Skocz do zawartości

[2022] Nowy Scott Spark


Rafu

Rekomendowane odpowiedzi

Może nie jest to test, ale duża ilość informacji o odczuciach ludzi co jeździli.
 

Z jednym jak najbardziej można się zgodzić. Kinematyka nowego Spark bez wykorzystywania manetki powoduje że pod górkę dość mocno się buja. Nie jest to genialny zawias, niczym maestro. Nawet zwrócili uwagę jak dużo N1NO używał blokady podczas wyścigów.

Sam jeżdżę nowym Sparkiem może nie za wiele bo pogoda jest słaba, ale manetka pod górkę musi iść w kierunku blokady przynajmniej o jeden ząb, jeśli chce się efektywnie wykorzystać nogę.

Wszyscy natomiast zachwycają się czystością kokpitu i wyglądem niczym prekursorem roweru przyszłości. Jak najbardziej podzielam te poglądy.

Trochę dziwi mnie natomiast, że Scott w najwyższych modelach Sparka broni się od elektroniki typu Sram Flight Attendant czy też Fox Live Valve. na pewno odciążyłoby to użytkownika przed myśleniem lub samą czynnością - blokować czy nie blokować, ale zapewne to tylko kwestia czasu.

Chcecie test zobaczcie to 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Shamtu i ten film już mi się bardziej podoba. :)
A co do blokowania widelca...mam już taki nawyk, że mój palec działa jak Brain od Speca. ;)

Kurde...zainwestowałem kupę kasy w nowe części do Scale'a, ale po obejrzeniu tego filmu znowu się napaliłem na nowego Sparka. :( Będę musiał podzwonić i popytać, chociaż wątpię, żeby któryś z interesujących mnie modeli (RC Team Black i Team Issue AXS) był gdziekolwiek dostępny. ;)

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Shamtu napisał:

...

Wszyscy natomiast zachwycają się czystością kokpitu i wyglądem niczym prekursorem roweru przyszłości. Jak najbardziej podzielam te poglądy.

...

Zwróciłeś przez ten czas od kiedy na nim jeździsz uwagę czy przez otwory w które wchodzą do mostka przewody dostaje się do środka dużo syfu? Moim zdaniem trochę tu przekombinowali. W szosowych Addictach RC jest to dużo lepiej rozwiązane. W Sparkach te otwory wydają się dosyć spore, do tego jest to bezpośrednia droga do łożysk sterowych.

Do tego lepiej uważać na zamknięcie klapki dostępu do dampera, zagraniczni użytkownicy już ich trochę pogubili, a ich dostępność z tego co piszą jest tragiczna i muszą ratować się taśmą samoprzylepną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bartek_S79 napisał:

Zwróciłeś przez ten czas od kiedy na nim jeździsz uwagę czy przez otwory w które wchodzą do mostka przewody dostaje się do środka dużo syfu? Moim zdaniem trochę tu przekombinowali. …

Do tego lepiej uważać na zamknięcie klapki dostępu do dampera, zagraniczni użytkownicy już ich trochę pogubili, a ich dostępność z tego co piszą jest tragiczna i muszą ratować się taśmą samoprzylepną.

Nie rozbierałem jeszcze sterów, w ulewie jeszcze nie jeździłem tak żeby pływać po błocie. Owszem jest to trochę otwarte, ale od przodu mostek zasłania te wloty.


 

Co do gubienia klapki, w mojej ocenie ciężko to zgubić siedzi na dość długich zaczepach dolnych,  a góry zamek również dość  szeroko łapie za ramę. Ktoś albo nie umiejętnie to zaczepia, nie przekręcając w pełni zamknięcia lub musiał ją poprostu wyłamać.

Jeśli możesz się podzielić linkami na ten temat chętnie się z nimi zapoznam.

A554D5B9-040D-42DC-A834-09F88B6A27C6.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do właścicieli nowych Sparków, sprawdźcie sobie moment dokręcenia górnej śruby mocowania dampera, bo mogą wyjść takie kwiatki jak na zdjęciach 😳. Ponoć nieprawidłowo opisano moment dokręcenia śruby (powinien wynosić 15Nm) co może skutkować poluzowaniem się śruby i w skrajnym przypadku takimi zniszczeniami ramy. Wg relacji właściciela rama ma zostać wymieniona w ramach gwarancji.

 

rc1.jpg

rc2.jpg

rc3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie każdy z właścicieli powinien dostać e-mail żeby się zgłosić do lokalnego dilera Scotta, celem ogarnięcia tematu - myśle że to choroba wieku dziecięcego. Problem dotyczy 4 modeli RC. 
Powyżej przykład osoby, która jeździ i wogóle nie czuje na czym jedzie. Śruba się luzowała i wtedy czuć było że coś stuka i jest luz. Gość to olał sam prosząc się oto co się stało. To raczej odosobniony przypadek, a raczej skutek braku podstawowych umiejętności w tym przeczytania instrukcji i ewentualnego zaniechania jazdy.

Śruba fabrycznie była za słabo dodkręcona, nomen omen laserowy grawer na niej miał określony moment na 10Nm. Obecnie ma to być 15Nm. Scott ma wysłać nowe śruby do dilerow na wymianę tym co się zgłoszą oczywiście na akcje serwisową. Sam taką przeszedłem i jest ok. Czekam na nową śrubę. 

Edytowane przez Shamtu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"myśle że to choroba wieku dziecięcego."

"Gość to olał sam prosząc się oto co się stało😀

"Śruba fabrycznie była za słabo dodkręcona"

ewidentna wina gościa :) jak jest takie podejście klientów to się nie dziwie, że producenci mają wywalone na prawidłową obsługę czy tam uznawanie gwarancji, wszystko wina użytkownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Michal2008 napisał:

"myśle że to choroba wieku dziecięcego."

"Gość to olał sam prosząc się oto co się stało😀

"Śruba fabrycznie była za słabo dodkręcona"

ewidentna wina gościa :) jak jest takie podejście klientów to się nie dziwie, że producenci mają wywalone na prawidłową obsługę czy tam uznawanie gwarancji, wszystko wina użytkownika.

Rozumie kolego, że wyciągasz pojedyncze zdania, a na ich podstawie wyciągasz wnioski? Gratuluje intelektu. Tylko szkoda, że nie doczytałeś to co jest pomiędzy?

Wkleję Ci bo czytasz wybiórczo i musiało Ci umknąć.

“Śruba się luzowała i wtedy czuć było że coś stuka i jest luz”

Rozumie, że w Twojej subiektywnej ocenie jak coś ma luz i nie działa tak jak powinno,  to i tak świadomie wsiadasz na rower i ryzykujesz swoje życie. Jeszcze raz gratuluje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, że nie jeździ się na rozklekotanym rowerze... Ale skoro prawo nie każe mi się znać na rowerach a z drugiej strony profesjonalnemu podmiotowi takiemu jak producent rowerów już tak... no to co to za dyskusja, o czym? Moja matka ma też się znać na luzowaniu się śrub? Albo nie wolno Jej kupić tego roweru? Gdzie tam było w instrukcji - "słuchaj kolego spieprzylismy, będzie się rozkręcać A Ty masz biegać z tym co jazdę do serwisu".

Ps. "rozumieM"

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli instrukcja była dołączona (a powinna być), to jest rozdział o przygotowaniu roweru do jazdy i sprawdzeniu czy jest sprawny. U mnie przy okresowej konserwacji jest wymienione sprawdzanie śrub, między innymi zawieszenia.
Jakieś obycie z urządzeniem mechanicznym wypada mieć jak się je obsługuje. W przypadku roweru jak instrukcja obsługi nie wystarcza, to warto podjechać do sklepu gdzie się kupiło lub znajomego serwisu i dopytać lub poszukać informacji np. u nas na forum.
Nie róbmy z ludzi idiotów, co na niczym się nie znają i nie chcą znać.

Jak mi się kilka razy poluzowała śruba w zawieszeniu (to nie był Spark ;), już nie pamiętam czy zaczęło mi coś stukać, czy przy przenoszeniu roweru poczułem, że coś w zawieszeniu jest za luźne), to do serwisu pojechałem z problemem. Sprawdzili i wytłumaczyli w czym był rzecz (brakło środka zabezpieczającego przed odkręcaniem).

Edytowane przez zekker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 5.01.2022 o 17:40, Shamtu napisał:

Nie rozbierałem jeszcze sterów,

Zaglądałeś już tam? ;) Pytam, ponieważ interesuje mnie, czy pod mostkiem są usuwalne podkładki. Wygląda na to, że są dwie, ale może się okazać, że nie można ich usunąć ze względu na integrację kabli. Wczoraj mierzyłem w sklepie Sparka RC, macałem i oglądałem okolice mostka, ale nie byłem w stanie ocenić, jak to wygląda wewnątrz. Sprzedawca też nie był mi w stanie odpowiedzieć na to pytanie...

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Odpowiem sam sobie, bo już nie mogę edytować. Może komuś się przyda.
Po analizie nagrań i zdjęć dostępnych w sieci doszedłem do wniosku, że przełożenie fabrycznych podkładek nad mostek nie jest możliwe.
On Test | The new 2022 Scott Spark adds integration, travel & weight
Ale możliwym wydaje się zastosowanie tradycyjnych, okrągłych podkładek, oczywiście po usunięciu plastikowej osłony mostka. Może i podkładki z poprzedniej generacji będą pasować... Na kilka dni testów nowego ustawienia powinno się sprawdzić, potem i tak zazwyczaj docina się sterówkę na docelową długość lub wraca do poprzedniego ustawienia. :)

Spróbuję to jeszcze zweryfikować podczas jutrzejszej przymiarki, chociaż wątpię, żeby sklep pozwolił mi aż tak majstrować przy mostku i sterach. :D

 

Chciałbym jeszcze nawiązać do zdania z pierwszego postu tego wątku, czyli:

W dniu 10.06.2021 o 15:48, Rafu napisał:

P.S. Wiem, że kupili Bolda razem z ich patentem na umieszczenie dampera wewnątrz ramy.

Patrząc na animacje pokazujące zastosowane przez Bold technologie okazuje się, że nowy Spark to właściwie Bold po liftingu i dodaniu napisu Scott. Schowany damper to element charakterystyczny i widoczny na pierwszy rzut oka. Pozostałe technologie - mostek/integracja kabli, manetka blokady, wskaźnik SAGu, regulowany kąt główki - również są żywcem wzięte od wykupionej marki.

https://www.boldcycles.com/ - trzeba scrollować do ok. 2/3 strony głównej i kliknąć interesującą technologię, żeby wyświetliła się animacja.

 

obraz.thumb.png.70cb799c7f89bc1408e2fa1570b139bd.png

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieakwe czy bold jescze bedzie robil rowery?
Rozmawialem kiedfys  z kims ze sklepu scotta i powedzieli ze chca sprowadziuc pare tych rowerow.
Tylko oni widze maja amortyzaotyr prtzednie od 140 skoku  to sa bardziej prawdziwe trailowki i podchodza chyba pod scotta genius. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...