Skocz do zawartości

[Licznik] Pomiar nachylenia


damianprz

Rekomendowane odpowiedzi

Są to liczniki bezprzewodowe. Czytałem że Sigma gubi łączność. I teraz pytanie. Jak jadę 30km a trochę pogubi łączność to na koniec wskaże mi np. że przejechałem 28km?

Na jakiej zasadzie te Sigmy mierzą nachylenie? Ten pomiar jest coś warty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie gubią ale mają problem przy przejazdach. No więc jeśli zgubi nawet na 5 sekund łączność to nie wie ile razy koło się obróciło i tego nie zanotuje przecież.

A nie pytam o wysokościomierz tylko o nachylenie. Wysokościomierz ponoć może mylić się o 100m nawet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzuciłem okiem na temat, ale podsumowując to ten pomiar jest według Was skuteczny? Ma to jakiś sens? Czytam że  on mierzy wysokość i w 4 segmentach mierzy przejechaną odległość i wylicza nachylenie? Piszą że pomiar jest coś wart przy prędkości minimum 10 kmh.

Pytam bo kupiłem SmartBand (Geneva) z pomiarem ciśnienia. Ciśnienie mam w danej chwili 155-105 a zegarek pokazuje 120-80 więc o d*pę rozbił.

Dlatego pytanie czy ten pomiar jest +/- przynajmniej w 80% dokładny czy nic nie warty?

Jadąc pod górkę w niektórych miejscach na pewno nie mam prędkości 10 kmh tylko raczej niższą bo nie jest zawodowcem przeciez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Serio porównujesz optyczny pomiar ciśnienia krwi do pomiaru ciśnienia atmosferycznego barometrem? To są kompletnie dwie różne rzeczy, które nie mają ze sobą absolutnie nic wspólnego i działają na innej zasadzie.

 

I tak, zazwyczaj są dość precyzyjne. Nie wiem co miałby oznaczać pomiar "w 4 segmentach", ale znając Twoją prędkość i szybkość przyrostu wysokości bardzo łatwo wyliczyć aktualne nachylenie.

Co do sensowności to raczej nie jest to zbyt istotny parametr, ale to oddzielny temat. Jeżeli uważasz, że Tobie się przyda to bierz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to sensowności to chodzi o to, że jest np. górka, która nie wydaje się ciężka a po wyjechaniu na nią pojawiają się gwiazdki przed oczami, a jest np taka która teoretycznie wydaje się mieć większe nachylenie a w rzeczywistości udaje się wjechać trochę spokojniej. I głównie z ciekawości chciałem pomierzyć sobie nachylenie na każdym podjeździe.

MapMyRide pokazuje ładnie całą trasę pod względem prędkości, wysokości pobierając dane z GPS, ale nie pokazuje nachylenia na poszczególnych odcinkach.

Dlaczego porównałem zegarek z pomiarem ciśnienia do licznika z pomiarem nachylenia? Chodziło mi o to że ktoś coś reklamuje a to się później okazuje totalnym gniotem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, damianprz napisał:

głównie z ciekawości chciałem pomierzyć sobie nachylenie na każdym podjeździe.

Nie oczekuj dokładności co do procenta, a z drugiej strony to przecież chyba nie będziesz jechał caluteńkiego długiego podjazdu z nosem w liczniku i obserwował zmiany nachylenia.

Potraktuj to jako funkcję orientacyjno-informacyjną. Ot jedziesz, np. robi się ciężej i możesz sobie zerknąć jak się zmienia nachylenie, bez nastawiania się na liczby bezwzględne.

To tylko tyle i aż tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Od siebie dodam że Wahoo Bolt odrobinę szybciej i żwawiej  niż Garmin Edge 830 pokazuje zmiany bieżącego nachylenia ale generalnie te wartości są podobne.

W Sigmach w oprogramowaniu bodajże Sigma Data Center również można było odczytać nachylenia z tracków GPX ( podobnie jak w Komoot).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zakupiłem Sigmę 14.16 - używkę na Allegro za 85 zł

Wygląda dobrze. Chyba za dużo kilometrów mi naliczył po przejechaniu trasy. W ustawieniach wymiar koła 28 cal, wg GPS trasa ok 33km a on naliczył 2-3km więcej, ale to jeszcze sprawdzę dzisiaj.

Chciałbym wrzucić plik .tcx na jakąś stronę żeby wygenerowało dokładniejszą mapę (pomiar nachylenia) niż MapMyRide. Która stronka wczyta tcx-y?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...