Skocz do zawartości

[Budżetowy gravel] problem z rozmiarem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem na etapie kupna roweru do 3500 gravela lub wygodnej szosy z możliwością założenia szerszych opon niż 25.

Wybrałem takie modele:

- Marin Nicasio

- Marin Gestalt

- Triban

Mam problem z rozmiarem, mianowicie 54 czy 56. Nie chciałbym leżeć na rowerze, kręgosłup jeszcze nie rozciągnięty.

Mam 179 cm wzrostu i przekrok 80 cm.

Co tu wybrać, bo internety mówią różnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem ten dylemat. W sklepach wszyscy jak mnie widzieli (też chyba 179cm) to proponowali 56 Ostatecznie wziąłem ramę 56 na której czuję się super. Jakby na mnie skrojona była. Oczywiście nie przymierzałem 54, bo może byłoby jeszcze "suprzej"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ma się wzrostu tak własnie że łapiesz dwa wymiary tabelami (ktore między nami ktoś bez doświadczenia może sobie o kant dupy potłuc, przecież sprzedajacy chce ten rower sprzedać a są ludzie o różnych proporcjach rąk, nóg, tułowia więc podaje skrajne zakresy żadko idealne dla osoby przecietnie zbudowanej i o przeciętnych potrzebach, no błagam ten sam rower dla kogoś 173 i ten sam dla 185...) to na tym większym ustawisz bardziej rekreacyjną pozycję, a na tym mniejszym bardziej agresywną. Tyle że 54'ka to jest rozmiar (wiekszości ram) optymalny na ludzi 176-180. A 56'ka to tak od 180+, żaby bylo czytelniej sporo ludzi po 182-183... wybiera świadomie 54'ki bo... agresywniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli iść w 54?

czytałem tu i ówdzie, że ludzie o podobnym wzroście wybierali 56, żeby było bardziej komfortowo i wygodnie zamiast sportowo. Tu na forum też ktoś napisał, że przy rozmiarze 56, 2 cm długości roweru nie ma aż takiego znaczenia, bo sztyca podsiodłowa mało wysunięta, a główka ramy większa też o 2 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo "54" czy "56" nic nikomu nie mówi, nie ma żadnych standardów dotyczących nazewnictwa, możesz mieć dwa rowery o tych samych, fizycznych wymiarach a producenci oznaczą jeden jako 54 a drugi 56.

Mówiąc "56" upraszczamy, że chodzi o poziomą 560mm a np. w rowerach jakie podajesz jest to już 565. Każdy model i geometrię trzeba rozpatrywać indywidualnie. 

Ogólnie to przy tych wymiarach powyżej 550 poziomej bym nie wychodził. 

Cytat

Tu na forum też ktoś napisał, że przy rozmiarze 56, 2 cm długości roweru nie ma aż takiego znaczenia, bo sztyca podsiodłowa mało wysunięta, a główka ramy większa też o 2 cm.

2 cm różnicy w długości ramy to nawet kilkanaście centymetrów różnicy we wzroście rowerzysty 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem się na competetivecyclist i mam takie wymiary:

Actual inseam 82
Trunk 63
Forearm 34,5
Arm 65
Thigh 62,5
Lower leg 55,5
Sternal notch 145
Total height 179

 

    Fit Eddy Competetive French Fit
Top tube    53,6-54 53,6-54 54,8-55,2
Seat tube cc    54,3-54,8 53,1-53,6 56-56,5
Seat tube ct    55,9-56,4 54,7-55,2 57,6-58,1
Stem lenght    10,1-10,7 11,2-11,8 10,3-10,9
BB saddle position    69,4-71,4 70,2-72,2 67,7-69,7
Handlebar saddle   53,3-53,9 52,5-53,1 55-55,6
Saddle setback   6,4-6,8 5,2-5,6 5,9-6,3
Seatpost type   Setback Setback Setback

 

Czyli wychodzi na to że rama 536 to minimum a 552 max? Dobrze to rozumiem?

Edytowane przez Gucio1916
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dostępnych rowerów to jest:

nowy Aspre 1 2021 rozmiar 54

nowy Nicasio rozmiar 54

używany Gestalt 2020 rozmiar 54

używany Romet Huragan 3 rozmiar 54

używany Merida Ride 100 rozmiar M/L

używany BTWIN Ultra 700AF rozmiar M

 

 

Edytowane przez Gucio1916
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam dylemat, znalazłem Boreasa, z moim wzrostem na 173cm wychodzi że powinienem wziąć rower z ramą 54, ale przy mierzeniu przekroku który wynosi bezpieczne 78cm wychodzi że to za mało, więc o co chodzi? 
Już miałem rower który obijałem kulami, na stopach istna tragedia, wolałbym nie brać większego niż potrzebuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No nie bardzo, boreas 54 ma poziomej 550, za dużo

No właśnie, ja wzoruje się na liczniku ze sklepu, dlatego coś mi nie pasowało... dopiero po zmierzeniu przekroku się zorientowałem bo boreas już czekał w koszyku. Najlepiej by było wsiąść na rower, ale nie ma takiej możliwości nawet gdyby były dostępne w sklepach. To jest kupowanie widmo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romety Boreas i Aspre mają ramy jak rower przełajowy czy nawet szosowy. Górna rura nic nie opada, główka jest nisko a rozmiar ramy "54" faktycznie oznacza że ma rurę podsiodłową długości 54 cm. Więc ramę też trzeba dobierać według "klasycznych" reguł dla szosy. 

Dla porównania Triban gravel z Decathlonu w tym samym rozmiarze będzie miał 4 cm krótszą rurę podsiodłową, a więc odpowiednio więcej miejsca na klejnoty jednocześnie mając kierownicę wyżej o 15mm plus podkładki pod mostkiem (sądząc po zdjęciach obu rowerów, Triban ma więcej). 

Ogólnie w gravelach jest wolna amerykanka zarówno w kształtach jak i rozmiarach i wszelkie nazwy typu "54" czy "M" należy traktować wyłącznie poglądowo. Porównując dwie konstrukcje trzeba patrzeć w tabele z geometrią. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...