Skocz do zawartości

[Napinacz] Głośna praca łańcucha na napinaczu Alfine


Arxas

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam Krossa Inzai na 8-biegowej piaście Alfine z napinaczem na hak (Alfine CS-S500). Ostatnio - po dłuższej przerwie od jeżdżenia - wyczyściłem rower, założyłem przy okazji spinkę na łańcuch i zacząłem śmigać. Zauważyłem jednak, że napęd dość głośno i niekulturalnie pracuje i to do tego stopnia, że momentami aż czuć wibracje na pedałach. Przyjrzałem się sprawie i wygląda na to, że źródłem hałasu i drgań jest napinacz, a konkretnie dolne kółko zębate. Kiedy się nieznacznie ręką poluzuje napinacz tak, żeby łańcuch nieco zwisał między dolną zębatką napinacza, a zębatką korby, hałas znika. Patrząc z bliska odnoszę wrażenie, jakby zębatki kółka napinacza nie do końca trafiały w przerwy między ogniwami łańcucha, tylko w pierwszej kolejności "atakowały" rolki.

Sprawdziłem przymiarem wyciągnięcie łańcucha i w zasadzie ciężko jest mówić o jakimś zużyciu. Kółka napinacza są w linii z zębatką piasty, więc tutaj też wszystko wygląda ok. Macie może jakieś pomysły?

Wrzucam filmik pokazujący jak to grzechocze: https://drive.google.com/file/d/1DJRzFMCJlp3j3MN1_yHVNgCu0xgFQUFg/view?usp=sharing

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Byłem posiadaczem Krossa Inzai.U mnie też taki problem występował. Nie rozwiązałem go w żaden sposób. Rower sprzedałem.

Fabrycznie był założony łańcuch 9 speed. Możesz dla testu założyć łańcuch 8 speed lub wymienić napinacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@skom25 @MikeSkywalker Łańcuch przeczyściłem na szybko i tak samo przesmarowałem, ponowię zabieg i sprawdzę efekt.

Mam w szosie 9sp od KMC, mogę przełożyć i sprawdzić działanie napędu w Krossie.

Jeśli to nie pomoże, to zamówiłem jednorolkowy napinacz Alfine CT-S510, który powinien zastąpić podkładkę pod śrubą mocującą oś tylnego koła. Zostanie mi niewykorzystany hak przerzutki i teraz pytanie, czy da się dokupić coś w rodzaju zaślepki która wypełni miejsce w ramie i zapewni oparcie śrubie, czy trzeba sięgnąć po szlifierkę? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Arxas napisał:

Alfine CT-S510

Według mnie ten działa gorzej i słabiej napina, do tego wymaga ręcznej regulacji naciągu łańcucha. Zostałbym przy poprzednim, z dwoma kółkami. Problem na pewno jest w łańcuchu, niczym innym. Ja uważam że winne jest to że rower długo stał - zrobiłbym dobrego szejka, wyczyścił solidnie łańcuch, dobrze nasmarował i powinno grać - sam widzisz że jest na tyle sztywny że blokuje się jedno ogniwo. Skoro wcześniej nie było problemu to i łańcuch powinien być dobrze dobrany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam że w Inzai zużyłem fabryczny łańcuch cn-hg53 po 1000 km.

Wymieniłem na Sram PC-951, jeździł jeździł i jeździł. Na obydwóch hałas powodował napinacz.

Kółeczko napinacza było zdecydowanie za blisko zębatki piasty. Ja obwiniałem za hałas napinacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że problemem faktycznie jest łańcuch. Założyłem w miarę świeżą 9-tkę od KMC i zapanowała cisza. Spróbuję poprzedni łańcuch jeszcze dobrze wyczyścić i przesmarować, ale wygląda na to że mimo niewielkiego zużycia do niczego się raczej nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...