Skocz do zawartości

[Opony, siodełko] MTB na długie trasy - jakie opony i siodełko?


s.nestor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

od wielu lat posiadam rower Rockrider Big RR http://www.bikestats.pl/rowery/Rockrider-Big-RR-53_11292_17097.html

Jeżdżę sporadycznie, głównie drogi rowerowe + ścieżki leśne. 

Chciałbym go lekko przerobić, tak aby wygodniej jeździło się drogami rowerowymi trasy 100-150 km. Pomyślałem, że wymienię opony na cieńsze i siodełko na wygodniejsze. 

Czy możecie mi coś doradzić? Obręcze 622-19c. Siodełko chciałbym takie żeby tyłek nie odpadał po 2 godzinach 😁 w rowerach trekkingowych widziałem jakieś siodełka z amortyzacji, szerokie i miękkie.. nie mieszkam w PL i u mnie wszystkie sklepy są pozamykane więc muszę zamówić coś w ciemno przez neta.. 

Trasy, które planuje pokonywać to 80% asfaltowe drogi rowerowe, a reszta to łatwy teren leśny, ścieżki itp. 

Mój wzrost to 189 cm i waga ok. 90 kg. Nie znam się kompletnie na rowerach więc będę wdzięczny za porady. Czy takie zmiany mają sens? Nie chce inwestować w nowy rower tylko zmodyfikować ten, jeżeli ma to sens. 

Dzięki z góry i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do siodełka to na miękkim i szerokim wcale nie będzie wygodniej. Pierwsze siodełko kupiłem żelowe 15cm szerokości. Było wygodne, ale troche wierzch popękał. Drugie kupiłem twardsze i 14cm, okazało się ze jest wygodniej na trasach 100-200km. Oczywiście może to część ciała poniżej pleców się przyzwyczaiła :) . 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2021 o 14:48, s.nestor napisał:

Czy możecie mi coś doradzić? Obręcze 622-19c. Siodełko chciałbym takie żeby tyłek nie odpadał po 2 godzinach 😁 w rowerach trekkingowych widziałem jakieś siodełka z amortyzacji, szerokie i miękkie.

To jest tak indywidualne jak dobór butów czy gaci, dla jednego będą ok a drugiego poobciera i będzie uciskać. I nie, szerokie i miękkie siodełko jest do rowerów gdzie jeździ się w wyprostowanej pozycji, a nie na długie dystanse. To jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Wręcz przeciwnie - twarde siodło przy nabijaniu kilometrów sprawdza się lepiej, nie powoduje otarć, odparzeń, itp. Ale to trzeba swoje wyjeździć żeby poczuć :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pytanie o siodełko to tak przy okazji...już gdzieś wyczytałem, że kości kulszowe najlepiej zmierzyć i dopiero zamawiać więc będę musiał coś spróbować i tyle. Dzięki!

 Doradzicie mi jeszcze tylko co z tymi oponami? Co warto kupić żeby na asfalcie było lżej przy dłuższych trasach i sporadycznie można było wjechać na jakąś ubitą drogę leśną? Na moje koła podobno wejdzie minimalnie 1,75...taka szerokość bedzie najlepsza czy może lepiej coś szerszego?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do siodełek, to w czasie badania pozycji na rowerze (bike fitting) dobiera się też siodełko pod Twoją anatomię. Alternatywnie w niektórcyh sklepach rowerowych zatrudniają człowieka i mają stanowisko do dobierania siodełek. Nie wiem, skąd jesteś, bo bym podpowiedział, gdzie to robią.

Co do opon, to Maxxis robi takie sobie opony samochodowe, ale bardzo dobre rowerowe. Continental raczej odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok zamówiłem opony Schwalbe Marathon Mondial 42-622.  Będą ok? 

Teraz kwestia dętek...polecicie jakieś niedrogie? Widzę, że są różne rodzaje wentyle. Jaki wybrać? Zawsze miałem samochodowy i spoko bo mogłem pompować na stacjach benzynowych ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, s.nestor napisał:

Dzięki GradoryAktualnie jestem w DE i tutaj przez koronnego świrusa tylko zamówienie online wchodzi w grę ;]

A polecisz mi jakiś konkretny model żeby był dobry i niedrogi? 

Pozdrawiam

Rozmawiałem kiedyś z kobietą w sklepie rowerowym, która zajmuje się dobieraniem siodełek i powiedziała, że siodełka ogólnie dzielą się na wąskie, średnie i szerokie. Które dla kogo, to kwestia anatomii danej osoby. Może się wstrzymaj do końca tego całego cyrku i wtedy kup normalnie w sklepie. Moim zdaniem szkoda kasy na eksperymentowanie z losowo wybranymi siodełkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...