Skocz do zawartości

[Piasta] Piasta Nexus 8 SG-8r20 czy zębatka powinna kręcić się jak wolnobieg?


RuinPL

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Próbuję sklecić sobie jakiś rower. Kupiłem używane koło z piastą Nexus 8 SG-8r20 do roweru w którym wcześniej było koło z pisatą Sturmey Archer z hamulcem rolkowym. Byłem święcie przekonany, że standardem w Nexusach jest hamulec nożny na zasadzie Torpedo. Zdziwiłem się więc bardzo, gdy podczas montażu koła okazało się, że mogę kręcić pedałami do tyłu, tak jakby był tam wolnobieg.

Rama którą posiadam, nie ma piwotów, więc nie mam możliwości skorzystania z hamulców hamujących obręczą - pozostaje mi albo torpedo albo rolkowy. Trochę rozebrałem tę piastę i mam wrażenie, że ktoś coś przy niej kombinował aby pozbyć się właśnie hamulca torpedo albo bębnowego. Załączam zdjęcie, które obrazuje, moją rozterkę.

Dodatkowo daję link do filmiku który nagrałem, na którym widać, jak piasta się zachowuje.

Mam następujący zestaw pytań:

  1. czy tam faktycznie jest system umożliwiający kręcenie pedałami do tyłu (wolnobieg), czy jednak coś jest zepsute?
  2. Czy jeśli jest tam wolnobieg, to mam jakąś możliwość zmiany tego na hamulec typu torpedo / hamulec ręczy rolkowy?
  3. Czy dobrze mi się wydaje, że dźwignia (w założeniu) hamulca, którą widać na zdjęciu, to jakaś prowizorka? System oddzielenia tej dźwigni od wielowpustu za pomocą zwykłej, metalowej podkładki wydaje mi się bowiem mocno prowizoryczny...
  4. Czy przypadkiem w tej piaście od strony hamulca nie powinno być  hamulca rolkowego shimano inter m? 

 

Będę wdzięczny za pomoc,

Pozdrower

 

IMG_20210706_131944.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Dzięki za odpowiedź. Pisząc o "torpedo" mam na myśli możliwość hamowania pedałami do tyłu a taki system jest w większości piast Nexus z jakimi się spotkałem. W zasadzie, tak jak piszę - to jest pierwszy przypadek w moim życiu, gdzie widzę, że zębatka kręci się do tyłu.

Tak więc z pytań które zadałem, rozwiało się w miarę jedno: ta piasta powinna być wyposażona w hamulec rolkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nexusy są też w wersji z hamulcem torpedo, i ta osłona z ramieniem (z lewej strony piasty)  jest właśnie od takiej wersji. To jest ramię reakcyjne hamulca torpedo. Ale na korpusie piasty jest symbol  SG-8R20, czyli wersja z hamulcem rolkowym (roller brake). Wersje z torpedo mają w oznaczeniu C (coaster brake). Coś tam ewidentnie było kombinowane. Ta piasta powinna wyglądać tak: https://archiwum.allegro.pl/oferta/shimano-nexus-sg-8r20-piasta-biegowa-rolkowy-nowy-i8979734043.html

A to wersja z hamulcem torpedo:  https://allegro.pl/oferta/piasta-tylna-36-shimano-nexus-8-torpedo-sg-8c31-7183224112?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_UZSD_pla_sport_turystyka_rowery_akcesoria_sport_bicycles&ev_adgr=Rowery&gclid=CjwKCAjwoZWHBhBgEiwAiMN66eUkdI6gHAZX7o3sKsiEvWhzyEdbONm1m5V7NBfw3A6TDAuOZsPE1RoC_acQAvD_BwE

Oś piasty jest blokowana w ramie specjalnymi podkładkami z ząbkiem . Sama oś ma ścięcie, na które nakłada się te podkładki i zapobiega to jej obracaniu się.

Oczywiście nie oznacza to, że ktoś grzebał w środku, ale może chciał upozorować, że ta piasta ma torpedo i założył to lewe ramię. Polecam kontakt ze sklepem e-bmx.pl, tam powinni Ci doradzić i ewentualnie dobrać hamulec rolkowy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! 

Właśnie też mi się wydaje, że jest tak, jak mówisz marvelo. Wydaje mi się, że poprzedniemu właścicielowi, hamulec rolkowy nie przypadł do gustu i w ten sposób próbował się go pozbyć 😶. A wiesz może czy shimano inter m będzie jedynym pasującym do tej piasty hamulcem, czy są jakieś alternatywy?

Czyli, dla uściślenia: możliwość kręcenia pedałami do tyłu w tej piaście, jest rzeczą normalną i nie świadczy o usterce, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że wszystko działa normalnie, jak dla wersji z hamulcem rolkowym (czyli zgodnie z symbolem na korpusie), tylko brak hamulca rolkowego.

Oczywiście taką piastę pod hamulec rolkowy można też zastosować w ramie z normalnym hamulcem na obręcz, ale wtedy w miejsce zdemontowanego (lub nie zamontowanego) hamulca wkłada się jakieś podkładki, zapewne dedykowane. Jak pisałem, skontaktuj się z e-bmx, to chyba najlepszy sklep z częściami do piast wielobiegowych i znają się na rzeczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...