Skocz do zawartości

[Koszyki] Montaż koszyków do widelca karbonowego


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

 

Planuję zamontowaść koszyki Blackburn Outpost Cargo do widelca karbonowego MTB. Wiem, że nie jest to zalecane, ale planuję przetestować takie rozwiązanie.

Wyczytałem, że problemem karbonu jest jego słaba wytrzymałość na ściskanie, dlatego planuję dać jak najwięcej zacisków.

Idea jest taka: najpierw owijam widelec starą dętką, nastepnie mocuję koszyki na trzy sposoby sposoby:

 

1. Bezpośrednio do widelca za pomocą miliona trytytek.

2. Używam 3 lub 4 opasek topeak Versamount.

3. Mocuję bezpośrednio do widelca za pomocą 4- 5 stalowych opasek zaciskowych (widelec i tak już jest zabezpieczony dętką przed przetarciem).

 

Który opcja powinna być najlepsza według Was? W 1 oraz 3 koszyk bezpośrednio przylega do widelca, więc wydaje mi się to bezpieczniejsze (ale czy faktycznie robi to jakąś realną różnicę?). Mogę wtedy dodatkowo uzyć jakieś mocnej taśmy dwustronnej, aby zapobiec spadaniu - być może pozwoli to na zmienjszenie siły zacisku opasek/trytytek.

Co do trytytki vs. opaski - trytytki są węższe od opasek, więc jedna trytytka wywiera większy nacisk, ale mogę użyć ich więcej, więc "sumarycznie" wyjdzie na to samo?

W opcji 2 z opaskami topeaka jest najwygodniej, ale wtedy koszyk jest oddalony o jakieś 1.5 cm od widelca, więc mam wrażenie, że będą większe siły działać w punktach styku widelca z opaskami.

 

Docelowo nie planuję ładować więcej niż 2kg na każdą ze stron. Myślę, że na ogół będzie to około 1.5 kg.

 

P.S. Jeśli zły dział, to proszę o przeniesienie. Jeśli temat już się pojawił, to proszę o linka, bo mi nie udało się nic podobnego znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje oko, to to się będzie zsuwało. Widelec się zwężą ku dołowi, więc to dodatkowy problem, bo każde minimalne posunięcie, to już luz.

2kg to dużo. Wjedziesz w dziurę i ze statycznego 2kg, zrobi się nagle 5kg.

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z karbonem nie pomogę, ale te  koszyki używam od roku.  Montaż był na dętki plus trytytki.  Grube.  Kilka szt. 
To się nie sprawdzi za dobrze.

Ciągle się to przesuwało i luzowało. Koszyki się obracały przy jeździe w terenie.
Dętka się zwija i ją mielą siły działające na całość.  widelec dość mocno poharatany, ale to mnie rybka. Ale przy karbonie będzie słabo.
Na drógim rowerze przymocowałem na szybko koszyk meridy plastikowy i po dwóch jazdach też się rusza a woził tylko 1- 1,5l picia. 
Ja mocno obciążam te koszyki, bo i po 3kg jak nie lepiej potrafi być.

Ostatnio w Castoramie kupiłem kawałek gumy chyba 2mm  przykleiłem na taśmie dwustronnej do widelca w miejscach mocownania a koszyki przymocowałem stalowymi skręcanymi opaskami. Dwie jazdy i na razie sie cholery nie obracają Siedzą gdzie mają siedzieć.  Ostatnio na jednym z koszyków jechało 2,5l picia i mt500 w torbie a teren był dość nierówny. 
 

Trytytki sobie daruj, bo będą się luzowały. Naciągają się i nawet zdarzyło mi się ze na zjeździe normalnie pękła. A używałem tych chyba 5mm.   Cienkimi się wtedy ratowałem to na beskidzkiej łapance, pomimo że było is sporo to skapitulowały. Dobrze ze udało się dojechać te kilka km zjazdu do parkingu.

Opaski topeka mam, ale nie próbowałem, bo mają być do gravela właśnie na karbon. Ale nie odważyłbym sie na tym wieźć nic innego niż hamak czy śpiwór.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Topeak Versamount się zsuwa. Mocniej nie da się dokręcić bo całość z plastiku. To działa ale raczej nie na widelcu.

Topeak Versacege jest mocowany za pomocą Versamount więc niewiele to zmieni.

Jak już to lepsze by były jakieś opaski zaciskowe powlekane jakimś materiałem antypoślizgowym - coś na kształt Raceone Jeko. Jak dobrze ściśnie to faktycznie mocno siedzi.

Jest kwestia czy potrzebujesz to stricte pod bidon czy jako dodatkowe miejsce na ekwipunek. Bo może lepiej spróbować jaką torbę  np Geosmina Cargo lub Ortlieb Fork.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już koszyki Blackburna, więc zostanę przy nich.

Jak solidnie owinąłem amortyzator dętką dookoła i mocno zacisnąłem koszyki na dwóch opaskach stalowych z castoramy, to nic nie spadało. Tylko docisk był bardzo mocny, a na karbonie wolałbym jakoś delikatniej do zaciskać.

Koszyki mają służyć typowo pod sprzęt bikepackingowy - namiot, śpiwór, mata i pewnie jakieś ubrania. Myślę, że dałoby sie zmieścić w 1.5kg na koszyk.

 

Hmm, chyba nie zostaje mi nic innego, jak wypróbować każde rozwiązanie. Spórbuję z Zefal Gizmo, ale pewnie nie będzie lepiej, niż z Topeak Versamount. Niby da się dokręcić mocniej, ale też jak się przesadzi, to trytytki puszczą, bo to jednak na trytytkach się trzyma.

P.S. Spróbuję użyć czterech Zefali Gizmo, bo na dwóch jak miałem koszyk Blackburna z namiotem na dolnej rurce ramy, to się luzowało wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...