Skocz do zawartości

[~3000] gravel / cross - czy Aspre 1 to dobry pomysł


Rekomendowane odpowiedzi

Hej. Zastanawiam się od jakiegoś czasu nad kupnem roweru i główne typy jakie chodzą mi po głowie to właśnie gravel lub cross. Obecnie niestety mam jeden niesprawny rower, a drugi na mnie zdecydowanie za mały, więc zbyt długo nie jestem w stanie nim jeździć.

Początkowy budżet to było jakieś 1500 zł, ale po kontakcie z rzeczywistością uznałem, że trzeba celować w jakieś 3k (i tej kwoty znacząco nie chciałbym już przekraczać, ponieważ jestem świadom, że dojdzie do tego jeszcze kilka stówek na jakiś dodatkowy sprzęt czy przegląd). Myślałem o rowerze używanym, natomiast obawiam się, że z moją laikową wiedzą i brakiem znajomych w tej dziedzinie sportu będę musiał sporo dopłacić przy pierwszym sprawdzeniu sprzętu / wymianie komponentów. Poza tym wolalbym celować w sklep i raty 0%.

Alę do rzeczy...

Aspre 1 - nad tym modelem w tym momencie głównie się zastanwiam. Z budżetowych graveli jest to chyba jedyny dostępny model w tym momencie (przynajmniej tak wynika z informacji na stronie). Wizualnie bardziej podobają mi się Romet Finale albo cenowo Kross Esker 1.0, ale cóż - te modele nie są dostępne i niewiadomo kiedy wrócą. Zastanawiam się też czy może jednak olać kupno w tym roku i poczekać na nowy sezon, ale obawiam się, że ceny pójdą jeszcze bardziej w górę.

Trochę na mój temat

Wzrost: 189 cm

Waga: 87 kg

Teren do jazdy: mieszkam w Warszawie, więc wokół mnie jest mnóstwo ścieżek rowerowych i głównie po nich bym się pewnie poruszał (między innymi do pracy, w jedną stronę około 20 km). Blisko mam też jednak lasy i od czasu do czasu też tam chciałbym wskoczyć (w większości są to dość utwardzone tereny). Poza tym marzy mi się jednak żeby była też opcja wyjechania spokojnie poza miasto i robić powiedzmy po 40-50 km w jedną stronę, a kilka razy w roku móc ruszyć na trasę powyżej 100-150 km w jedną stronę.

Na czym mi zależy: piszę w tym poście głównie o gravelu, bo chciałbym mieć jednak względnie łatwą możliwość uzyskania i utrzymywania szybkiej prędkości, ale jednocześnie żeby na rowerze jechalo się wygodnie. Podoba mi się też kierownica typu baranek (jeździłem trochę na mega starej szosówce i było przyjemnie). Nie mam dużego pojęcia na temat bikepackingu, ale na tym też mi zależy żeby w razie wyjazdu np weekendowego mieć od razu taką możliwość, a na niedaleką przyszłość mieć możliwość wrzucenia bagażnika i wstawienia fotelika dla dziecka na niedzielne wycieczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Aspre są wg mnie dwa problemy. Pierwsze to brak stosunkowo miękkiego przełożenia, co może przeszkadzać na stromych podjazdach, luźnej nawierzchni czy np. podczas jazdy z większym bagażem. Druga sprawa, to opisywany problem z rozszerzającymy się widełkami, o które podobno chaczy się piętami, a Ty z racji wzrostu pewnie stopę masz dużą. Dobrze by było przymierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi. Co do rozmiaru stopy to w sumie przy moim wzroście nie mam jej aż tak dużej, bo raptem 10 US (28 cm), ale faktycznie najlepiej było by się przymierzyć i zwrócić na to uwagę. Z tych modeli, które podałem myślisz, że mimo wszystko coś wypada lepiej i wstrzymać się z kupnem do kolejnego sezonu?

Jeśli chodzi o problemy z przełożeniami na stromych podjazdach to może byłby to do zniesienia ze względu na stosunkowo niewielką ilość takich terenów w mojej okolicy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Nie wiem, czy jeszcze aktualne, ale moim zdaniem przełożeń jest wystarczająco (jeśli chodzi o ilość) - zdarzyło mi się już nim jechać różne trasy, leniwe setki w mieszanym terenie, trening na asfalcie, po singlach MTB w Szklarskiej oraz tamtejsze podjazdy szosowe (w tym ten z Radkowa). Brakuje mi trochę środka (jak jeżdże z dziećmi po mieście) - nie potrafię sam wyregulować dobrze trymowania, a nie mam czasu jechać do serwisu ;)

Przy rozmiarze butów 48 (31cm) nic mi nie zawadza. Do czego trzeba się przyczepić, to jakość lakieru - warto od razu dobrze zabezpieczyć miejsca ocierania pancerzy o ramę.  Generalnie znośne jeździdło, tanie i nawet niebrzydkie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.07.2021 o 16:13, Adi191 napisał:

Teren do jazdy: mieszkam w Warszawie, więc wokół mnie jest mnóstwo ścieżek rowerowych i głównie po nich bym się pewnie poruszał (między innymi do pracy, w jedną stronę około 20 km). Blisko mam też jednak lasy i od czasu do czasu też tam chciałbym wskoczyć (w większości są to dość utwardzone tereny).

Kands maestro lub pokrewne crossiak to 99% tego co chcesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzięki serdecznie za pomoc. Kilkanaście myśli po głowie jeszcze chodziło, ale ostatecznie postawiłem na Aspre 1. Przetestowałem go w jednej z wypożyczalni (także trochę też już miał km zrobionych, więc mogłem zobaczyć jak będzie się zachowywał nie będąc zupełnie nowym) robiąc co prawda niewiele, bo raptem 30km, ale było kilka podjazdów, długich prostych, jazdy na wolnej przestrzeni jak i w lekkim tłumie rowerzystów i spodobał mi się ten rower. Potraktuję go jako początek do bardziej "poważnej, amatorskiej" jazdy, także nad czymś konkretniejszym będę się pewnie zastanawiał za 2-3 lata jak już nabiorę trochę doświadczenia i wybadam swoje potrzeby dokładnie  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już się ucieszyłem i wyszło średnio. Niestety okazało się, że rowerów się nie udało ogarnąć, ale na szczęście znalazłem jeszcze jeden sklep, skąd teoretycznie jutro powinni mi wysłać ramę 58, a na ramę 52 trzeba będzie poczekać (o ile się doczekamy). W weekend też jakieś przecieki zauważyłem i ciekawe czy produkcja ruszy, bo jest już kolekcja 2022, gdzie ten sam Aspre 1 pójdzie 450 zł w górę, aczkolwiek muszą mieć jakieś mocne opóźnienia w produkcji, więc może jeszcze uda się zgarnąć żonie w starej cenie.

Także możliwe, że w tym tygodniu jeszcze dla mnie rower będzie :) Pytanie mam od razu czym i jakie miejsca na starcie okleić tak żeby rower jak najdłużej dobrze wyglądał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...