Skocz do zawartości

[mięśnie] odczucia po mocniejszym treningu


kosmonauta80

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety teraz nie mam wykupionego, więc szczegółowo ciężko mi odpowiedzieć. Ustalałem cel na lipiec i TR zaproponował plan. Nie pamiętam czy miał właśnie 3 tygodnie i tydzień odpoczynku czy sam to sobie przerobiłem na 3 + 1. Jeżeli chodzi o objętość to był medium przy 5 treningach - 3 SS + 2 endurance. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś miałem plan, ale do tego chyba trzeba specjalistyczne narzędzia? 

Wiem, że trudno, bo sam jestem głupi. Niby wszystko o czym wiem wychodzi, że powinny nogi kręcić, a nie kręcą, dlatego też mówię, że planowanie treningów to skomplikowana sprawa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie tyle planowanie co reakcja na reakcję organizmu na te treningi. Stąd pytanie o HRV. Do tego potrzebny jest pulsometr i apka na telefon "Elite HRV".

Bo to nie jazda w trupa tylko regeneracja buduje. Ja się tu mądruję ale sam mam z tym problem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wkg napisał:

Myślę, że nie tyle planowanie co reakcja na reakcję organizmu na te treningi. Stąd pytanie o HRV. Do tego potrzebny jest pulsometr i apka na telefon "Elite HRV".

Bo to nie jazda w trupa tylko regeneracja buduje. Ja się tu mądruję ale sam mam z tym problem.

 

Przetestuje HRV. Do tej pory stosowałem puls spoczynkowy i Fitness Trend ze Stravy. Tam było ok, ale to drugie jest o tyle niebezpieczne, że nie uwzględnia wszystkiego poza sportem, a to też potrafi dać spory wycisk. Przykładowo niby odpoczywamy, bo roweru nie ma, ale stresik w pracy a i koszenie trawy samo się nie zrobi. Być może tam jest problem, ale ciężko mi to jednoznacznie odpowiedzieć, a fajnie byłoby znaleźć przyczynę, by wprowadzić korekty do planów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile śpisz i jak?   Mi sporo o stanie zmeczenia powiedział zegarek. Głupi niby a już powoli potrafi lepiej niż ja przewidzieć jak mi się będzie jechało. 

Z hrv poległem bo rano nie chce mi się czujnika zakładać 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się nie sprawdza ani ze Stravy ani z Intervals.icu. Do tego te szacowania mocy są do bani. Od grudnia jeżdżę w pomiarem mocy i wychodzi na to, że teraz jestem słabeusz a rok temu to miałem 2 razy lepszą formę (a nie jest to prawdą) :) . 

Godzinę temu, KrisK napisał:

A ile śpisz i jak?   Mi sporo o stanie zmeczenia powiedział zegarek. Głupi niby a już powoli potrafi lepiej niż ja przewidzieć jak mi się będzie jechało. 

Z hrv poległem bo rano nie chce mi się czujnika zakładać 🤣

Jeśli śpisz z zegarkiem, który ma pomiar tętna to powinieneś mieć możliwość sprawdzić jakie miałeś tętno przed obudzeniem. Generalnie pomiar z nadgarstka jest do bani ale akurat jak się nie ruszasz to powinien być zgodny z rzeczywistością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Cytat

wychodzi na to, że teraz jestem słabeusz a rok temu to miałem 2 razy lepszą formę (a nie jest to prawdą) :) . 

Źle to interpretujesz, słowo "Form" na Stravie to jest ich określenie na TSB i w żadnym przypadku nie określa to twojego poziomu wytrenowania, ATL i CTL tak samo. To są wskaźniki względne, uwzględniające wyłącznie obciążenia treningowe z ostatnich 7/42 dni.

Inna sprawa jest taka, że Form/TSB są trochę indywidualne. Przyjęło się, że optymalne TSB na ważne wyścigi to okolice +20, ale dla kogoś może to być np. +5, zależy od osoby i mimo tych wszystkich wskaźników, badań, artykułów trzeba znać swój organizm ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi akurat najlepiej idzie jak Forma z minusów wychodzi na lekkie plusy. Przy +20 to najpierw wulkan a po krótkim czasie znacznie słabiej,

Tyle, że kolega użył słowa "forma" w znaczeniu potocznym :D Strava często zawyża moc którą pokazuje a pomiar mocy boleśnie to weryfikuje - o to chodziło. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mareq_BB ostatnio rejestrowałem jazdę edge i zegarkiem. Do licznika podpięy pomiar z klatki na zegarku szło z nadgarstka.  Zbieżność niemal 100% w całej aktywności.   Oszacowanie wysiłku też takie samo dla obu urządzeń.  Też zakładałem że będzie z nadgarstka do bani ale jest wyjątkowo dobrze. Owszem zegarek był poradnie zapięty może jak by był luźny to by było gorzej. Choć jak kiedyś sprawdzałem siedząc na tylko to komfortowe w nocy zapięcie zegarka nie powodowało aberracji odczytu w porównaniu z opaską. 

Tętno mogę oczywiście sobie odczytać ale to nie to samo co hrv i do niego nawet Garmin potrzebuje opaski.   Może się pobawię skoro już mam to w zegarku.... 

Godzinę temu, Tomo1989 napisał:

Z ilością to walczę

Ilość to jedno a jakość to drogie.... Czasem śpię 4h i jest super czasem siedem i jestem dętka. 

I najśmieszniejsze że Garmin jakoś potrafi jakość snu ocenić i robi to nieźle. Kilka razy się już złapałem na tym że wieczorem sobie patrzyłem co tam algorytmy mi piszą a ten że sen był słaby i że nie powinienem podejmować aktywności... I  żeczywiscie się jechało podle... A po 3h snu kiedy sam byłem zdziwiony jak dobrze się jechało jego diagnoza krótkim ale regenerującym raz trafna... 

Na początku myślałem że to jest total bajer ale tak nie jest. Jakość snu o wiele bardziej wpływa na mnie niż jego długość.  

 

Ps 

iMO wykreślili z elevate o wiele lepiej oddają rzeczywistość  niż te że stravy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wkg napisał:

Fitness and Freshness ? W sumie niby OK ale mi sie jakoś nie sprawdza :)

 

To jest chyba opcja w premium, a ja mówię o opcji z elevate for strava. W zimie wydawało mi się, że fajnie się sprawdza, teraz już gorzej. Tydzień temu form +20, fatigue 11, a nogi z ołowiu. Przypuszczam że to wina innych czynności, które strava nie wyłapuje. 

@KrisK

Ciekawy bajer, ale skoro pomaga to chyba o to chodzi. Chodzi mi po głowie taki zegarek, bo na pewno jest fajniejszy niż spanie w opasce :) Jeśli chodzi o jakość to śpię raczej spokojnie, nieprzerywalnym snem, ale zdarza się, że wstaję średnio wyspany. Pewnie gdybym wyłączył TV/fon z godzinę przed snem mogłoby być lepiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle się wyraziłem, bo pomiar mocy to miałem na trenażerze. Tam wówczas faktycznie były TSS. Obecnie stosuje wyłącznie pulsometr, więc jest hrTSS. Czy bardzo mało czy nie, to akurat nie ma dla mnie znaczenia. Zresztą widać na wykresie co ma znaczenie :)

image.thumb.png.2c66e0f870dc9a224d1ddc5240a27246.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla Ciebie nie ma ale dla reszty świata już tak. Fitness około 40 to po prostu słabe wytrenowanie. Niezłe jak na człowieka po 60-ce - jak jesteś w tym wieku to oczywiście OK. U mnie po 3 tygodniach solidnego lenistwa jest 63 ale to dołek a nie norma. Może tu jest przyczyna. 

Fatigue i co za tym idzie Form to pikuś - zmienia sie bardzo szybko. U Ciebie jak rozumiem ten ołów w mięśniach to zjawisko dłuższe więc na te wartości nie ma co patrzeć.

Forma - z wyjatkiem samej końcówki wygląda OK - powinna być przez większość czasu na niewielkim minusie. Z wykresu Formy widać, że trochę sie lenisz ale bez przesady. Fitness się liczy w tym modelu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, że uważasz, że fitness się liczy, tylko co mi ta wartość mówi? Jakie wnioski z niej mogę wysunąć? kiedy mam odpuścić, a kiedy przycisnąć? 

Dodatkowo nie zwracam na fitness zbyt dużej uwagi, bo przy włączonym pomiarze mocy wartości idą znacznie do góry (hrTSS nie jest równy TSS), dlatego czy 40 czy 60 to nie ma dla mnie kompletnie znaczenia. 

Z formą też jest tak jak wcześniej pisałem. Czasami zdarza się, że jest na plusie a nogi są na tyle ciężkie, albo organizm na tyle zmęczony, że ciężko wejść na odpowiedni poziom. Wykonywać wówczas trening czy lepiej się wówczas "lenić"? Domniemywam, że jest to wada tego, że model nie ma innych danych, poza treningów, czyli z życia codziennego.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pyskując odpowiadającym na pytania daleko nie zajdziesz :( 

Kiedy masz pocisnąć a kiedy odpuścić -  tego Ci samo Fitness nie powie. To mówi teoretycznie Forma. Musisz śledząc swój organizm i jego reakcje na Formę - ale nie tylko, także na Ramp Rate, na dietę, wypoczynek (tu HRV sprawdza się znakomicie),

Rozumiem, że jestes pracownikiem fizycznym - jeżeli nie pracujesz fizycznie to normalne, codzienne aktywności nie wpłyną znacząco na Fatigue. Nie wykonujesz ich z wysokim Intensity, więc i TSS będą niskie. Zresztą - każdy jakos pracuje :) Jeżeli jednak pracujesz ciężko fizycznie - kup komnputerek na rękę i on spróbuje coś tam doliczyć z pulsu.

Fitness mówi Ci tylko to, że jesteś solidnie niedotrenowany. Nic więcej. Może skonsultuj się z lekarzem bo patrząc na wykres Fitness jeździsz tak mało, że trudno tu o zmęczenie.,

No i jeżeli jeździsz raz z włączonym a raz z wyłączonym pomiarem mocy to musisz się zdyscyplinowac i nazbierac trochę danych. Nie wiem dokładnie jak liczy Strava ale Training Peaks Friela a za nim Garmin waży średnie  z co najmniej pół roku.

Tu nie ma drogi na skróty.,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego uznałeś, że to jest pyskowanie. Nie miałem takich intencji.

Sądziłem, że 8 godzinny dzień pracy, nawet biurowej, albo 8 lekcji w szkole wpływa na zmęczenie organizmu, na tyle, że może się to odbić na jakości treningu. Też nie spodziewałem się, że 8-14 godzin treningowych to jest na tyle mało, że mówimy o niedotrenowaniu.

Wykres przedstawia 9 miesięcy. To chyba nie jest tak mało. Nie chodzi o to, że raz włączam, a raz wyłączam, tylko że pomiar mocy jest wbudowany w trenażer, a więc po okresie zimowym go nie mam :) Dlatego też jako ogólny wykres stosuje z hr, tak aby nie pokazywało głupot, że największą pracę wykonałem w zimie, a nie na wiosnę.

Nie szukam drogi na skróty, lecz korekty, głównie czerwcowych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie wiem dlaczego uznałeś, że to jest pyskowanie. Nie miałem takich intencji.

Uważaj na tego gościa. Ma tendencje do prowokowania i szukania zaczepki. Zauważ, że praktycznie w każdym temacie "ma coś dopowiedzenia". Krowa, która dużo ryczy mało mleka daje. Nie karm trolla po prostu, ignoruj :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...