Skocz do zawartości

[Okulary] Czy fotochromy w okolicach 250-350 złotych mają sens?


Rekomendowane odpowiedzi

Chcę kupić teraz nowe okulary rowerowe i im dłużej szukam tym mniej wiem. Generalnie mój budżet wynosi jakieś 250-350 złotych. Wiem że zaraz ktoś napisze dołóż "stówę" i kup coś Oakley ale to już poza mój budżet więc odpada. 

Trasy robię różne miksy asfaltu z szutrem i nieraz przez las i jest to jazda typowo rekreacyjna a nie sportowa. Podobno te tanie fotochromy mają duże dłuższe czasy ściemniania/rozjaśniania ale czy jest to aż tak widoczne w porównaniu z tymi droższymi? 

Na początku myślałem o okularach z wymiennymi szkłami ale prawda jest taka że i tak nie woziłbym ze sobą wymiennych szkieł. Na papierze fotochromy kuszą bo jednak dopasowywanie się okularów do nasłonecznienia wydaje się praktyczne i wygodne. Ale czy to się sprawdza w praktyce? Przesiadł się ktoś ostatnio ze  zwykłych okularów w fotochromy i może się podzielić swoimi spostrzeżeniami? 

PS: Ludzie z tańszych polecają uvexy, accenty, alpiny. Spotkał się ktoś z marką Tifosi? Parę ich modeli mi się wizualnie spodobało ale o marce nie słyszałem nic. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam z deca okulary fotochromy, za całe 100zl do niczego nie mogę się przyczepić zauszniki elastyczne pokryte guma, nosek miękki, tak jak u ciebie. Szutry, asfalty i lasy wjeżdżasz do lasu i ciemno wyjeżdżasz słońce, fotochromy to najlepsza opcja nie ma problemów z sciemianiem i rozjaśnianiem. 

Tak na szybko, no i słońca za bardzo nie ma 

 

IMG_20200607_094434-01.jpeg

IMG_20200607_094654-01.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona kupiła uvex (koło 350) w tej cenie. Bardzo sobie chwali. Zmiana jest dość szybka i praktycznie zapomina się, że ma się okulary. Wcześniej miała Rudy Project i dwa komplety szybek i tak jak piszesz trzeba pamiętać a czasem na jednej wycieczce zmieniać. Jak zaś kupiłem same szybki fotochromowe do moich Rudy Project - same kosztowały więcej niż te Uvexy i nie widzimy różnicy. No może poza tym, że w Rudym mogłem do kilkunastoletnich okularów dokupić nowe szybki i gumki na nosek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Calder napisał:

Podobno te tanie fotochromy mają duże dłuższe czasy ściemniania/rozjaśniania ale czy jest to aż tak widoczne w porównaniu z tymi droższymi? 

Powiedzmy, że czas reakcji możesz olać przy rekreacyjnych jazdach.

Skup się raczej na zakresach w jakich pracują szkła, najczęściej możesz to podzielić na

1 - zachmurzone niebo/słabe światło, szkła prawie przezroczyste

2 - "normalne" światło słoneczne\

3 - silne światło słoneczne

Większość tanich fotochromów pracuje w zakresach 1-2 lub 2-3, te droższe 1-3, są po prostu bardziej uniwersalne

1 godzinę temu, Calder napisał:

Wiem że zaraz ktoś napisze dołóż "stówę" i kup coś Oakley ale to już poza mój budżet więc odpada. 

Raczej pomnóż razy dwa a nie dokładaj

1 godzinę temu, Calder napisał:

Przesiadł się ktoś ostatnio ze  zwykłych okularów w fotochromy i może się podzielić swoimi spostrzeżeniami? 

Korzystam z zestawu fotochromy + okulary z ciemnymi szkłami z polaryzacją. 90% jazd to fotochrom, pozostałe 10% kiedy jadę gdzieś w środku lata przy 30 stopniach i bezchmurnym niebie, po prostu fotochrom nie ściemni się do poziomu dobrych, ciemnych szkieł (no ale to już też indywidualne preferencje)

1 godzinę temu, Calder napisał:

PS: Ludzie z tańszych polecają uvexy, accenty, alpiny.

Mam alpiny, czy "z tańszych" to już nie wiem. Alpina Eye-5 Shield VL+ ogólnie polecam, szkła są bardzo fajne, takie same zresztą można znaleźć w innych modelach od nich.

Nie chcę reklamować ale najlepsze ceny na alpinę ma w tym kraju szumgum

Fotochrom kat 1-3 do ogarnięcia za naprawdę fajne pieniądze

https://www.szumgum.com/okulary-alpina-alpina-twist-five-hr-s-vl-s1-3-fogstop.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Calder napisał:

Trasy robię różne miksy asfaltu z szutrem i nieraz przez las i jest to jazda typowo rekreacyjna a nie sportowa. Podobno te tanie fotochromy mają duże dłuższe czasy ściemniania/rozjaśniania ale czy jest to aż tak widoczne w porównaniu z tymi droższymi?

To jest jedna z 2 głównych różnic między tanimi i drogimi. Julbo podaje 20-30 sekund, Uvex nawet 10 (ściemnianie)/20 (rozjaśnianie). Nie wiem, jak w przypadku tańszych szkieł. Druga, o czym już napisano, to kategoria przyciemnienia S0-S4. Mniejszy zakres może się wiązać z mniejszą ceną. Raczej nie trafisz pełnego zakresu 0-4 - np. Uvex 710 Variomatic to S0-S3, Julbo ma różne zakresy https://www.julbo.com/en_us/reactiv-photochromic-technology

Mam kupione bardzo okazyjnie Julbo Venturi Zebra Light Fire S1-S3 i do w miarę szybkiej jazdy po górach są dla mnie na granicy akceptowalności czasowej. Nie pogniewałbym się również o stopień S0, bo w ciemnym lesie by się przydał.

Jeśli jeździsz całkiem rekreacyjnie, to bardziej patrzyłbym właśnie na zakres - S0 przydaje się o zmierzchu lub w ciemnym lesie w pochmurną pogodę, S3 już da radę na ostrym słońcu bez odbić od np. wody czy śniegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam tych

https://www.centrumrowerowe.pl/okulary-uvex-sportstyle-802-v-pd8433/?v_Id=138274

i sobie chwale. 

Pole, las, asfalt dają radę. Czasem zakładam je nawet do samochodu. Problemów z reakcja na światło nie zauważyłem. Wcześniej miałem jakieś Rockbrosy z Ali i też były ok. Reagowały tak samo szybko, z tym że były odrobinę jasniejsze

Do jazdy w szarówkę lub po ciemku zabieram bezbarwne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Mihau_ napisał:

 

Mam alpiny, czy "z tańszych" to już nie wiem. Alpina Eye-5 Shield VL+ ogólnie polecam, szkła są bardzo fajne, takie same zresztą można znaleźć w innych modelach od nich.

Nie chcę reklamować ale najlepsze ceny na alpinę ma w tym kraju szumgum

Fotochrom kat 1-3 do ogarnięcia za naprawdę fajne pieniądze

https://www.szumgum.com/okulary-alpina-alpina-twist-five-hr-s-vl-s1-3-fogstop.html

Te Alpiny bardzo mi się spodobały. Czy ta S w nazwie tych okularów oznacza rozmiar? 

Czym one się różnią od tych (nazwa ta sama tylko brak S)? 

https://www.szumgum.com/okulary-alpina-alpina-twist-five-hr-vl-s1-3-fogstop.html

Zawsze wydawało mi się że fotochromy nie mają barwionych szkieł a w tych wyżej przy kolorze można wybrać też kolor szkieł. Czy w wersji Black Mat te szkła są takie same jak w tych S a jedyna różnica to zdjęcie wykonane przy ściemnionych szkłach? Nie sądzę aby udało mi się gdzieś je znaleźć w sklepie stacjonarnym więc raczej ciężko byłoby na żywo sprawdzić.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alpina to marka należąca do Uvexa i jakość szkieł jest bardzo porównywalna (tzn. bardzo dobra).

P.S. Jakby ktoś był zainteresowany, to mam do sprzedania Uvex Sportstyle 802 (czarny) i Endura Manta. Endura to nie są typowe fotochromy, bo ściemniają/rozjaśniają w dość wąskim zakresie, ale za to szybciej reagują na zmiany oświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, solar21 napisał:

Żadna piątka. To S - Small. Różnica w szerokości okularów 5 mm: 134/139 mm.

Dobra, wiem już o co chodzi, mogłeś bardziej sprecyzować pytanie😎 Myślałem, że ci o mój model chodzi a nie ten podlinkowany z tyłka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, solar21 napisał:

Żadna piątka. To S - Small. Różnica w szerokości okularów 5 mm: 134/139 mm.

Czyli te okulary:

https://www.szumgum.com/okulary-alpina-alpina-twist-five-hr-vl-s1-3-fogstop.html

To dokładnie to samo co to:

https://www.szumgum.com/okulary-alpina-alpina-twist-five-hr-s-vl-s1-3-fogstop.html

Tyle że rozmiar większy plus dodatkowo jest opcja wyboru koloru szkieł/oprawki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.05.2021 o 20:34, Calder napisał:

Chcę kupić teraz nowe okulary rowerowe i im dłużej szukam tym mniej wiem. Generalnie mój budżet wynosi jakieś 250-350 złotych. Wiem że zaraz ktoś napisze dołóż "stówę" i kup coś Oakley ale to już poza mój budżet więc odpada. 

Może nieco cię uspokoję. Nie napinaj się bardzo na Oakleye bo wielkiej różnicy nie zobaczysz. Mam i Oakleye i Rockbrosy i inne Chinole. Nie ma wielkiej różnicy. Ani w kontraście, ani w szybkości zmian przepuszczalności światła. Co do jakości materiałów, trwałości czy wydłubywania oczu przy kraksie :) nie wypowiadam się. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...