Skocz do zawartości

[piasty] QR - Sztywna oś


dominickpiekacz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ostatnio usłyszałem, że w rowerach, które nie mają sztywnej osi z tyłu tylko hak i szybkozamykacz da się jakoś zamontować sztywną oś. Czy to prawda? Jeśli tak to czy ktoś mógłby mi dokładnie napisać co trzeba zmienić by tą sztywną oś w rowerze dało się z tyłu zamontować? Od jednych słyszałem, że to rama musi być dostosowana pod sztywne osie, a inni mówią, że wystarczy coś tam poprzerabiać (jakieś adaptery, wymiana piasty itp). Proszę o wszelkie informacje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie da się. "Sztywna oś" to tak naprawdę oś przelotowa, rama i piasta musi być pod nią przystosowana. Z qr9 nie zrobisz "sztywnej osi". Poza tym czemu to jest dla ciebie takie ważne? Nie obraź się, ale myślę że jesteś amatorem i nie poczujesz znaczącej różnicy w jeździe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektórych piastach jest możliwość zastosowania osi przelotowej pasującej jednocześnie do standardowych haków pod "szpilkę" z szybkozamykaczem, np. w DT 350. Niemniej nie jest to sztywna oś sensu stricto, bo w ramie nic nie zrobisz z tym że masz zwykłe haki. A po drugie wymaga to kupna adapterów i samej osi, w przypadku DT nietanich :) 

2 minuty temu, dominickpiekacz napisał:

trasy jakie pokonuję wymagają posiadania sztywnych osi bo boję się o wytrzymałość tych cieniutkich QR. Poza tym ważę dobrze ponad 100 kilogramów.

Jeśli nie jest to jakaś naprawdę gruuuba rąbanka to nie masz czego się bać. Nie tacy zawodnicy jeździli na dziś nieaktualnych standardach i to na tyle agresywnie, że bałbyś się spróbować ;)  Chyba, że jeździsz przyspawany do roweru z gracją worka ziemniaków, a sprzęt zbiera wszystkie cięgi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, m0d napisał:

A po drugie wymaga to kupna adapterów i samej osi, w przypadku DT nietanich :) 

Jak to nietanich ? Przecież oś nie przychodzi z piastą, taka na imbus kosztuje ze 20 zł na ali a jest znacznie lepsza niż Maxle . Piasta już jest z właściwymi adapterami. Ale oczywiście ze zwykłymi hakami nic się nie zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te osie QR wcale nie są cieniutkie. Cieniutki jest zacisk który wsadzasz w oś. Kiedyś stosowano je w rowerach dh a teraz bardzo podobny standard qr10 w dircie i nie ma problemów z wytrzymałością jeśli piasty są przyzwoitej jakości i nie katowane. Na redbull rampage też skakali na tych cienkich ośkach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, wkg napisał:

Jak to nietanich ? Przecież oś nie przychodzi z piastą, taka na imbus kosztuje ze 20 zł na ali a jest znacznie lepsza niż Maxle

Miałem na myśli części od DT Swiss a nie od Chińczyka :) Kompletowałem kiedyś coś takiego i sama oś kosztowała około 120 czy 150zł, a obecnie to pewnie bardziej powariowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niby tak ale te osie RS z dźwigienką są beznadziejne, wyrabia się gniazdo. Teraz tą ośkę na imbus, bez dźwigienki można kupić w tej samej cenie a chińskie są bardzo porządnie wykonane. No i po prostu płacenie ponad 100 zł za kawałek aluminiowej śrubki uważam za przesadę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...