Skocz do zawartości

[klamka hamulcowa] "Miękka" klamka po zmianie ustawienia okładzin


mateuszsokolowski

Rekomendowane odpowiedzi

Są różne systemy hamulcowe, różni producenci. Poniżej masz schemat układu hamulcowego otwartego - pewnie z auta bo jest dwuobwodowy ale mniejsza o to, patrz na Circuit 1:

 

 

 

Master_cylinder_diagram_svg.png.9f2477784538b713f91670d34b9b9c07.png

Pushrod nie jest naciskany, Fluid intake and return port umożliwia swobodny przepływ płynu między zbiorniczkiem (Fluid reservoir) a cylindrem i tłokiem. Zapewnie to zapełnienie zbiornika mimo zwiększającej sie pojemności układu spowodowanej zużyciem klocków (lub temperaturą). Oczywiste jest, że przy przechyleniu takiego układu i niskim poziomie płynu w zbiorniczku płyn wypłynie grawitacyjnie z tłoka a w jego miejscu pojawi sie powietrze.

Podczas pracy tłoka Fluid intake and return port jest zamknięty i ciśnienie działa na układ przesuwając tłoczki. 

 

2011-05-24_142614_2009-09-21_160922.png.378b9538594c06e51d81bedea42c779b.png

Mam nadzieję, że teraz już wszystko jasne.

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiste jest, że przy przechyleniu takiego układu i niskim poziomie płynu w zbiorniczku płyn wypłynie grawitacyjnie z tłoka a w jego miejscu pojawi sie powietrze.

Tak, ale już Ci pisałem, że ja piszę o odpowietrzonym i prawidłowo zalanym objętościowo hamulcu. Piszę o swoim przypadku. A Ty piszesz o przypadku, gdy coś nie tak, gdy mało płynu. Stąd to zamieszanie i stąd nie mogę zrozumieć jak to się ma dziać gdy wszystko jest odpowiednio zrobione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Ja piszę i wrzuciłem diagramy prawidłowo działających, odpowietrzonych, zalanych objętościowo modelowych układach hamulcowych. Po prostu wydaje mi się, że nie rozumiesz idei i potrzeby kompensacji której naturalną konsekwencją jest zapowietrzenie przechylonego układu. Jak widzisz na pierwszym diagramie przy nienaciśniętym tłoku cały układ jest otwarty. To bardzo proste - przy pełnym zbiorniczku i rozpychaniu bez większej siły tłoczków w zacisku płyn siknie górą bez przeszkód. Tam nie ma żadnych zaworków.

Prościej niż na powyższych diagramach już nie można - tak wygląda każdy układ z pompa hamulcową - a narozbierałem i naskladałem się tego.

W dniu 6.06.2021 o 10:17, Q_u napisał:

@zekker co Ty z tym postawieniem kołami i zapowietrzaniem. Przecież to mit jak stąd do Japonii.

Otóż nie. To norma. Postaw samochód do góry kołami to zobaczysz.

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te schematy nie pochodzą od hamulca rowerowego.

Zakładam, że nie masz u siebie zbiorniczka wyrównawczego z odkręcanym korkiem do uzupełniania płynu jak w aucie.

Rowerem z idealnie odpowietrzonym układem możesz jeździć po suficie i będzie hamował normalnie

Edytowane przez fw66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rowerem z idealnie odpowietrzonym układem możesz jeździć po suficie i będzie hamował normalnie

No właśnie też tak sądziłem, ale zaczyna się mieszanie, że nie bo i tak się zapowietrzy. Ok, nie muszę tego rozumieć, skoro ktoś twierdzi, że się zapowietrzy nawet z odpowietrzonym i w pełni zalanym układem to widocznie ja czegoś nie mogę pojąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@fw66 Ależ oczywiście, że mam zbiorniczek wyrównawczy - każdy w każdym hamulcu hydraulicznym go ma. Tak jak i odkręcany korek do uzupełniania płynu jak w aucie. I Ty tez masz - jeżeli masz hamulec hydrauliczny. 

2 minuty temu, Q_u napisał:

skoro ktoś twierdzi, że się zapowietrzy nawet z odpowietrzonym i w pełni zalanym układem

Zapowietrzony już się nie zapowietrzy :D :D Tylko odpowietrzone moga się zapowietrzyć :D

Gdybyś miał rację układy nigdy by się nie zapowietrzały - a to o czym pisze to tylko jeden ze sposobów na to przykre zjawisko. 

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, fw66 napisał:

Te schematy nie pochodzą od hamulca rowerowego.

No tak , rowerowe mają zamknięty szczelnie gumowa membraną zbiorniczek wyrównawczy, co by nie ciekło.

A nad membraną jest dekielek z dziurką żeby powietrze mogło swobodnie naciskać na membranę.

Dlatego można sobie rower przewozić jak się komu podoba i nic się nie dzieje. Przynajmniej u mnie tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, dovectra napisał:

No tak , rowerowe mają zamknięty szczelnie gumowa membraną zbiorniczek wyrównawczy, co by nie ciekło

Co by nie ciekło co i gdzie ? Płyn ze zbiorniczka.

Ale problem który dotyka wielu przy np wymianie dętki gdy rower stoi do góry kołami niema z tym nic wspólnego. Po prostu w tańszych hamulcach szczególnie membrana przepuszcza powietrze.

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to robi membrana. W samochodzie masz otwarty zbiorniczek wyrównawczy, a układzie hamulcowym w rowerze masz membranę chroniącą układ właśnie przed zapowietrzeniem. Nie wiem teraz w zasadzie czego bronisz. Dobrze, że dovectra i fw66 upewnili mnie w moim toku rozumowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Q_u

Nie przed zapowietrzeniem tylko przed wyciekiem płynu :) Niczego nie bronię, tłumaczę po prostu podstawy - to, że nie wszystkim się zapowietrza nie oznacza, że nie może - bo może co potwierdza doświadczenie.

Żeby membrana działała musiałaby nie dopuszczać do pojawienia się powietrza w zbiorniczku. Bo cały problem dzieje się na linii zbiorniczej - cylinder.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, wkg napisał:

Ale problem który dotyka wielu przy np wymianie dętki gdy rower stoi do góry kołami niema z tym nic wspólnego.

NIe wiem nic takiego nigdy nie miałem, żeby od odwrócenia do góry kołami coś się zapowietrzało.

Jak tak jest to jest usterka.

 

Edytowane przez dovectra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bronisz swojej tezy na upartego, gdzie od samego początku piszę, że taka sytuacja nie pojawi się przy odpowietrzonym i dobrze zalanym hamulcu. Ty wprowadzasz zamęt pisząc, że się taka sytuacja pojawi (tylko dopiero jak się zrobi gówno burza piszesz, że opisujesz to na przykładzie niepoprawnie działającego hamulca - czyli nie wtedy o czym ja piszę).

Wiem, że niektórzy nie lubią nie mieć racji, ale trochę przyginasz tym swoim sposobem odwracania kota ogonem.

3 minuty temu, wkg napisał:

Jasne i Ci nie życzę. Ja miałem i kosztowało mnie 103 E + przesyłka :D

Bo miałeś uwalony hamulec!!! Nie mieszaj poprawnie działającego hamulca z przypadkami kiedy miały wadę, usterkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Q_u napisał:

Bo miałeś uwalony hamulec!!!

Pewnie tak ale to typowa usterka. Po prostu wygląda na to, że ta membarana cienko działa skoro często sie to powtarza - szczególnie przy niskim poziomie płynu gdy jest mocno napięta. 

Na szczęście dolanie płynu pomaga.

A o czym piszę : A no o tym:

W dniu 5.06.2021 o 21:19, mateuszsokolowski napisał:

Witam ostatnio podczas jazdy usłyszałem, że klocki obcierają o tarczę. Wykonałem czynności pokazane na filmie poniżej, co prawda klocki ocierają już mniej ale za to klamka hamulca stała się "miękka", wcześniej wystarczyło lekko nacisnąć i rower stawał w miejscu, a teraz trzeba wcisnąć prawie do chwytu. 

 

W dniu 5.06.2021 o 22:58, To_JaT napisał:

dolej płynu i odpowietrz

Pisze o często spotykanym problemie i prostej, słusznej radzie jak go rozwiązać. A że - dosyć niegrzecznie - mieszasz to tłumaczę na spokojnie. Bo problem istnieje - to fakt. I nie każdy chce wyskakiwac z kasy na nowy hamulec.

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) czasem jak to w życiu, beczkę soli zjesz z drugim człowiekiem i go nie poznasz...

Napisałbyś słowo przepraszam, to straciłeś pół dnia, gdzie ja zarobiłem na pół roweru, ehh rodacy...

Pokazujesz i tłumaczysz układ, który nie jest układem rowerowym, zapewne w samochodzie dokładnie tak by się stało jak opisałeś i powietrze by się dostało, ale to jest forum rowerowe.'

Jak w tym kraju ma być dobrze hehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, fw66 napisał:

To całkiem prosty układ z elastyczną membraną. 

Powtórzę pytanie:

23 godziny temu, zekker napisał:

Ile objętości "zjadają" zużyte klocki?
Czy membrana jest na tyle elastyczna, że to zrekompensuje, a jednocześnie nie wytworzy podciśnienia wyciągającego płyn z tłoczków?

 

21 godzin temu, dovectra napisał:

No tak , rowerowe mają zamknięty szczelnie gumowa membraną zbiorniczek wyrównawczy, co by nie ciekło.

Skoro są szczelne, to skąd te problemy z zapowietrzaniem się?
Czemu tyle poradników w sieci jak odpowietrzyć, skoro to nie powinno się dziać, bo układ jest szczelny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...