Skocz do zawartości
  • 0

nowy napęd


Gość kkw

Pytanie

Czołem wszystkim, poratujcie proszę :)

Mam w planach zmianę napędu, obecnie to jest Tiagra i stoję przed wyborem, albo iść w GRX albo w Apex. Interesują mnie w sumie głównie rozwiązania bez przedniej przerzutki, teraz mam najmniejszą tarczę z przodu 34T i z tyłu największą też 34T co jest całkiem spoko.
W GRX było by to 40 i kaseta 11-40, a w apex korba 42 i kaseta 11-42, niby też tyle samo zębów z przodu i z tyłu, ale czy to oznacza że "lekkość" kręcenia będzie taka sama ? Czy zawsze przełożenie 1:1 nie zależnie od tego ile tych zębów na kasecie i korbie będzie zawsze zapewni ten sam komfort ? Bo jak na moje oko to chyba tak nie działa, aczkolwiek mogę się mylić :)

Nie wiem do końca też jak jest z wygodą użytkowania, czytałem że apex ma wyższą kulturę pracy niż grx, natomiast w grx klamki są wygodniejsze, lepiej dopasowane.
Wiem że sram ma inny sposób zmiany biegów, ale jak na razie przynajmniej w teorii mi się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Gość kkw napisał:

"lekkość" kręcenia będzie taka sama ? Czy zawsze przełożenie 1:1 nie zależnie od tego ile tych zębów na kasecie i korbie będzie zawsze zapewni ten sam komfort ? Bo jak na moje oko to chyba tak nie działa

Tak to działa. Nie pisałeś o twardych przełożeniach (blat Tiagry) ale tak to działa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wkgNo to super, dziękuję za odpowiedź 🙂 To w takim razie pozostaje tylko kwestia jakiś "dziur w kadencji" jak dobrze rozumiem, aczkolwiek to akurat mnie średnio obchodzi przy mojej turystycznej jeździe.

A wiesz może czy apex faktycznie lepiej przerzuca niż grx ?  szybciej i ciszej jak to gdzieś wyczytałem.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Gość kkw napisał:

A wiesz może czy apex faktycznie lepiej przerzuca niż grx ?  szybciej i ciszej jak to gdzieś wyczytałem

U mnie po 7000+ km grx działa jak spod igły. Czy głosniej od apex to nie wiem, ale na łańcuchu Shimnao wydaje mi się że było ciszej, na KMC. Czasami "strzeli". Im kaseta ciaśniejsza, tym mniej strzela. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za odpowiedzi. Powinienem mieć w przyszłym tygodniu możliwość przetestować grx, z tym że w wersji 2x10 ale zobaczę czy faktycznie te klamki tak fajnie leżą w dłoni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...