Skocz do zawartości

[regulacja przerzutki] 1x9 i problemy na 2 i 8 birgu


przemorski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W swoim rowerze 1x9 postanowiłem wymienic kasetę z obecnej 11-32 na 12-36 (wymieniłem też łańcuch na hg93).

Sam montaż kasety przebiegł bez zakłóceń ale mam duży problem z wyregulowaniem przerzutki.

Problem zawsze dotyczy zębatki drugiej najlżejszej (bieg 2 z 32 zębami) oraz drugiej najcięższej (bieg 8 z 14 zębami).

W skrócie jak wyreguluje przerzutkę tak aby biegi płynnie się wrzucały jak i zrzucały to na 8 biegu słychać stukanie, tak jakby łańcuch chciał przejsc na 9. Ale z kolei jak wyreguluje baryłką tak aby tego stukania na 8 biegu nie było to pogarsza się przejście z lżejszego na cięższy i pojawia stuk na biegu 2.

Jak dokręce baryłkę tak aby nie stukało na 2 biegu to wrzucanie i zrzucanie idzie jak masełko ale pojawiają się stuki na 8 biegu, na które z kolei pomaga odkręcenie baryłki.

I tak w kółko. Czy ktoś wie co może być przyczyną ? 

 

Przerzutka to Deore RD-M591, która wg strony producenta obsługuje max 11-32. W sieci jest jednak mnóstwo postów potwierdzających, że bez problemu obsługuje 12-36.

 

Wrzucam film jak to wygląda.

https://youtu.be/h3fmB4KYjoc

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być tak jak post wyżej.

Tyle że jeżeli producent pisze że max 32, to tak jest. Teraz będziesz musiał wkręcić na max śrubę B, żeby przerzutka wskoczyła na 36T. Ucierpi na tym kultura pracy całej reszty. Być może nawet będziesz potrzebował dłuższą śrubę.

Kręcisz tą baryłką kompletnie bez sensu. Najpierw ustawia się zakres bez przypiętej linki, potem z grubsza odległość kółka od największej koronki, a potem minimalne regulacje baryłką.

Jeżeli musisz tak kręcić, to masz coś skopane lub krzywe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To RD-M591 - dwuzawiasówka. Spokojnie obskoczy i 11-36

1. Czy hak nie jest krzywy?

2. Dobij regulację B, przy haku.

W ogólności, to taka zmiana z 11-32 na 12-36 to trochę bez sensu. 11-32 ma większy zakres, więc wystarczyło zmienić zębatkę na mniejszą lub od razu zainwestować w kasetę 11-36

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakres oczywiście najpierw ustawiłem z odpiętą linką przerzutki - jest poprawny. Nie mam żadnego problemu ze zmianą na najlżejsze przełożenie 36t. Hak jest prosty.

Czy kręcę baryłką bez sensu ? Jeżeli na 2 biegu 32t nic nie stuka i zmiana biegów w górę i w dół jest idealnie płynna to są stuki na 8 biegu (ale na 7 i 9 już nie).

Po wymianie kasety zrobiłem regulacje B ale nie do końca, sprobuje na max - może pomoże. 

Kasetę 11-32 miałem fabrycznie. Przy mojej jeździe 11t używałem w 1% przypadków a często brakowało mi lżejszego biegu. Teraz na moje potrzeby 12-36 jest idealnie. Dodatkowy plus, że przy 11t łańcuch czasem obijał o dolną ramę trójkąta a teraz przy 12t już nie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brzmi jak jakiś problem z indeksacją. Ciąg linki jest stały. Powinny wystarczyć minimalne korekty żeby całość działała płynnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pobawiłem się śrubą B i niewiele to dało. Wkręciłem starą kasetę i stary łańcuch i nastała cisza. Do starej kasety zamontowałem nowy łańcuch i nadal cisza. Na nowej kasecie są słyszalne otarcia.

I teraz nie wiem czy to wina kasety czy jednak faktycznie przerzutka może i zmienia biegi ale jednak tak jak pisał producent dla deore m591 max to 34t a powyżej skutkiem ubocznym są słyszalne otarcia ?

Szarpnę się i kupię Deore m592, który max ma 36t i dam znać jaki jest efekt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzedniego posta już nie mogę edytować dlatego dodaje kolejnego.

Zrobiłem jeszcze jedną rzecz - rozkręciłem oba kółka przerzutki, nasmarowalem (bo fabrycznie nie było tam smaru), skręciłem ponownie i.. pomogło. 

Nastała cisza. Może nie idealna bo czasem coś stuknie na 2 lub 8 ale to jest sporadycznie w porównaniu do tego co było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...