Skocz do zawartości

[stery] Regulacja luzu na sterach - obracanie podkładek


Rekomendowane odpowiedzi

Oglądałem filmik o regulacji sterów, w którym doświadczony mechanik Park Toola powiedział, że jeśli możemy palcami obrócić podkładki to znaczy, że stery są za słabo dokręcone. Co o tym sądzicie? Czy jest to dobry wskaźnik? Rzeczywiście mogą się obracać tylko jeśli mocno/bardzo mocno się je złapie?
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Nie powinieneś móc tego ruszyć, chyba że złapiesz naprawdę mocno.

Z tym że to nie jest wyznacznik. Lepiej zacisnąć hamulec i ruszać przód/tył, potem tak samo z kierownicą obróconą o 90 stopni ( niwelujesz luz na goleniach i zacisku). Można też obrócić o 90 stopni, zacisnąć tylny hamulec, podnieść przednie koło i gdy kierownica jest wzdłuż ramy, próbować szarpać ( jedna ręka pcha, druga ciągnie kierownicę). Dobry sposób żeby wyczuć jakikolwiek luz, pomijając wszystkie elementy dodatkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Przykręciłem raz i podkładki się nie ruszały, ale po jeździe zaczęły się ruszać, dokręciłem drugi raz i po pewnym czasie było to samo, ale za trzecim razem wystarczyła 1/6 obrotu więcej i od tamtej pory już się nie ruszają, więc chyba jest dobrze. Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

U mnie jest problem, z którym nie mogę się uporać. Kiedy mam luźne śruby mostka to dokręcam śrubę do kasowania luzów - nic na siłę, tylko żeby luz zniknął i później przykręcam mostek. Luzy znikają ale jak przekręcę koło o 90 stopni w prawo albo w lewo to tak już zostaje, i czuć ogólnie, że nie chodzi lekko. Wymieniłem ten "korek" który trzyma rurę widelca (nie mam gwiazdki), bo poprzedni trochę wychodził, dodałem podkładkę aby korek się ładnie chował i nic.

Wydaje mi się, że ostatnia część steru - ten kapturek który idzie na rurę pod podkładkami - trze o ramę. To by mogło oznaczać brak podkładki dystansowej między podkładką kompresyjną a kapturkiem, ale nie pamiętam czy od nowości tam była.

Spróbować z tą podkładką? Czy nowe łożyska? Czy całe nowe stery?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o tej myślę, spróbuję.

Dzięki!

Na stronie producenta roweru mają zamiennik dla tych sterów: https://www.planetx.co.uk/i/q/HSSELC118/selcof-integrated-cartridge-bearing-headset-for-straight-1-1-8th-fork-steerer

Podkładkaw nim jest.

Rower i stery mają co prawda przejechane z 30 tysięcy, może już by się nowe przydały ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz zamawiać itd.

Zdejmij pokrywę i zamiast niej wsadź podkładkę 5mm. Potem standardowa procedura kasowania luzu. Jak pomoże, to wtedy możesz bawić się w cienkie podkładki.

Tylko zastanawia mnie, że o ile dobrze rozumiem, to wcześniej było ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta podkładka już jest:

IMG_20210719_093249497_1.jpg

Od nowości oczywiście było ok, ale rower ma już 7 lat. Pamiętam, że miałem dzwona, pojawiły się luzy po jakimś czasie, później serwis wymienił stery, później kolejny regulował stery, ja też się w to bawiłem ale bez skutku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszesz że pokrywa Ci się pewnie opiera o ramę i przez to blokuje. Więc zdejmij pokrywę i w jej miejsce wstaw podkładkę 5 czy 10 mm i na to mostek. Sprawdzisz czy problemem była pokrywa ocierająca o ramę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam ponownie, podkładki przyszły kilka dni po ostatnim poście i wszystko działa. Nic nie trze, widelec chodzi leciutko.

Ale, mogę skręcić wszystko dość mocno - w mojej opinii - przejadę 20 km, i znów jest luz, znów muszę przyciągać widelec. Wczoraj zajrzałem do środka i widzę, że korek wystaje 2-3mm. Skręciłem mocno, jadę do pracy, czuję luz, więc pewnie znów trochę wyszedł.

Jak można to powstrzymać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...