Skocz do zawartości

[moc] Ilość watów na podstawie prędkości, kadencji i wagi.


Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się czy da się wyliczyć orientacyjną liczbę watów na podstawie prędkości, kadencji i wagi zawodnika. I z jakich algorytmów korzysta Zwift i inne tego typu aplikacje, bo trochę robi to w odwrotną stronę jeśli mamy czujnik mocy to  wylicza prędkość, a nie moc. Czy ktoś z Was zna kalkulatory jakieś lub coś podobnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Indzynier napisał:

Zastanawiam się czy da się wyliczyć orientacyjną liczbę watów na podstawie prędkości, kadencji i wagi zawodnika. I z jakich algorytmów korzysta Zwift i inne tego typu aplikacje, bo trochę robi to w odwrotną stronę jeśli mamy czujnik mocy to  wylicza prędkość...

Strava podaje teoretycznie moc na podstawie prędkości, kadencji, nachylenia oraz wagi, ale te wyliczenia są bardzo mocno przybliżone.  Tam, gdzie masz do czynienia ze zmiennymi czynnikami,np wiatr, nawierzchnia, czy jazda w grupie tam nie ma szans na dokładność takich obliczeń.
Zwift wylicza w drugą stronę, ale tam nie ma niewiadomych, bo aplikacja zna wszystkie parametry jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 25.04.2021 o 19:45, Zigfir napisał:


Zwift wylicza w drugą stronę, ale tam nie ma niewiadomych, bo aplikacja zna wszystkie parametry jazdy.

Czyli jak po prostu zna dokładne nachylenie terenu, prędkość i kadencję i dlatego wie ile trzeba włożyć moc w pedały żeby jechać z taką prędkością?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przybliża znając wagę, wzrost i moc, nachylenie, rodzaj nawierzchni, ramę i koła jakie masz. Dodatkowo uwzględnia draft (jazdę w peletonie) dla większosci rowerów. Kadencja nie ma nic do rzeczy.

W dniu 25.04.2021 o 20:12, Mihau_ napisał:

Ostatnio jade z ziomeczkiem o porównywalnych do mnie gabarytach (185, 88kg (on 89), po prostu obok siebie. Moja estymacja straty 170w, jego miernik 230

Strava bierze też pod uwagę rodzaj roweru - cross, mtb, szosa - co jest przecież bardzo zgrubnym oszacowaniem, A nie wie nic o wietrze, nawierzchni itd ... 

W dniu 25.04.2021 o 16:49, Indzynier napisał:

Zastanawiam się czy da się wyliczyć orientacyjną liczbę watów na podstawie prędkości, kadencji i wagi zawodnika.

Mocno tak sobie. Przecież tak wiele zależy od pozycji na rowerze chociażby czy ciśnienia w oponach. 

Jeżeli celem jest oszacowanie mocy to można to zrobić z energii potencjalnej na dosyć stromym, jednostajnym podjeździe gdzie masz szybkość około 10 km/h. Odpadają  praktycznie opory powietrza, dorzuć 10% na te opory i inne (toczenia) i będzie. Mi się zgadza co do kilku % z miernikiem. Strava też sie robi dokładniejsza w takich warunkach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Strava bierze też pod uwagę rodzaj roweru - cross, mtb, szosa - co jest przecież bardzo zgrubnym oszacowaniem,

Wrzucam aktywność na stravę, domyślnie przypisuje mi rower szosowy i wylicza moc śr. na 80W, zmieniam że jechałem MTB i moc x2 ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...