Skocz do zawartości

[Napęd] Problem z długiścią łańcucha - brak starego na miarę


adamoos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ! Jestem nowy i nie do końca jeszcze znam netykietę forum, więc za wszelkie niedociągnięcia z góry przepraszam. A teraz do rzeczy.

Rower dla dziecka zakupiony w internecie "AMIGO Fun Ride 20". Jego specyfikacja na stronie to :
Wheel Size (inch) : 20
Frame Size (cm) : 33
Minimum saddle height (cm) : 62,5
Child height (cm) : 115 - 120
Net weight (kg) : 14,40
Poza tym opis czy posiada oświetlenie LED itp więc to już chyba raczej jest nieistotne.


Tutaj jest link do strony ze specyfikacją.

Ponadto co odczytałem z roweru to, że kaseta z przerzutkami na tylnym kole jest Shimano. Rower ma tylko 7 biegów na tylnym kole i jedną główną zębatkę przy pedałach (chociaż fachowo to się pewnie inaczej nazywa).

Problemem jest długość łańcucha, ponieważ ten się zerwał i młody nie przywiózł go ze sobą. Czytam już od kilku godzin googla, ale nie znalazłem nigdzie zasady w jaki sposób mogę obliczyć długość łańcucha. Na TYM forum w zupełnie innym temacie znalazłem gdzieś taki przepis: założyć łańcuch na zębatkę z przodu i największe przełożenie z tyłu. Do tego dodać 5 ogniw i zapięcie.
Z tym tylko że to był temat dotyczący roweru dla dorosłej osoby. Na jednym forum piszą, że do Shimano powinno się stosować łańcuch tej samej firmy co przerzutki ponadto nie zapina się takiego łańcucha spinkami tylko zakuwa specjalnym przyrządem. Na innej stornie zaś piszą, że można dowolnie konfigurować łańcuch i przerzutki różnych firm ze sobą.

Może potraficie mi doradzić czy do biegów Shimano muszę mieć jakiś specjalny łańcuch tej samej firmy ? Ile plus minus ogniw powinien mieć taki łańcuch w przypadku ramy roweru dla dziecka ? Szukam na internecie to w większości są to nowe łańcuchy 114,116 lub 118 ogniw. Z tego co rozumiem, to mogę kupić najkrótszy bo i tak go pewnie będzie trzeba skrócić ?

Serwis rowerowy odpada z różnych przyczyn o których nie chcę teraz pisać i muszę naprawić to samemu. Pozornie tak błahy problem jak wymiana łańcucha, a już 3 godzinę googlam.

Wiem, że większość z Was pewnie kryształowej kuli nie posiada żeby coś wywróżyć, ale może są jakieś standardy w takich tematach.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i ewentualną pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

załóż łańcuch a potem skracaj do skutku. I uważaj żeby się nie rozpędzić ;)

Musisz kupić skuwacz do skracania łańcucha, zapinkę i ewentualnie szczypce do zapinki.

Zrobisz wszystko w 30 minut. Krócej niż googlanie ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro z przodu jest jedna zębatka, to można też zastosować starą metodę Rometa (jeszcze z PRLu). Zakładasz łańcuch na środkową zębatkę z tyłu i na zębatkę z przodu i tak dobierasz długość łańcucha, żeby wózek przerzutki był pionowo. Wtedy przy zmianie przełożeń masz pewność, że wózek wychylając się do tyłu lub przodu ma wystarczający zapas, żeby skompensować zmianę  długości łańcucha między zębatkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne !!
Nie spodziewałem się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie 😃 Praktycznie wszystko już wiem temat można zamknąć, żeby nie zaśmiecać forum.
Dodatkowe dzięki za wskazanie palcem strony w instrukcji Shimano 😆

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...