Skocz do zawartości

[5-6k zł] rower MTB


Rekomendowane odpowiedzi

Były uniwersalne w tym sensie, że miejskim rowerem nie bardzo pojedziesz w góry (choć i takich widziałem), a góralem dasz radę jechać po mieście. A że u nas w latach 90 "góry" zajmowały 100% powierzchni kraju, sądząc po sprzedawanych rowerach to inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dyskusja zatoczyła koło :) 

To może od początku, gdzie i w jakim terenie jeździsz, jakie dystanse, jakie drogi. 

Ciągnie cię las, błoto, single czy raczej miasto, asfalt, deptaki, ścieżki rowerowe i leśne drogi przeciwpożarowe.

To pierwsze Merida będzie na pewno dobrym wyborem.

Cała reszta, szukaj innego typu roweru bo twój nowy nabytek okaże się ciężkim klocem 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Litości, trzeci sezon jeżdżę rowerem z napędem 1x po Mazowszu, z blatem 32T i jakoś nic mi uniwersalności nie brakuje. Jak ktoś jest średnio zaawansowany i ogarnia kadencję 90 RPM to pojedzie takim rowerem 40 km/h. A jeśli ktoś jest początkujący, to i tak nie ma kondycji, żeby jeździć z taką prędkością. Może sobie kręcić wolniej, i tak te 25 czy 30 km/h osiągnie. 

Zwłaszcza na Mazowszu, gdzie nie ma górskich zjazdów z których trzeba by jeszcze dokręcać. Przypominam, że obecne napędy 1x w MTB mają w praktyce taką samą rozpiętość jak 2x, różnica jest na drugim miejscu po przecinku. 

@vampelt z rowerów, które tu padły właściwie wszystko dla amatora prezentuje podobny poziom. Jeśli na poważnie złapiesz bakcyla, to zaczniesz wzdychać do karbonowych ram, a wymiana podzespołów typu napęd czy amortyzator na takie z wyższej półki będzie na tyle kosztowna, że prędzej i tak kupisz nowy rower. Natomiast jeśli będziesz po prostu jeździł rowerem po okolicy dla przyjemności, każdy z tych rowerów wystarczy z zapasem. Merida jest trochę bardziej opłacalna, Trek ma tradycyjnie bardzo wysokie ceny. 

Możesz też pójść w kierunku crossa, gravela, czy innego sztywniaka bez amortyzacji, ale jazdę takim rowerem w terenie trzeba polubić. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Osobiście uważam, że 1x zabiły w tradycyjnych "góralach" uniwersalność.

Może masz racje ale zbadajmy to.

Weżmy na hipotetyczny warsztat trzy napędy:  najbardziej swego czasu popularny 3x9 , dzisiejszy 1x12 i niech będzie 2x11 do tego jako gratis😀

Też mam kilka rowerów i znam te trzy napędy. Sam byłem nieprzekonany do napędu 1x12. Nie pasowały mi z wyliczeń przełożenia, ni huhu nie mogłem w żaden sposób dobrać przedniej zębatki oczywiście piszę o teorii. Z tego powodu bardzo się zastanawiałem czy mieć 1x12 czy 2x11.

Przejdźmy do obliczeń na skrajnych przełożeniach. U mnie korba w 3x9  to 44/32/22  kaseta 11-32,  w 1x12 korba to 34 kaseta 10-51 a w 2x11 36/26 kaseta 11-42

3x9
najlżejszy bieg
0,68
najtwardszy bieg
4,0

1x12
najlżejszy bieg
0,67
najtwardszy bieg
3,4

2x11
najlżejszy bieg
0,61
najtwardszy bieg
3,28

Wynika z tego,że bliżej 3x9 jest napęd 1x12 niż 2x11(ma nawet takie samo stopniowanie kasety, oczywiście do pewnego momentu), do tego jeśli chodzi o najlżejsze przełożenia to w każdym z napędów jest naprawdę lekko i do wjechania wszystko przez większość.
Za to w obu nowocześniejszych napędach brakuje twardego przełożenia. Abstrachując od tego że w mtb nie rozwija się zazwyczaj prędkości powyżej powiedzmy 30-35 km to zdarza się,że brakuje. Bardzo rzadko ale jednak a najgorzej w tym wszystkim wypada 2x11. Dlatego te napędy uważam,że są źle skonstruowane. Moim skromnym zdaniem tam powinny znaleźć się zębatki 42/28(może takie są a ja o tym nie wiem).Dlatego dziwie się,że napęd 2x11 poleca się często jako złoty środek lub kompromis podczas gdy zakres przełożeń jest mniejszy, tzn jest więcej biegów ale użytecznie właśnie ze względu na twarde przełożenia jest na przegranej pozycji. Nie jestem wielkim zwolennikiem 1x12 ale widzę,że jest on podobnie uniwersalny co 3x9.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kupiłem Meridę :D

Pewnie poszedłeś do sklepu, podjarałeś się i wziąłeś😀Niech zgadnę, 500 lite? Gratuluje nabytku, życzę bezproblemowej jazdy i czekamy na jakieś pierwsze wrażenia😉

Cytat

Ale niestety nie ma "leśnego" blatu 30 czy 32 i na interwałowych trasach trzeba wchlowac przednią przerzutka

Może tak ale teraz to naprawdę fajnie chodzi, zresztą pewnie nie muszę Ci mówić😀 Ta pojedyncza dźwignia w shimano jest bardzo szybka moim zdaniem, w zasadzie natychmiastowo wrzuca się i zrzuca. Tak naprawdę szybciej dobierze się lżejsze przełożenie w awaryjnej sytuacji niż w 1x12 czy 1x11.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tak, kupiłem 500 Light.

To jeszcze raz gratuluje zakupu😉

---------------------------------------------------------------------

Ejjj haloo!!! Gdzie są moje wpisy i dyskusja z wkg na temat przedniej przerzutki????????????????

Dlaczego zostało to usunięte?

Nie sądziłem,ze takie coś na tym forum się dzieje🙄

Czyżby inne doświadczenia niż ogólnie przyjęte nie są mile widziane? Czy wkg to jakiś mod z którym trzeba się zgadzać? Odniesiesz się do tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Może po prostu warto sobie założyć temat wyższość x1 nad 2x czy 3x a nie zajmować połowę stron w temacie jaki rower 5-6k.

Średnia przyjemność przekopywać się przez połowę stron offtopu.

Może masz racje,nie pomyśałem o tym, ta dyskusja wyszła przy okazji. Na temat napędów  pewnie i tak już dużo pisane było.

Przepraszam, proszę o wybaczenie😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Potrzebuję podpowiedzi w wyborze roweru MTB. Mam 100kg i 190cm, trasy jakie będę robił to przeważnie las. Chodzi mi dokładnie o dwa modele jeden nowy z Decathlonu RR XC 500 a drugi używany https://www.olx.pl/d/oferta/specialized-rockhopper-expert-xl-trek-caliber-scott-kross-cube-1x12-CID767-IDJlKH7.html Jaka jest różnica między tymi rowerami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka, że Decathlon to najkorzystniej wyceniona marka na rynku, a Specialized jedna z najdroższych. Ten Specialized ma osprzęt porównywalny lub gorszy niż nowy Rockrider XC50 za 3800 z Decathlonu. Z XC 500 nawet szkoda go porównywać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...