Skocz do zawartości

[koła] Fulcrum Racing 4 DB vs DT Swiss RR421 + 350 - jakie koła do aluminiowej szosy?


6franek

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

Chciałbym wymienić koła w moim Giant Contend AR2. Aktualnie zamontowane mam fabryczne koła SR-2. Ogólnie nie są złe - całkiem fajnie wyglądają ;) i w moim przypadku okazały się być wytrzymałe. Ich wadą jest spora masa - sam ich nie ważyłem, ale wg informacji z reddita komplet waży około 2210 g.

Zastanawiam się nad czymś lżejszym do treningów, pod opony Continental GP5000TL, a na stare koła zamontuję sobie bardziej "gravelową" oponę. W oko wpadły mi 2 komplety:

Teren po którym jeżdżę, to w 90% płaskie Mazowsze, ale kilka razy w tym roku zdarzyło już mi się wyskoczyć w mniejsze lub większe górki. Czy piasty DT Swiss rzeczywiście są lepsze od Fulcrum? Czy więcej da mi wysoki stożek, czy o 100g mniejsza masa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niższa masa koła da ci niższą masę roweru, chyba oczywiste xd Jeśli masz lżejszy rower to przyspiesza się lżej, kolejna oczywistość

Zysk aero przy takim stożku będzie żaden, jedynie trochę lepiej wygląda

Wziąłbym dt ze względu na niższą masę a przede wszystkim łatwiejszy serwis - dostępność części praktycznie w każdym serwisie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pytanie wynika głównie z tego, że na konkurencyjnym forum kilku użytkowników przekonywało, że na płaskim wyższy stożek można poczuć bardziej niż te kilkadziesiąt gramów masy ;). Czy to prawda - nie mam pojęcia, bo nie mam żadnego porównania ;). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i autor raczej zawodowcem którego ogranicza sprzęt nie jest, więc już bez tych bajek że przez 100g mniej będzie sprawniej przyspieszał. W teorii tak, w praktyce to będzie miało jakiś absurdalnie niski wpływ na osiągi.

Spójrz sobie na ceny części zamiennych do Fulcrum. Ja kupiłem model 6 do szosy, potem spojrzałem na ceny i złapałem się za głowę. Byłem zadowolony z tych kół, ale drugi raz takiego gotowca raczej nie kupię.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Mihau_ napisał:

Jasne, że można poczuć. Tylko, że "wyższy" stożek to raczej 50-60mm a nie 34 w porównaniu do 21. Druga sprawa to prędkość, przy jakiej zrobi to różnicę a obawiam się, że skoro kupiłeś contenda to te 35+ nie jeździsz

Poza biciem (swoich) rekordów na segmentach Stravy - nie jeżdżę ;). Jestem w stanie pojechać po płaskim trochę powyżej 30 km/h na trochę ponad 100 km. Żaden ze mnie zawodowiec. 
 

Pytanie, czy w takim razie ma sens zmiana kół SR-2 na cokolwiek lepszego? Może zostawić te i „żonglować” oponami, co w przypadku tl jest niewygodne, ale wykonalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Że warto zmienić to fakt, ale nie daj się oczarować wadze sumarycznej. Ludzie często podniecają sie że dane koła ważą xxx mniej, tylko zapominają że ta słynna masa rotująca ma znaczenie po zewnętrzej części. Czyli najważniejsza jest obręcz, nyple, szprychy a na końcu piasta.

Ja miałem w MTB 26' koła o wadze 1800g. Ciężkie, tylko co z tego, skoro to właśnie piasty były bardzo ciężkie, ale obręcze, nyple i szprychy bardzo lekkie. Na papierze wyglądały słabo, w praktyce całkiem nieźle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

@6franek Alternatywą do Fulcrum Racing 4 może być Fulcrum Racing 5, gdzie wysokość obręczy to 24mm, a waga podobna do tego DT Swissa. Wg producenta 5tki są mniej sztywne i bardziej nadają się w dłuższe trasy. Daj znać na co się zdecydowałeś i jakie są wrażenia z jazdy w porównaniu do kół fabrycznych.

Mam Giant Contend AR1 i dokładnie ten sam pomysł z kołami: do fabrycznych obręczy PR-2 założę szerszą opona szutrowa, a nowy zestaw kół będzie na szybszą jazdę po asfaltach. Co do fabrycznych kół, to fakt, są ciężkie, ale za to pancerne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem przy wyborze polega na tym, że trudno określić czy sztywność Fulcrumów 5 (24mm) będzie wystarczająca. Producent dla obu modeli podaje taki sam limit wagowy: 120kg. Ile najmniej powinien ważyć zawodnik, żeby wybrać Fulcrum 4 (35mm) zamiast piątek? Więcej niż 90-100kg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...