Skocz do zawartości

[Napęd] Problem z regulacją tylnej przerzutki M5100


vincek

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem zainstalować nowy napęd w Marinie Muirwoods. Jednak po instalacji mam problem z regulacją przerzutki Shimano M5100 Marinie Muirwoods.

Zainstalowałem wszystko zgodnie z manuałem i instrukcjami na yt, ale nie mogę poprawnie wyregulować wszystkich przełożeń. Jak zrobię, że działa w jedną stronę od od 1-11, to do 11-1 nie da rady wrzucić z 11 na 10. Jak ustawię, że działa z 11 na 10, to problem pojawia się na przełożeniach 8-1. Próbowałem różnych ustawień wózka do ostatniego orzozenia i dalej nic.

Byłem w serwisie próbowali to wyregulować i skończyło się na tym co u mnie.

To zainstalowałem:
- manetka m8000
- przerzutka m5100
- kaseta m7000 11-42
- łańcuch KMC 118 ogniw + spinka
- linki i pancerze z zestawu od manetki

Dodam, że mam zainstalowaną chińską korbę ze zintegrowną osią i zębatką 38T. W poprzednim napędzie oryginalnym Muirwoodsa  (Alivio M4000 i kaseta 9rz) nie sprawiała problemów.

Już nie wiem co z tym robić. Jechać do innego serwisu? Próbować sam?

Dlatego piszę z prośbą o pomoc do Was :)

Wrzucam też zdjęcia zainstalowanej przerzutki. 

IMG_20210616_170539.jpg

IMG_20210616_170450.jpg

IMG_20210616_170325.jpg

IMG_20210616_170136.jpg

IMG_20210616_170035.jpg

IMG_20210616_170125.jpg

IMG_20210616_170132.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, bez przesady. W takim razie ten element bym odpuścił. Może problem jest w lince łączącej ostatnią przelotkę z przerzutką. Ale sam nie wiem czy dałbym więcej czy mniej, raz miałem styczność z tą przerzutką. I odpuściłem temat (zmieniłem na inny model) ale podejrzewam że problemem był łańcuch bo dałem krótki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W serwisie też podejrzewali linkę. Była tam rozebrana i nasmarowana, to wyeliminowali. 

Może, to jakaś wadą fabryczna przerzutki? Bo kółko górne w wózku "na oko" wydaje się jakby krzywe na 11 przełożeniu. 

Edytowane przez vincek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wózek przerzutki jest "krzywy" fabrycznie, to pozwala mi pracować w dużych przekosach.

Długość łańcucha tej przerzutki wg instrukcji wyznacza się oplatając za korbę (jednotarczową) i zębatkę 51T kasety dodając ogniwa wg instrukcji.

Ty nie masz kasety 51T, a dodałeś 6-7 ogniw do zębatki 42T... więc po pierwsze masz DUŻO za krótki łańcuch.

Możesz próbować ustalić długość łańcucha na zębatce 11T - w tej pozycji wózek przerzutki musi być ustawiony równolegle do podłogi.

Po drugie to nigdy nie będzie działało na 100% z kasetą 11-42. Nie ten kąt poruszania się pantografu. RD-M5100 jest dostosowana do kaset 11-51.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem podlinkowany topic i rzeczywiście może tu być problem. Kasetę kupiłem dawno temu, zanim powstał ten temat. Miałem nadzieję, że jednak się uda. Dałem łańcuch tyle ile miałem :) nie żałowałem :)

Tak wyglada przerzutka na 11T. Ułożenie pancerza też tu widać. 

Kurcze gdybym wiedział jak kupowałem kasetę... A teraz w tych szalonych czasach będę musiał zapłacić sporo więcej :/

 

IMG_20210616_221640.jpg

Edytowane przez vincek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zdecyduje się na m7000, bo troszkę tylko drożej niż m4120 lub m5120. M5100 pójdzie na sprzedaż. 

 

Chociaż czytam ten temat: 

I zaczynam się zastanawiać, czy też nie będzie problemów... 

Edytowane przez vincek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA.

...oraz...

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

Użyj mocy B-śrubki i na najwyższym biegu ( tzn 11t ) kóleczko prowadzące przerzutki powinno być ~5-10mm poniżej zębatki. Na tym samym przełożeniu wózek powinien być praktycznie poziomo.

EDIT: Poza tym masz trochę za krótki odcinek pancerza idący do przerzutki. Polecam polubić się z fajką do V-braków: http://uzurpator.com.pl/new_blog/images/cube_f_5.jpg

Edytowane przez uzurpator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożyłem i rzeczywiście teraz działa poprawnie. Wcześniej miałem 118 + spinka. Teraz dołożyłem 4 ogniwa (ze starej 9ki), co daje 123 ogniwa. Niestety z tak długimi łańcuchami, to teraz jest totalny kłopot. Trzeba łączyć i dosztukowywac łańcuchy, co przy obecnych cenach jest słabe. 

Już nie mogę anowac zamówienia na m7000, zastanawiam się czy nie zainstalować m7000. Wtedy odpada problem, aż tak długich łańcuchów i M5100 po prostu sprzedać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...