Skocz do zawartości

[klamka hamulcowa] "Miękka" klamka po zmianie ustawienia okładzin


mateuszsokolowski

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, fw66 napisał:

Powietrze wchodzi do układu żeby zrekompensować zużyte klocki :blink: Układ otwarty lub zamkniety nie oznacza, że zaciąga powietrze lub nie :no: Co wy wypisujecie.

Ciii, nie dyskutuj. Powietrze wchodzi w zamknięty układ hamulcowy. Odpowierzasz = redukuje ilość powietrza w układzie. Ale zużyte klocki powodują, że powietrze się dostaje. Proste to jest, czego nie rozumiesz? 💪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Człowieku, ile razy można pisać, że to nie jest układ zamknięty? 

Kpiną nie pokonasz praw fizyki. 

Pro Tip: Rusz łepetyną i zastanów się dlaczego w zbiorniczku ubywa płynu w miarę zużywania się klocków w tym układzie "zamkniętym". I co się z tym poziomem dzieje gdy rozpychamy tłoczki pod nowe klocki. I podziel się wnioskami

Edytowane przez wkg
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest Witku tak, że "magia" jest w tym zbiorniczku, bo mnie też się wydaje, ze układ powinien być szczelny. Trzeba by taki zbiorniczek rozdupczyć, czyli zrobić sekcję. Może jest tam jakiś kompensator dociskany sprężynką, który w miarę zużycia klocków utrzymuje stałe ciśnienie układu. Nie mam pojęcia, ale tak na chłopski rozum bym to projektował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, wkg napisał:

to nie jest układ zamknięty

Tak to nie jest układ zamknięty. Uprościłem próbując wyjaśnić, że jest "hermetyczny"

Tak, w zbiorniczku ubywa płynu, co rekompensuje membrana.

A wiosek co się dzieje sam wyciągniesz mam nadzieje, gdy poznasz jak działa membrana w hamulcach rowerowych tego typu.

 

Edytowane przez Q_u
literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś na tym forum byl taki człowiek pod nickiem maxcava. Wszystko wiedział najlepiej na absolutnie każdy temat. Do tego nie grzeszył kulturą wypowiedzi. 

Mam wrażenie że się inkarnował pod nowym nickiem albo po prostu Internet jak wszechświat musi mieć równowagę i QU tu się pojawił jak tamten zniknął. 

Edytowane przez przemeg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Q_u napisał:

Wiesz co to jest "membrana"? Wydawało mi się, że wiesz.

No I ? Zawsze działa w 100% ? A jak nie działa to co ? A jak zaworek zwrotny przepuszcza to co ?

Próbuję Ci wyjaśnić ale w sumie po co ? Fakty sa oczywiste i przez wielu potwierdzone  - kładąc lub odwracając rower zapowietrzamy układ hydrauliczny. Najczęściej potem sam się odpowietrza - również grawitacyjnie.  Jak prawie każdy - na szczęście samochody nie są odwracane do góry kołami podczas wymiany klocków a jachty szybko wstają po grzybku. 

Możesz się doktoryzować z tłoczkologii stosowanej ale ja mając do wyboru teorię futbolu i praktykę - wybieram to drugie.

 

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się Witku zagubiłeś, ale nic nie szkodzi, 99% Twoich postów przyjemnie się czyta. Przecież to jest proste do wyobrażenia sobie? Weź strzykawkę, nalej wody, załóż wężyk i masz hamulec hydrauliczny (bez zacisku). Problem masz tylko taki, że jak ubywa klocków, tłoczek strzykawki wchodzi coraz głębiej, ale przecież łatwo na niego nałożyć mechaniczny kompensator, jak choćby ma wiele aut w pedałach sprzęgła. Nazywają się one samoregulatorami. Układ hydrauliczny to jakby jedna część hamulca a mechanika to druga. Być może jest to właśnie taka membrana, która pełni rolę takiego samoregulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, daj spokój. Rozumiem, że zaczynasz przygode z rowerami ale zaraz od uczenia ojców dzieci robić ? :D

Z czystego zamiłowania do porządku: hydraulika to część mechaniki. Do tego jest prosta jak ogon węża. Problemy zaczynają się przy termodynamice.

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, wkg napisał:

No I ? Zawsze działa w 100% ? A jak nie działa to co ? A jak zaworek zwrotny przepuszcza to co ?

Ale ja od samego początku pisałem, że mówię o 100% odpowietrzonym sprawnym hamulcu. Nie zaobserwowałem nigdy w odpowietrzonym, sprawnym hamulcu powietrza po odwróceniu. Przeczytaj co pisałem. Dlatego dziwi mnie, że w prawidłowo odpowietrzonym hamulcu, sprawnym Ty nagle masz powietrze.

@omegagl Dokładnie tak jak opisałeś działa w rowerowym hamulcu hydraulicznym membrana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdziwiło mnie stwierdzenie na samym początku dyskusji, że tak może się zdarzyć i napisałem o tym, że tego nie zaobserwowałem u siebie.

Potem zaczęła się dyskusja o powietrzu w układzie, czego nie mogłem pojąć skąd się tam może u mnie ewentualnie brać bo pojechaliście po mnie nie czytając co pisałem.

Spoko, że wszystko jasne, zapowietrzony wystarczy na bok położyć i klamka miękka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się odszukiwać tego wątku (a próbowałem za dużo szukania), ale trafiłem tu w lutym na wątek o hamulcach w którym kilku uznanych tu serwisantów też pisało o tym zapowietrzeniu przy obracaniu roweru do góry kołami jak o micie. Ok, nieważne, współczuje tylko tym co wożą rowery na leżąco w bagażnikach i muszą odpowietrzać hamulce potem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Q_u napisał:

Ok, nieważne, współczuje tylko tym co wożą rowery na leżąco w bagażnikach i muszą odpowietrzać hamulce potem. 

Sam sie po kilkunastu minutach odpowietrzał (u mnie) i to zjawisko występowało tylko przy niskim poziomie płynu. Akurat tył to się za bardzo nie przejmowałem. W koncu kupiłem nowy i problem zniknął. 

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, To_JaT napisał:

Ty tak nigdy nie miałeś i przeczytałeś podobne opinie samozwańczych serwisantów więc problem nie występuje.

Przeczytaj niżej co wkg pisze. Jednak nie dzieje się tak przy sprawnym.

A Ci "samozwańczy" jednak nie są tacy jak piszesz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Q_u napisał:

Wiesz co to jest "membrana"? Wydawało mi się, że wiesz.

Ile objętości "zjadają" zużyte klocki?
Czy membrana jest na tyle elastyczna, że to zrekompensuje, a jednocześnie nie wytworzy podciśnienia wyciągającego płyn z tłoczków?

Membrana może też działać tak, że pod odpowiednio dużym podciśnieniem wpuści powietrze do zbiorniczka. Tak samo przy odpowiednio dużym nadciśnieniu wypuści powietrze ze zbiorniczka, a w gorszym przypadku również płyn hamulcowy. Jednocześnie przy normalnym ciśnieniu układ pozostaje szczelny.
Np. na takiej zasadzie działają niektóre ustniki bidonów.

Da się też zrobić taką konstrukcję, że możliwość kompensacji ciśnienia będzie się odbywać w jedna stronę, coś jak zawory zwrotne w wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, wkg napisał:

To teraz uważnie przeczytaj ten wątek.

No właśnie ciężko się to czyta.

W dniu 7.06.2021 o 09:03, zekker napisał:

Jeżeli klocki się zużywają i tłoczki coraz bardziej wysuwają, to płynu w zbiorniczku klamki ubywa. Coś ten ubytek musi zastąpić, bo inaczej tłoczki by się mocniej nie wysuwały (wytworzyłoby się podciśnienie w zbiorniczku, które by cofało płyn do klamki). Z braku innej możliwości tą przestrzeń wypełni powietrze.

22 godziny temu, wkg napisał:

Przeczytaj uważnie - to układ otwarty, zamyka się podczas hamowania. A ta nakrętka na zbiorniczku przepuszcza minimalną ilość powietrza w ciągu życia okładzin - dlatego nie trzeba stosować typowego odpowietzrenia jak np. w autach .

 

Proponuje najpierw poszukać w internecie jak dzialają hamulce. To całkiem prosty układ z elastyczną membraną. 

sram hydraulic brakes

Edytowane przez fw66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@fw66

Ja się poddaje. Dla mnie to jest nielogiczne, że przy sprawnym hamulcu membrana puszcza powietrze, czy olej bo to wyżej przeczytałem.

Ostatnio jak ciekł olej z boku u kolegi, wymienili mu w serwisie na nową klamkę, bo stwierdzili, że membrana jest uszkodzona. 

Nie muszę wszystkiego zresztą rozumieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety sie mylisz.

Open or Closed?

Master cylinder systems can be categorised into two groups - open and closed.

An open system includes a reservoir and bladder which allow for fluid to be added or removed from the braking system automatically during use. Reservoirs are the overflow for fluid which has expanded due to heat produced by braking. The bladder has the ability to expand and contract therefore as the fluid expands the bladder will compensate without any adverse effects on the 'feel' of the brake. Reservoirs also provide the additional fluid needed as the pads begin to wear resulting in the need for the pistons to protrude further to compensate for the reduced pad material.

A closed system also utilises a reservoir of brake fluid, however the lack of an internal bladder to compensate for the expansion in brake fluid and also to compensate for pad wear means that any adjustments to the levels of brake fluid within the working system need to be made manually.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech. Ale to właśnie membrana (bladder) pracując w otwartym systemie dodaje lub usuwa płyn w układzie podczas pracy układu. Tam nie ma powietrza, albo ja już jestem tępy do końca.

Dokładnie tak to działa jak membrana w pompach, powiększając się lub zmniejszając (powierzchnie) tłoczy płyn. No ludzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...