Skocz do zawartości

[SPD] czy warto zainwestować


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry....

Ostatnio pojawił się pomysł może SPD?

Tylko jest pewnie problem nigdy nie korzystałem z tego typu pedał,moja wiedza na temat jest zerowa,chciałbym usłyszeć coś od WAS.

Jak to działa?W czym mogło by mi to pomoc w czym nie?itd.

Styl mojej jazdy do Rower Fitness,płasko wycieczki około 30-60 km.Ze średnią około 24km/h.

Proszę o podpowiedzi racjonalne.

Najlepiej ludzi którzy śmigali na platformie,i posmakowali SPD.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Joker86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Najlepiej ludzi którzy śmigali na platformie,i posmakowali SPD.

Czyli wszystkich?

Zaraz się zacznie gównoburza zatrzaski vs platformy, gdzie zwolennicy platform stanowiący może 5% ogółu będą się starali udowodnić wyższość takich pedałów używając absurdalnych teorii

Kup, zapnij, przejedź się, nie będziesz już sobie wyobrażał jazdy bez zatrzasków

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Już masz trochę tych wpisów, to podstawy powinieneś ogarniać. Ja mam pedały z jednej strony platformy a z drugiej zatrzaski, także dla porównania mogę jedna nogą jechać w zatrzasku a drugą na platformie. Na zatrzasku jest dużo wydajniej i ta noga mniej się męczy :)

A serio, to chyba wystarczy spojrzeć na zawodników na szosach, widziałeś kiedyś bez zatrzasków kogoś? No, nie mówię 100 lat temu, choć nie wiem kiedy pojawiły się tzw. noski na zwykłe buty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Mihau_ napisał:

Zaraz się zacznie gównoburza zatrzaski vs platformy, gdzie zwolennicy platform stanowiący może 5% ogółu będą się starali udowodnić wyższość takich pedałów używając absurdalnych teorii

Kup, zapnij, przejedź się, nie będziesz już sobie wyobrażał jazdy bez zatrzasków

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam pewnie ponad 20 lat. I nadal, jak jest stromo i na ostrym trawersie - wypinam. W miejskim nie używam. W górach tak - trzy zalety - noga nie spada i można pociągnąć oraz jest motywacja by nie stanąć na bardzo stromym podjeździe. Jednak jako inwestycja się nie sprawdziły - sporo kosztowały i straciły na wartości:). Zaczynałem z Shimano, teraz jestem fanem crank brothers. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mihau_ napisał:

Czyli wszystkich?

Zaraz się zacznie gównoburza zatrzaski vs platformy, gdzie zwolennicy platform stanowiący może 5% ogółu będą się starali udowodnić wyższość takich pedałów używając absurdalnych teorii

Kup, zapnij, przejedź się, nie będziesz już sobie wyobrażał jazdy bez zatrzasków

5% powiadasz?

image.thumb.png.ac0180fac1138a953c5f710b89ffce36.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Wojcio napisał:

Jednak jako inwestycja się nie sprawdziły - sporo kosztowały i straciły na wartości:). 

  Dwa lata temu kupiłem PD-M520 za 105 PLN a teraz chodzą po 160 PLN, więc stopa zwrotu jest całkiem niezła, o ile nie rozpakujesz pudełka. 

1 godzinę temu, Joker86 napisał:

Jak to działa?W czym mogło by mi to pomoc w czym nie?itd.

Styl mojej jazdy do Rower Fitness,płasko wycieczki około 30-60 km.Ze średnią około 24km/h.

Pomogą przy jeździe z wyższą kadencją i z utrzymaniem pozycji stopy.

Będą trochę przeszkadzać w ruchu miejskim, częste zatrzymania i ciągłe wpinanie/wypinanie.

Nie sprawią, że nagle zaczniesz pedałować "na okrągło", ani że zmienisz technikę i dostaniesz +20% mocy: https://www.wttzcyclingblog.pl/technika-pedalowania-na-rowerze-szosowym-czy-ma-znaczenie/

 

 

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego typu ankietami jest taki problem, że wpisują się nawet tacy co kręcą po podwórku czy do sklepu więc wynik jest jaki jest. SPD to bardziej kwestia sportowa jak chodzi o jazdę. Więc do miasta to bym się zastanowił ale poza już zatrzaski dają dużo. A w terenie to już w ogóle nie ma o czym rozmawiać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem. Odnoszę się do Twojego stwierdzenia, że zwolennicy platform to może 5%, gdzie ankieta pokazuje co innego. Nie wiem dlaczego usilnie teraz zmieniasz temat, gdy widać ilu wśród uczestników ankiety jest zwolenników jednych i drugich. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, co lepsze, znam wiele osób, które korzystaj z obu rozwiązań i kompletnie nie rozumiem tej walki "co lepsze". Po bułki lepsze platformy, bo w pantoflach pojadę, na dłuższe trasy używam spd z wielu powodów, ale zdarza się też na spontonie będąc w garażu porwać bike z platformami i objechać 40-50 km z przyjemnością.

Zresztą widzę, że sam offtop wprowadzasz, bo pytanie było inne. Już pominę fakt, że post robiony przez gawędziarza forumowego. Aby nie było offtopu, to podpowiem jak ja zaczynałem: M520 + dobrać buty z wyprzedaży w Decathlonie (też shimano) i ćwiczyć na trawie. Koszt pewnie w okolicach 350 zł. Sam tak zaczynałem i polubiłem się dopiero grubo po 1000 km, z czasem inne i inne, aktualnie Northwave bo znalazłem model, który idealnie leży mi na nodze.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeździłem po górach w noskach (koszyczkach) z paskami. Przejście na SPD było sporą zmianą na plus, ale nie obyło się bez upadków. Czasem kuszą mnie platformy albo pedały hybrydowe, takie jak dual shot. Nie wiem jednak, czy bardziej to cieszy, czy wnerwia. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego otoczenia: każdy, kto jeździ bardziej ambitnie prędzej czy później przesiadł się na SPD. Nikt do platform z nich nie wrócił i każdy się głowił 'dlaczego tak późno się przesiadł?'

To jest po prostu wyższy stopień wtajemniczenia. Jak jazda z większą kadencją, bez trzymanki czy pokonanie magicznych 100, 200km itp. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co Wam dają ankiety? Przecież wiadomo że głośni ortodoksi wypełnią to wszyscy a spokojna większość zleje to ciepłym moczem...

@Mihau_ ma racje - tak, wśród ludzi jeżdżących dużo i choćby ciut ambitniej to 5% głośne ale dalej 5%.

Ale @Q_u też prawdę rzecze - po bułki platformy są jak znalazł, w takich szosowych butach na schodach biedronki można se zęby wybić. 

edyta: No i jest kilka zastosowań roweru które nie wpisują się w ogóle w wybór "czy i które pedały" Wystarczy spojrzeć na skrajności - nikt na torze nie będzie jeździł niewpięty i nikt bmx'em trików nie będzie robił z klikami.

Edytowane przez abdesign
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dlatego w szosie mam SPD a nie SPD-SL, żeby móc się spokojnie przejść w butach. Na początku myślałem, że będę jeździł i w SPD i na platformach i kupiłem po prostu nakładki na pedały. Okazało się ostatecznie, że nakładki tylko raz założyłem do przymiarki a potem powędrowały do pudła z częściami rowerowymi :) .

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie, to w przypadku jazdy głównie po szosie czy na trenażerze: warto. Do jazdy w mieście lepsze platformy. W pozostałych przypadkach: ma to wady i zalety. 

Abstrahując od samego wypinania się itd. to mnie osobiście bolą/drętwieją stopy w butach pod spd (2 pary o twardości średnia +), w butach trekkingowych w jakich mi się najwygodniej jeździ na platformach też mi się lekki ból zdarza odczuć, ale po wielu godzinach jazdy, a nie 30-120 minutach. Dodatkowo spd nieco zwiększają problem z tzw. toe overlap.
 

Edytowane przez hulk14
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w SPD śmigam już chyba 7 lat i ni wyobrażam sobie przesiadki z powrotem na platformy. A puki co jeżdżę jeszcze crossem i mtb, więc nawet nie szosą. Przyzwyczaiłem się już na tyle że jazda na zwykłych pedałach jest mniej wygodna. Nie zastanawiam się, czy stopa gdzieś nie ucieknie z padała przy jakimś podbiciu w terenie. Zawsze jest ten komfort, ze jedna noga naciska a druga ciągnie. Fakt, że gdybym miał jeździć po mieście i co chwilę hamować, to ciągłe wypinanie się może być uciążliwe i wtedy rozważył bym albo platformę albo system podwójny. Żeby nie wybić sobie zębów pod Biedrą wystarczy zamiast butów typowo szosowych kupić trekkingowe. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

      Używam pedałów zatrzaskowych od niedawna od marca zeszłego roku, sądze zatem,że mogę przedstawić dość "świeżą" opinie.Do tego zmieniam je co jakiś  czas na platformy. Tak jak ktoś napisał nie sprawią one,że dostaniesz więcej mocy, na pewno plusem jest jak wiadomo to,że masz stopy w jednym miejscu i zawsze w tym samym, dla mnie plusem jest również to,że nie muszę się zastanawiać jakie buty będą lepsze, które będą miały sztywnejszą podeszwę jeśli chodzi o platformy. Nie polecam na początek crank brothers. Moim zdaniem trudniej się na nich nauczyć jeździć, trudniej się wpiąć na początku przygody. Nie jeżdziłem dużo w pedałach shimano, mam może 100 km doświadczenia z nimi ale od startu były"łatwiejsze" w okiełznaniu zwłaszcza dla początkującego. Kolejnym znanym plusem jest to,że w trudniejszym terenie stopy nie odrywają się od pedałów a kwestia nawyku wypinania to jak dla mnie było 1000 km. Wspominałem,że używam też platform, nie skreśliłem ich bo postanowiłem nie zapomnieć jak się na nich jeździ.. Używam ich np (co pewnie wielu zdziwi) w górach ale tylko dlatego,że zwykłe buty są wygodniejsze do chodzenia a podejść zazwyczaj trochę mam no i czasem coś zwiedzam. Mam też uwagi odnośnie butów. Nie polecam kupować takich bardzo pro, o ile na zawodach się sprawdzają jak najbardziej to w dłuższej trasie ich sztywność troche zmniejsza komfort, piszę o trasach 100 km plus, dlatego na takie trasy również bywa,że zmieniam na platformy. Sam nie uważam,że jest się jakimś lepszym w jednych lub drugich oba rodzaje pedałów służą do jeżdżenia na rowerze a to najważniejsze. Zaznaczam,że jeżdże praktycznie 100% teren i mam rower xc.

Edytowane przez Przecietny
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.07.2021 o 20:41, some1 napisał:

Nie sprawią, że nagle zaczniesz pedałować "na okrągło", ani że zmienisz technikę i dostaniesz +20% mocy: https://www.wttzcyclingblog.pl/technika-pedalowania-na-rowerze-szosowym-czy-ma-znaczenie/

Joker86, pamiętaj jednak o powyższym i koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym artykułem (w końcu ktoś to ładnie podsumował po polsku).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Mareq_BB napisał:

Na początku myślałem, że będę jeździł i w SPD i na platformach i kupiłem po prostu nakładki na pedały.

Mógłbyś coś więcej o tym wynalazku? Mnie powstrzymuje przed zmianą na SPD, ilość skrzyżowań. Jeżeli nie jadę >60km, wolałbym używać platform

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu pisać. To takie cuś: https://allegro.pl/oferta/nakladki-na-pedaly-spd-platformowe-shimano-sm-pd22-10741589569

Wpina się to w pedał SPD i mamy platformę. Dla mnie nawet jeżdżenie po mieście od świateł do świateł w zatrzaskach nie jest uciążliwe. Grunt, żeby nie wypinać się w ostatniej chwili, bo łatwo o glebę ale jak przewiduję, że trzeba będzie się zatrzymać to jedną nogę wypinam te 20m wcześniej i pedałuję dalej stawiając śródstopie na pedale. Jak się trzeba zatrzymać to jestem gotowy. Jak mimo wszystko można kontynuować jazdę to wpinam się ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę się pochwalić że kupiłem zestaw Shimano 520 plus obuwie B'twin jakiś podstawowy model za 160zł,po przejechaniu jakiś 100km,jestem bardzo zadowolony,pomijam jedną glebę zapomniałem się wypiąć,jest to coś zupełnie innego niż platforma,polecam każdemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...