serwis] Amortyzator RockShox Recon Solo Air TK Silver 29''

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chcę się zabrać za wykonanie samodzielnie przeglądu amortyzatora, ponieważ zauważyłem ostatnio, że po stronie blokady zaczyna wychodzić mi olej kiedy amortyzator nie jest zablokowany.

Niestety ale nigdy od zakupu roweru w 2017 roku (wyprzedaż rocznik 2016) nie był robiony przegląd amortyzatora (moje zaniedbanie) bałem się sam to ruszać. Pracował i pracuje dobrze. Nie zauważyłem nic niepokojącego jeśli chodzi o działanie czy to organoleptycznie czy na dźwiękowe. Podejrzewam, że mogła się już jakaś uszczelka wyrobić.

Rowerem jeżdżę dużo. Od zakupu zrobił ze mną z 15 tyś. km albo więcej.

Zapoznałem się dokładnie z postem na stronie dotyczącym serwisu amortyzatora. Przeanalizowałem manuala do mojego amorka. Obejrzałem kilka filmów na youtubie.

Chodzi mi głównie o to jaki zastosować olej do niego. Czy olej RockShoxa https://allegro.pl/oferta/rock-shox-pit-stop-15wt-1l-olej-do-amortyzatora-10039388511

będzie dobry czy lepiej użyć coś innego? Czy jest on wystarczający do wlania po obu stronach armora (góra i dół), czy muszą być dwa różne rodzaje oleju?

W poście serwisowym jest użyty olej Motorex - 2 rodzaje. Oba ponad 100 zł w takiej pojemności.

Druga sprawa to chciałbym od razu wymienić wszystkie uszczelki. Czy ten zestaw będzie dobry https://allegro.pl/oferta/rock-shox-service-kit-uszczelki-32-reba-recon-sid-10109770271

Czy musi być jakoś pod rocznik amortyzatora?

Za udzielone wskazówki z góry dzięki.

IMG_20210728_191944.jpg

IMG_20210728_192049.jpg

IMG_20210728_192113.jpg

IMG_20210728_192152.jpg

Edytowane przez mygen
Odnośnik do odpowiedzi
  • Mod Team

Zestaw uszczelek najlepiej dobrać według numeru seryjnego amortyzatora: https://trailhead.rockshox.com/en/search/

W kwestii oleju można stosować zamienniki. Ja jestem zwolennikiem fabrycznych olejów i smarów, więc szedłbym w tym kierunku, jeśli nie chcesz oszczędzać. W końcu taki olej wyjdzie kilkanaście złotych na jedną wymianę.

A lać powinieneś oleje o parametrach o których mowa w instrukcji.

Odnośnik do odpowiedzi

Dzięki za odpowiedź @bogus92 sprawdziłem jakie uszczelki są potrzebne

00.4315.032.410

BASIC SERVICE KIT - XC32 SOLO AIR A3/RECON SILVER B1

11.4015.485.000

FULL SERVICE KIT - TORA TK/XC32/RECON SILVER B1

11.4018.014.000

FULL SERVICE KIT - XC32 SOLO AIR/RECON SILVER B1

Ten ostatni byłby chyba ten najpełniejszy. Szkoda tylko, że uszczelki kurzowe są czarne. Teraz mam siwe i mi pasuje :). Jest tylko kłopot z dostępnością dokładnie tego zestawu.

Odnośnik do odpowiedzi
  • 3 tygodnie później...

Witam

Wykonałem serwis amortyzatora (nie ruszany od nowości), gdyż po stronie tłumika z pod nakrętki zaczął wypływać mi olej.

Rozebrałem, wyczyściłem i wymieniłem olej oraz uszczelki - na tłumiku na dole oraz pod nakrętką u góry. Skręciłem i dalej wyłazi mi olej. Nie wiem co może być nie tak.

Co może być powodem pocenia się i wychodzenia oleju?

Czy to może być też kwestia samego tłumika?

Nie zauważyłem po rozebraniu amortyzatora aby coś było uszkodzone lub zużyte. Wszystko wyglądało bardzo ładnie mimo, że przez 4 lata nic z nim nie robiłem.

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Wg instrukcji 150 ml

Wg mnie skręciłem dobrze.

https://www.sram.com/en/service/models/fs-rcns-tk-c1#service

Recon Silver TK (solo air) - to mój

obraz.png.21c51b8ef32614d2e1160f14fb879f44.png

Po skręceniu wszystkiego i uginaniu armora było widać jak wychodzą małe bąbelki powietrza z olejem w dwóch miejscach.

Edytowane przez mygen
Odnośnik do odpowiedzi