Skocz do zawartości

[hamulec] Shimano XT 8120 - pytanie o alternatywę dla XT i częściowe rozwiązanie problemu puchnących klamek


rd5

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

miałem swego czasu wojnę z hamulcami XT, którą opisywałem na forum. Wymiana nic nie dała ale częściowo zadziałał patent z anglojęzycznych forów. Otóż kanaliki w klamce serii 8100 są stosunkowo wąskie i standardowy olej 10W z trudem się przeciska. Rozwiązaniem problemu jest zalanie układu olejem do amortyzatora motocyklowego Putoline 2.5W. Po zalaniu jesienią problem zniknął do zimy, na mrozie wraca choć nie tak jak na oryginalnym Shimano.

Hamulce są sprawne ale nie chce mi się już z nimi męczyć, może macie pomysł na alternatywę? Myślałem o zakupie kompletu Magura MT7 pro lub wymiany samych klamek na SLX.

Jeżeli ktoś byłby zainteresowany moimi XT to są do wzięcia.

 

Pozdrawiam

Rd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój rower i hamulce znają prawie wszystkie serwisy w Warszawie :) Najpierw było co najmniej kilkanaście prób z wadliwymi Guide RS, później zmiana na Shimano 8120 i kolejne kilkanaście przelewań na oryginalnym oleju, w tym w autoryzowanym serwisie Shimano. Klamka po krótkiej jeździe i paru naciśnięciach puchła do końca. W internecie wyczytałem, że kanaliki w klamce są za wąskie i przez to olej ma problem z powrotem, zalanie olejem 2,5W w 99% pomogło pod warunkiem, że jest dobra pogoda, na mrozie olej dalej gęstnieje i problem w niewielkim stopniu powraca w tylnym hamulcu. Problem nie występował gdy na chwile zamieniłem klamkę na jakąś tanią pozagrupową poziomu Alivio. Szukam teraz alternatywy co dalej robić i zastawiam się nad zmianą klamki (jeździłem na hamulcach SLX, problem nie występował) lub hamulców na MT7 pro stąd szukam opinii. Hamulce XT raz leciały cale na gwarancję i zostały wymienione a raz odesłałem tylko klamkę i też dostałem nową, problem jak był tak został do czasu zmiany oleju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj czyli Shimano nie są na zimę? :) Nie, nie szukam problemów, chcę kupić hamulce i zapomnieć o nich. Pierwsze słyszę o hamulcach na zimę i lato. Jeżeli Shimano są tylko na lato to powinna być o tym wyraźna informacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby kanaliki były za wąskie to kłopoty były by na szerszą skalę a przynajmniej mi nic na ten temat nie wiadomo. Shimano lubi czasem coś spartolić w hamulcach ale są to jednostkowe przypadki. Trzeba kupić nowe i tyle. To, że Shimano nieco twardnieje zimą to fakt ale bez przesady. Jak się zwiedziło wszystkie serwisy w Wawie, miało wadliwe Sramy, teraz Japońce to trzeba się zastanowić nad sobą, tym gdzie się kupuje i co z nimi robi. Kupisz innej marki to znowu rozpadną się bo bywają "plastikowe" i co też będzie zaraz szukanie "chce kupić i zapomnieć"? Nie bronie tutaj nikogo ale sugerowanie się głupolami co zalewają jakimiś wynalazkami jest co najmniej bez sensu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co ze mną niby jest nie tak? Sramy blokowały mi się do kompletnego zatrzymania koła, w Shimano puchnie klamka. Sam to wymyśliłem? Tak chcę kupić i zapomnieć bo jakość jest zmartwieniem sprzedawcy a nie klienta, problemem klienta jest zapłata a sprzedawcy dostarczenie produktu o jakości odpowiadającej specyfikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego nie wiem ale raczej statystyczny Kowalski nie zwiedza dziesiątek serwisów w dużym mieście. Zresztą obecnie chyba trzeba by było mieć w każdym rodzinę bo terminy są takie, że rower w takim układzie raczej by stał niż jeżdził. Coś nie cyka za którymś razem to śmietnik, reklamacja i trzeba iść w nowe. Niestety kolego rowerówka to nie branża moto i niesprawiedliwości jest tutaj cała masa. Tu nie masz testów, atestów, certyfikatów dlatego sporo rzeczy nie styka a zwalanie tego na sprzedawcę jest co najmniej nie na miejscu. Całe życie mam Shimano, jeżdżę zimą po górach czasem w -10 i owszem klamka twardniej ale bez przesady. Olej to olej i fizyki się nie przeskoczy. To samo jest w Reverbie na olej gdzie tylko pewnymi kombinacjami pudruje się syfa.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd właśnie moje pytanie czy wymienić klamkę i czy alternatywnie MT7 są bezproblemowe. Stoi u mnie drugi rower RockRider 560s, który kupiłem gdyby ktoś chciał ze mną pojeździć. Od momentu zalania 3 lata temu zero problemów z hamulcami i w ogóle rowerem. Kompletnie nic. A hamulce to Tektro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...