Skocz do zawartości

[piasta nexus] wymiana z 7 na 8


winhelm

Rekomendowane odpowiedzi

I ja i żona mamy nexusy 8 w rowerach miejskich. Żona z torpedo, a ja bez hamulca. I jest fajnie, duży zakres, gładka zmiana, wiele już lat pracy. Ale nie mogę tego porównać do 7, bo nigdy nie jechałem. Tylko to przekładni 3 biegowych - przepaść. W porównaniu do zewnętrzych przerzutek nexus ma większe opory, do turystyki wolałbym przerzutkę. Ale w mieście nexus 8. Ale nexus 7 to 244%, 8 to 307% na alfine 11 to 400% i moim zdaniem zmiana 7 na 8 ma sens po awarii, albo w nowym rowerze, ale nie jako ulepszenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, ZieleniakRM napisał:

No to jesteś skazany na Nexusa. Ale zatem polecam przynajmniej założyć manetkę od Alfine'a, pasuje i działa bardziej precyzyjnie. 

Właśnie miałem o to pytać, zamiast kręcić kółkiem to można mega wygodnie manetkami. Ale czy to będzie współpracowało ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dokładnie, na stronie nexusa odczytasz czy to piasta top czy low. To jest ważne aby manetka działała prawidłowo.

Ja mam Nexusa 8 Premium (z czerwonym paskiem, ma łożyska igiełkowe) SG-8R25 z manetką Alfine (low-normal), bardzo dobrze spisuje się w mieście, lesie, szutrach, nigdy nie wrócę do klasycznej przerzutki, szybkość i pewność działania w każdych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem na stronie Shimano i obecnie Nexus8 jest zwykły oraz z niebieskim paskiem oznaczony jako "DI2", jestem laikiem i nie mam pojęcia czym one się różnią. 

Którą wersję wybrać SG-C6061-8R to ta  z niebieskim paskiem oznaczona jako DI2, czy SG-C6011-8R ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DI2 to elektroniczna zmiana przełożeń. Droższa wersja.

Tańsza wersja działa analogowo , bez prądu, z użyciem manetki alfine/nexus.

Manetka Alfine jest bardziej poręczna.

Jak masz hamulec rolkowy lub v-brake to zastosuj nexus, jak chcesz mieć hamulec tarczowy to pozostaje tylko Alfine 8 lub 11.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.06.2021 o 00:32, ZieleniakRM napisał:

Nexus 8 i Alfine 8 mają ten sam index i przełożenia. Dotyczy to Alfine'a 8 top-normal i low-normal. Low-normal jest starszy. 

Pojawił się pewien mętlik, część osób pisze że manetka Alfine top-normal będzie działać z przekładnią Nexus low-normal, a część osób że manetka również musi być low-normal. Jak jest prawda ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie testowałem, ale czytałem opinie i potwierdza się zdanie, iż tylko numery biegów będą na opak.

Lecz logika mi podpowiada że to nie zadziała. W jedna przerzutka zwalnia naciąg linki, inna zwiększa naciąg linki.

 

Kup taką jaka ma być. Jeśli nie możesz znaleźć, skorzystaj z wyszukiwarki duckduckgo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Odkurzę, bo temat wiąże się z tematem na jaki wyewoluowała dyskusja w tym wątku.

 

Przymierzam się do roweru z piastą wielobiegową.

Teraz jeżdżę na przerzutce zewnętrznej typu „low normal” (m760) + manetki obrotowe. Czyli jak przekręcam manetkę w ten sposób, jakbym w motocyklu dodawał gazu (czyli skracam linkę), przerzucam na wyższy (twardszy) bieg.

Jeżeli dobrze rozumiem, Shimanowskie piasty wielobiegowe są standardowo typu „low normal”, więc jak zastosuję manetkę obrotową od Nexusa 8, to taka Alfine 8 (SG-S7001-8) będzie mi działać tak samo, jak w dotychczasowym rowerze?

Bardzo mi zależy, żebyście potwierdzili to rozumowanie. Zależy mi, by w nowym rowerze manetka działała tak samo, jak mi działa teraz.

Wie ktoś może, jakie jest ratio w manetkach do Nexus/Alfine? Takie jak w starych przerzutkach zewnętrznych Shimano? Czy taka SRAM Attack Grip Shift, która ma Shimanowskie ratio, będzie poprawnie działała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przełożenia do porównania są tutaj 

https://www.gear-calculator.com/

 

Tutaj wpisujesz model piasty i masz informacje jaka manetka pasuje i czy to jest top normal czy low normal 

https://si.shimano.com/pl/

https://productinfo.shimano.com/#/spec

https://productinfo.shimano.com/#/com

 

Edytowane przez inforobert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...