Skocz do zawartości

[Siodełko] montaż na nietypowej sztycy


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, jako świeżak chciałbym serdecznie przywitać bywalców forum, jestem Paweł a to jest mój pierwszy post.

Szykuję lekki rowerek coś a la ostre koło, ale na alu ramie mtb Centurion. Kierownica z drewna olchowego 24mm a teraz przyszła kolej na sztycę, też z drewna, lecz średnica 30mm i pojawiła się zagwozdka- jak połączyć to z siodełkiem :/ Rozmyśłałem nad nałożeniem  końcówki sztycy 31,6 razem z jarzmem, lecz może są jakieś adaptery w przystępnej cenie? W gooogle znalazłem rozwiązane najbliższe idealnemu- jarzmo sztycy do Dedacciai Scuro, lecz to na średnicę 38 i cena zaporowa.

Kierownicę i sztycę postanowiłem założyć z drewna, ponieważ są lekkie, w pewnym stopniu amortyzują i zapewniają fajny design.

 

Edytowane przez endorfinek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można obciąć górne 10cm zwykłej sztycy, obtoczyć tę drewnianą i wpasować wklejając. Średnica pewnie nie jest równo 30 - zmierz suwmiarką. Dobierzesz sztycę Alu z takim jarzmem jak chcesz i połączenie będzie gładkie. Drewno musi wchodzić w metal. Ostatecznie można jakoś to połączenie ozdobnie wyfrezować. Po taniości są jarzma do sztyc stalowych https://cw-p.pl/jarzemko-jarzmo-siodla-rowerowego-czarne-lub-srebrne-p-11203.html

ale to na pewno będzie słabsze połączenie od wklejenia w rurkę  

Jedno zastrzeżenie - nie wiem. O gorsze - pęknięta kierownica czy sztyca. Drewno jest materiałem niepowtarzalnym. Nie wiadomo co w środku. O tym jak mocny jest dany kawałek dowiesz się jak się złamie. Siły w rowerze są duże. Ja bym się bał sztycy i kierownicy bezmarkowej… ale liczę, że jak masz taki pomysł, to masz więcej doświadczenia z drewnem. Olcha jest miękka i łupliwa - to już z internetu nie z doświadczenia. 

Edytowane przez Wojcio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięx za komentarz. Tak planowałem zrobić, jednak to patent,który się sprawdzi ze sztycą nowego typu, czyli ze zintegrowanym jarzmem, bo te stare, klasyczne nie są dostępne w średnicy poniżej 30mm. Odnośnie bezpieczeństwa jestem świadom ryzyka, lecz wyposażony w małą masę ciała i porządny wielki kask typu orzeszek , będę oblatywał wehikuł w dni robocze w parkach. Drewno jest czyste w środku, korników nie widać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dreszcze mnie przeszły jak oczami wyobraźni zobaczyłem pęknięty kij.

P.S. Złamałem leżący w rogu w piwnicy (oparty o ścianę) drewniany wałek bukowy który służył w karniszu wcześniej. Spadł na niego worek 20kg piasku do akwarium leżący jakieś 1,5 wyżej na półce. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maniak witaj.. Ale z całym szacunkiem dla Twojej wyobraźni ja nie widzę możliwości złamania w ten sposób bukowego kija od szpadla/łopaty, bo o takim mowa. Mam kire bukową 40cm fi22 i żyję 3 miesiąc, kwestia rozłożenia ciężaru ciała, pozycja jazdy moderate. Nie można wsadzać pierws. lepszego kija a były przypadki- użyte jakieś lekkie kije od miotły, potem na forach pytania, jak wyjąć kikut.. Drewno bukowe, orzech  ameryk., i o podobnej tward. gatunki się nadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...