Skocz do zawartości

[v-brake] Problem z ustawieniem okładzin.


Max40

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym się poradzić kolegów, czy te hamulce "V-BRAKE" mogą powodować (zamontowane)  , zę nie mogę ustawić prawidłowo okładzin  hamulca Prox M-960V.  Stare okładziny juz były nierówno zużyte, a przy nowych jest problem z ustawieniem tj. raz sa za blisko i  obciera  opone, a  raz za daleko to nie dociska felgi całą powierzchnią. Raz klocki są za  wysoko raz za nisko nie można dopasować optymalnie, czy jest to wina zamontowanej szczeki hamulca ?   Poniżej zdjęci poglądowe.

 

 

Prox M-960V.jpg

1-ok.jpg

2-ok.jpg

3-ok.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie raczej kwestia wprawy przy ustawianiu - na początek rozepnij ramiona i wykręć prawie do końca śrubki napinające sprężyny - te małe ustawione poziomo.

Same ramiona hamulca montuje się do piwotów w odpowiedniej dziurce, tak żeby dawały mniejsze lub większe napięcie sprężyny ramienia (im większe tym mocniej ramię odbija) - ja zawsze staram się montować na ustawieniu najmocniejszym, jeśli to możliwe - to ta dziurka położona najwyżej (są 3).

Poluzuj śruby od klocków, tak żeby dało się regulować klocek, ale żeby nie latał luźno.

Potem na luźnych ramionach hamulca ręką delikatnie dociśnij jedną szczękę, tak jakbyś chciał hamować, ustaw klocek do obręczy , potem w ramach gimnastyki jedną ręką przytrzymaj ramię z ustawionym klockiem, a drugą dokręć śrubę klocka żeby go w tej pozycji zblokować.  Klocek możesz ustawić delikatnie tak jakby tylna jego część miała 'odstawać' - siła tarcia ustawi go prawidłowo przy hamowaniu, tam zawsze coś się delikatnie przegina przy pracy.

Następnie powtórz to z drugą stroną, potem zamontuj linkę i reguluj bocznymi śrubkami tak żeby napięcie sprężyn spowodowało że szczęki będą równo dociskać (w tym samym momencie),  i w zasadzie równo też odbijać.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RafalxM ja to wiem i ustawiałem już kilka razy takie klocki i oczywiście za pierwszym razem sie nie ustaw,  ale jak piszesz kwestia wprawy. Tak  ustawiłem prawidłowo klocki  w rowerach znajomych i rodziny.   Zaznaczę ze  po zdjęciu sprężyny dociskowej   szczeki są luźne na boki, czy to norma ? A jak zaczepie sprężynę  to luz maleje czyli szczęki sa sztywniejsze,  próbowałem tych dwóch opcji. Luzu na szczekach raczej nie powinno byc i tu cos jest nie tak... czy np. w jakichkolwiek  szczekach "SHIMANO" i tanimi za 13zł ze sklepu  Bricomarche jest luz na trzpieniach (dokręcone sruby i prawidłowy montaż) ?

 

@dovectra

A podkładki dobrze zamontowane? Tam są dwie różnej grubości.

Wszytkie podkadki prawidłowo (wklesłe - zgodnie) umieszczone i zamontowane.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...