Skocz do zawartości

[Kompatybilność] Napęd 1x8 - Czy to wykonalne?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Co prawda jest temat dotyczący kompatybilności sprzętu, ale wydaje mi się, że to nieco odrębna kwestia. Mianowicie musiałbym wymienić korbę i wkład suportu bo stara na kwadrat wyzionęła ducha. Jako, że jeżdżę głównie po mieście tylko na środkowym blacie to zastanawiam się nad zrobieniem potworka takiego jak napęd 1x8. Bo mam właściwie za darmo taką korbę, tylko suport musiałbym dokupić.

Czy korba Shimano Deore FC-M5100 32T 175mm może współpracować z kasetą Shimano CS-HG31 11-32T (8 rzędów). Jeśli tak to czy łańcuch powinien być przystosowany do korby która według producenta obsługuje łańcuchy do 10 i 11 rzędów, czy do kasety?

(Dajcie znać czy wszystko w porządku z tym wpisem bo nie ukrywam że jestem trochę zagubiony i nie wiem czy nie łamię regulaminu.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mówią "internety" korba 11s będzie działać z kasetą 8s i łańcuchem 8s. Wewnętrzna szerokość łańcuchów jest jednakowa (prawie, różnica 0.2mm).

Compatibility [01] Chains | BikeGremlin

Cytat

Multi speed chains, from 5 to 8 have inner width of 3/32″ (2.38 mm).
Multi speed chains from 9 to 12 speeds have inner width of 11/128″ (2.18 mm).

Czy będzie działać korba 11s, łańcuch 11s i kaseta 8s? Tak, o ile tylna przerzutka będzie działać dobrze z węższym łańcuchem.

Cytat

Going further narrower, like a 10, or 11 speed chain on an 8 speed cassette can and often does work. However, especially with older 6 speed cassettes combined with 11, or 12 speed chains, there is a risk of a chain getting stuck between cassette sprocket teeth and/or poorer shifting.

can and often does work - może i często działa. Co oznacza że czasami nie działa

and/or poorer shifting. - i/lub gorszą zmianą przełożeń.

Tak więc bezpieczniejsza jest opcja korba/łańcuch/kaseta 11s/8s/8s, niż 11s/11s/8s

Edytowane przez JWO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 FC-M5100 jest na linię łańcucha 52, a napędy 8x generalnie są 48-50. W przypadku napędów 1x nie ma to aż takiego znaczenia, ale będzie większy przekos łańcucha na miękkich przełożeniach. 

Lepszym pomysłem był by zakup używanej korby 3x do napędów 7/8/9 (na kwadrat czy HT2) bez zębatek lub z zużytymi i oddzielnie zębatka NW, chińska na 104 BDC jak i korba. Zębatka idzie w miejsce środkowej.

Coś w tym rodzaju:

https://allegro.pl/oferta/topowe-retro-korba-deore-xt-fc-m752-44t-175-mm-10887219357

https://www.aliexpress.com/item/32833995257.html

Edytowane przez remover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładaj normalnie kasetę 8s i łańcuch 8s, do tego Narrow Wide i powinno działać. Różnica 0,2 mm nie powinna mieć dużego znaczenia.

A jaką masz przerzutkę? Bo jak coś niskiej klasy, to i Narrow Wide może nie ogarnąć. Wczoraj macałem Altusa. Ta przerzutka nie napina łańcucha nic a nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Deore FC-M5100 32T - rozumiem że posiada zębatkę Narrow Wide? Szczerze mówiąc to nie pokonuje ogromnych dystansów bo jest to z 2000-3000km rocznie i takie aspekty jak szybciej zużywający się łańcuch jestem w stanie przeżyć i wymieniać go co sezon. Tylną przerzutkę mam Deore jakoś z 2015 roku.

Może coś takiego da radę skoro polecacie te zębatki z ali? https://allegro.pl/oferta/korba-narrow-wide-prowheel-1x11-1x10-1x9-1x8-10812838426

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Podepnę się pod temat. Czy udało Ci się zamontować ten napęd? Jak się sprawdza?

Mam zamiar kupić dokładnie tą samą korbę, ale z tyłu mam kasetę 9rz + przerzutkę deore (podejrzewam że z około 2016roku). Rozważam ewentualnie zakup przerzutki i kasety 11rz (kaseta Deore CS-M5100 11rz. 11-42 i przerzutka SHIMANO XT RD-M8000 SGS 11rz), ale tylni napęd ma maksymalnie 1000km przebiegu i nie wiem, czy ma to większy sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...