Skocz do zawartości

[Napęd] Problem z regulacją tylnej przerzutki M5100


vincek

Rekomendowane odpowiedzi

Zlot Muirwoodsów ciekawy pomysł, bo kręci się trochę tego :)

Ja ciągle mam dylemat, czy zostać z M5100 i sztukować łańcuchy i odesłać M7000. Jednak z drugiej strony jak mam za każdym razem sztukować łańcuch, to mi się odechciewa. Jak będę chciał zmienić na inny łańcuch, to trzeba brać o jedną sztukę więcej. No i kaseta 11-42 w zupełności mi wystarczy. Ewentualnie 11-46,a jak zechce mi się 11-50 to M7000 też obsłuży. Wszystko tak jakby wskazuje na M7000 :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M5100 kupiłem w poprzednim roku, tylko czekała na instalacje jak stary napęd dokona żywotu. Wtedy, te informacje nie były tak dostępne. Założyłem, że bez problemów obsłuży 11-42. Gdybym wiedział, to co teraz kupiłbym coś innego :) M7000 już u mnie :) jeśli umożliwia jazdę na standardowych długościach łańcuchuchów dedykowanych dla 11rz, to ją zostawię. Dodatkowo to sprawdzona konstrukcja. Była tylko trochę droższa niż obecne M5120.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem M7000, łańcuch dobrany zgodnie z wytycznymi, czyli blat i największa koronka plus dodane ogniwa. Ustawiłem i wszystko działa ok, ale przerzutka jest mocno napięta. 

Jak dorzucę jeszcze 4 ogniwa, to nie mogę jej ustawić by działała poprawnie i znów mam problem z przerzuceniem niżej z koronki 11T. Korekta przerzutki do 11T zbliża przerzutkę tak blisko kasety, że jest za blisko na 42T.

Co robię nie tak? Czy może zostawić z tak napięta przerzutka? 

IMG_20210620_133859.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Nie wiem co wy macie za długość rurek łańcuchowych i takie dł. łańcuchów wam wychodzą... mam 3 29ery z 1x12 10-51(kompletne grupy m6100 i m8100) i przy blatach 34T łańcuchy we wszystkich mają 116 ogniw + spinka (dł. zgodna z zaleceniami shimano mała koronka + blat + 5 ogniw).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Odkopuję temat. Niech mi ktoś jeszcze raz wyjaśni o co chodzi z tą przerzutką?

Z przodu 34, tył sunrace 11-46, łańcuch sram, pełny 114 ogniw + spinka i w pozycji na 11t przerzutka mocno naciągnięta. Teoretycznie stosuję się do instrukcji shimano. Koronka z przodu, korknka nakwiększa z tył, pełny oplot  +  4 piny + spinka = 114. Jednak ewidentnie  łańcuch jest za krótki. Ktoś tu napisał, że przerzutka współpracuje z kasetą deore 11-51. W jakim sensie? Koronka 51 będzie potrzebować jeszcze dłuższego łańcucha,  łańcuchy shimano mają  raptem 116 ogniw.

Edytowane przez Luk33
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, że instrukcja shimano co do ustalenia długości łańcucha dotyczy tylko i wyłącznie kasety z 51 zębami na największym blacie.
Jeśli masz kasetę z blatem 46, to nie wykorzystasz go do ustalenia długości łańcucha. Ustalasz na 11t.
W pozycji na 11t przerzutka ma być niemal zupełnie luźna, z łańcuchem przewleczonym przez wózek i spiętym. Ot tak jak byś ją przykręcił i napiął wózek przesuwając dolne kółko ~2mm w kierunku ziemi. Dwa ogniwa więcej i wózek już by nic nie napinał.

Co do zasady ta przerzutka pracuje 100% prawidłowo tylko z kasetami "51".

Edytowane przez KSikorski
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się to logiczne, ale  na oko wygląda to tak, że przy łańcuchu shimano, który ma 116 ogniw, czyli raptem dwa więcej nie uda mi się tego ustawić tak luźno, tym bardziej jeśli zastosowałbym większą zębatkę z przodu (chyba, że shimano też ma tu jakiś limit), albo miałbym dłuższe widełki ramy. Chyba, że mi się to wydaje i dwa ogniwa robią robotę. Zastanawiam się, czy nie lepszy będzie łańcuch KMC, który ma 118, ale jeszcze dłuższy.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie przerzutka M5100 nie jest kompatybilna z kasetami innymi niż 11-51. Da się to wyregulować z 11-46 ale idealnie nie będzie (na pewno nie długodystansowo, ze względu na odległość kółka prowadzącego od koronek). W każdym razie śrubą B nie ustawiasz na znak 51 tylko tak aby odległość wskazana poniżej wynosiła 46mm. Do tego łańcuch należy dobrać jak w instrukcji shimano ale nie +4/5 ogniw tylko +6/7 ogniw (łańcuch ma był właśnie dokładnie takiej długości jakby kaseta miała największą koronkę 51T).

Zanim przystąpisz do montowania przerzutki trzeba sprawdzić czy hak prosty. Nawet delikatne odchylenie od płaszczyzny kasety będzie powodowało frustrację przy regulacji.

image.png.6dd9943905afdca97231c9cda63cf7de.png

Edytowane przez Dokumosa
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dokumosa napisał:

Generalnie przerzutka M5100 nie jest kompatybilna z kasetami innymi niż 11-51. Da się to wyregulować z 11-46 ale idealnie nie będzie (na pewno nie długodystansowo, ze względu na odległość kółka prowadzącego od koronek). W każdym razie śrubą B nie ustawiasz na znak 51 tylko tak aby odległość wskazana poniżej wynosiła 46mm. Do tego łańcuch należy dobrać jak w instrukcji shimano ale nie +4/5 ogniw tylko +6/7 ogniw (łańcuch ma był właśnie dokładnie takiej długości jakby kaseta miała największą koronkę 51T).

Zanim przystąpisz do montowania przerzutki trzeba sprawdzić czy hak prosty. Nawet delikatne odchylenie od płaszczyzny kasety będzie powodowało frustrację przy regulacji.

image.png.6dd9943905afdca97231c9cda63cf7de.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, jak przerzutki nie mogą obsłużyć większych koronek, niż dedykowane. Natomiast niekompatybilności  w drugą stronę nie rozumiem. Jeśli przerzutka obsługuje koronkę 51 to obsługuje też mniejsze. W kasecie 51 są koronki 42, czy 46. Na chłopaki rozum to musi się dać wyregulować, to raptem 5 zębów. Zapewne shimano zrobiło to z premedytacją.

Cały czas ciekawi mnie, jaki łańcuch dedykuje shimano do tego napędu, skoro ja potrzebuje 120 ogniw., a ich standard to 116. 138 od ebike?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...