Skocz do zawartości

[5000-6000] Jaki rower XC kupić dla początkującego


Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, chudzinki napisał:

To aż 10 mm 😂.

Pół numeru.

2 minuty temu, KrissDeValnor napisał:

Dochodzą jeszcze niuanse : Gate w największym rozmiarze

To sa dwa wyraźnie różne rowery, kiedyś przymierzłem sie do RR i nie czułem sie dobrze ani na L ani na M.

13 minut temu, needsomefish napisał:

Teraz obecnie z przymierzaniem czegokolwiek to wiesz jak jest

Jak się chce to się może. Wiele rowerów ma takie same ramy - gdzieś można znaleźć, można spotkac kogos kto ma ten rower ...

Osprzęt to w sumie drugorzędna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, chudzinki napisał:

To aż 10 mm 😂.

10mm w rowerach, to jest przepaść... Załóż sobie 1cm dłuższy mostek w szosie. Albo opuść siodło o 1 cm. Ba! W przypadku długości korb różnice są jeszcze mniejsze, a mają kolosalny wpływ na jazdę. :)
Oczywiście pomijam rowery miejskie, marketowe i użytkowników robiących na nich przez całe życie mniej, niż ja miesięcznie  - w takich przypadkach po prostu kupuje się coś, co ma dwa koła i jedzie do przodu, i nawet 10 cm różnicy nie ma znaczenia. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, KrissDeValnor napisał:

Gate w największym rozmiarze ma górną rurę o długości 62 cm, czyli dokładnie pomiędzy M, a L w RR XC 500, a przy tym podsiodłówkę w najmniejszym rozmiarze ma prawie jak RR w M -ce, jednocześnie reach i stack są prawie identyczne w rozmiarach M - dziwne, nie ?

Podsiodłówka nie ma nic do Reach i Stack, tylko kat podsiodłowej. Ten jest różny. W RR raczej brałbym większy rozmiar i sztycę bez offsetu żeby jakoś ten płaski kąt podsiodłowej naprawić. 

Szczerze mówiąc mam mocno mieszane odczucua do tego roweru - niby lekki, świetny osprzęt, Reba, fenomenalna gwarancja ale jakiś taki - no dziwny jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

TheJW
No i tu pojawia się problem - co prawda nie ja kupuję, ale jak tak sobie patrzę na różne modele, to cały czas mam sytuację, gdzie np. mógłbym wziąć rozmiar większy, ale jednocześnie ten głupi centymetr, czy dwa na długości, od razu przekładają się na 4 -5 długości podsiodłówki, czego wolałbym uniknąć, bo nie potrzebuję wielkiej kozy ( jeszcze ).

wkg
Chodziło o porównanie wymiarów - długości rur, a nie kąty, które oczywiście mają znaczenie.

PS
Ja z wymienionych brałbym chyba Scale 950 - co prawda koła pod znakiem zapytania ( obręcze )...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

  

36 minut temu, chudzinki napisał:

Takich jak Ty dzwonią  tam setki, ale życzę powodzenia 😉.

Dziękuje! Pamiętam jednak że podstawą zaufania jest KONTROLA! :)

38 minut temu, chudzinki napisał:

Z tym modelem to za mało.

Akurat teraz mam L4 więc sporo wolnego czasu na to by to sprawdzać! 

28 minut temu, TheJW napisał:

10mm w rowerach, to jest przepaść... Załóż sobie 1cm dłuższy mostek w szosie. Albo opuść siodło o 1 cm. Ba! W przypadku długości korb różnice są jeszcze mniejsze, a mają kolosalny wpływ na jazdę. :)

Nigdy bym nie przypuszczał że 10mm może tak wpłynąć na odczucia w rowerze 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, KrissDeValnor napisał:

Chodziło o porównanie wymiarów - długości rur, a nie kąty, które oczywiście mają znaczenie.

Ale widzisz - w geometrii to wszystko jest powiązane. Różnica w kącie podsiodłowej o 2 stopnie - między RR a Gate to przy tym samym Reach długość górnej rury o 2,5-3 cm !! inna. Półtora rozmiaru !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chudzinki Robisz sobie z nas jaja, czy piszesz to poważnie? Uważasz, że długość i kąt mostka, szerokość kierownicy i jej gięcie nie ma wpływu na komfort jazdy i pozycję na rowerze? Matko i córko... 🤷‍♂️

  

5 minut temu, needsomefish napisał:

Nigdy bym nie przypuszczał że 10mm może tak wpłynąć na odczucia w rowerze 

Ja to piszę z perspektywy kogoś ostro tyrającego na rowerze, ścigającego się, robiącego 8 tys. km rocznie w większości MTB HT. W tym roku pęknie 10tys.

Tak jak pisałem wcześniej - na 10-kilometrową wycieczkę raz w roku czy po bułki do sklepu, to i "góralem" z komunii można jechać. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, needsomefish napisał:

Nigdy bym nie przypuszczał że 10mm może tak wpłynąć na odczucia w rowerze 

10mm w mtb to powiedzmy nie jest kosmos tylko spora różnica. 5mm siodłkiem, mostek góra-dół, zmiana mostka o 10mm długości ... ale to juz dopasowywanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, TheJW napisał:

Ja to piszę z perspektywy kogoś ostro tyrającego na rowerze, ścigającego się, robiącego 8 tys. km rocznie w większości rowerem MTB. W tym roku pęknie 10tys.

Tak jak pisałem - na 10-kilometrową wycieczkę raz w roku czy po bułki do sklepu, to i "góralem" z komunii można jechać. :)

Oczywiście pewna wasza świadomość wynika z bardzo dużego doświadczenia, przerobienia kilku rowerów i zrobienia tysięcy km. Ja niestety nie mam jeszcze o tym bladego pojęcia, ale jak to mówią nie od razu Rzym zbudowano, a mądrego dobrze posłuchać. Zawsze cenne wskazówki biorę do siebie! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Fakt - odpaliłem pierwszy z brzegu link :rolleyes:
Niby coś mi nie grało z modelami, ale nie byłem dostatecznie czujny...
Tłumaczy mnie chyba tylko L4 - pozdrawiam autora.

wkg
Wyolbrzymiasz - przecież M -ki w Gate i RR mają prawie identyczny reach i stack, a różni je 1 cm górnej rury...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, TheJW napisał:

Robisz sobie z nas jaja, czy piszesz to poważnie?

Piszę poważnie, bo nie umiem zrozumieć fenomenu tych 10 mm różnicy górne rury czy 1° kąta. Ilu tu jest takich co to odczuje albo im się wydaje? 😉 Te 10 mm to ma znaczenie jak ktoś jest malutki albo ogromny 😉.

7 minut temu, TheJW napisał:

Uważasz, że długość i kąt mostka, szerokość kierownicy i jej gięcie

No właśnie! Nikt o tym wcześniej nie wspomniał. Ciągle tylko TTH. Wg mnie, amatora, to ma ogromne znaczenie. Ja np. każdą kierownicę przycinam, bo nie jestem tak szeroki w barach żeby trzymać tak szeroko rąk i później dopasowuje mostkiem. 

No dobra, ale widzę, że tu sami prosi, więc już nie przeszkadzam 😀.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi @KrissDeValnor - to nie jest kwestia interpretacji czy wyolbrzymiania tylko podstawy trygonometrii:D 

Nie wierz ślepo tabelkom producentów, sięgnij do zeszytów i policz sobie ze wzoru na obwód koła ile obwodu przypada na 1 stopień podsiodłówki przy siodełku uniesionym od suportu na 80 cm. 

2*80*Pi = 502 cm co podzielone przez 360 daje 1,4 cm na stopień. Na dwa stopnie 2,8. Tu nie ma co wyolbrzymiac czy pomniejszać - tak po prostu jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chudzinki Nie no, ja też jestem amatorem, może trochę bardziej zaawansowanym i ześwirowanym. I jeśli chodzi o te 10mm np. w wysokości siodła, to to jest dla mnie i moich zmasakrowanych kolan przepaść. Od razu czuję, że coś jest nie tak.

Z kierownicą podobnie jak u Ciebie - ja mam Scale w rozm. L, moja kobieta - S. Szerokość kierownicy była taka sama, a różnica wzrostu między nami to 20cm.
Mi ta 740-tka podpasowała, ale jej musiałem skrócić do 680mm, żeby mogła normalnie skręcać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, chudzinki napisał:

No właśnie! Nikt o tym wcześniej nie wspomniał.

Nie wspomniał, bo mało który producent podaje dane o kierownicy. Częściej o mostku ale znowu o offsecie sztycy mało kto. A i często te cyferki są fałszywe. Dlatego ja mierzę sobie centymetrem odległość między jarzemkiem sztycy a końcem mostka.

 

8 minut temu, chudzinki napisał:

Ilu tu jest takich co to odczuje albo im się wydaje? 

Mi 15 mm sprawiło olbrzymia różnicę. Po prostu kupiłem sztyce bez offsetu. Od razu łatwiej utrzymać kadencję, kolana nie bolą ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumaczyłem Ci już, że producenci wypisują w tabelkach co im ślina na język przyniesie - geometrii nie przeskoczą. Albo różnica nie jest jeden albo błędnie podany jest kąt pdsiodłówki.  Tak czy owak - nie wierz ślepo tabelkom, warto zawsze samemu sprawdzić.

Piszesz, że wyolbrzymiam - więc skorygowałem i tyle. Podając wzorek żeby łatwiej było zapamiętać :)

Nie wiem, kto tu się podnieca ... na mnie trygonometria jakoś mało działa.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, KrissDeValnor napisał:

No i nie Ty będziesz decydował o moim powrocie do szkoły :no:

Absolutnie nie mam takich aspiracji, zresztą nic takiego nie pisałem. Po prostu zdziwiłeś się jak coś o podobnym Reach może mieć rożne TTH więc wyjaśniłem. 

3 minuty temu, needsomefish napisał:

Panowie, zakończmy konflikty i spory - ile ludzi tyle Opinii, będę się jeszcze czuł winny!

Nie ma konfliktów, jak można się skonfliktować o sinusa :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Akurat tego nie napisałem - bardziej porównywałem długości pomiędzy różnymi rozmiarami, a zdziwiłem się jak przeczytałem Twoje wyliczenia...
Zeszyty, wzory - poczułem się jak na klasówce ;)

PS
Do którego końca mostka mierzysz - zakładam, że tego z przodu, a producenci, czy tam ogólnie mierzy się raczej do środka kierownicy ( jak już chcesz być taki dokładny w tych swoich pomiarach ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszelkie dywagacje o kątach mają sens tylko przy założeniu, że każdy producent mierzy je tak samo, co wcale nie jest takie oczywiste. Kiedyś już wklejałem tu zdjęcia Rockridera bo to co podają w tabelce nie pokrywa się ze zdjęciami ramy. Zresztą w większości obecnych rowerów rura podsiodłowa nie przecina się z osią suportu, więc efektywny kąt podsiodłówki zmienia się nawet w zależności od wysunięcia siodełka. 

A co do tego, czy 10 mm to dużo czy mało, taki przykład: Scott ma kilka rowerów które można by zaliczyć do XC, od najbardziej rekreacyjnego Aspecta do najbardziej sportowego Sparka RC. W moim rozmiarze różnica pomiędzy nimi to 15 mm w długości górnej rury i 31 mm w stacku. Nie licząc innych mostków, podkładek, kierownic, inaczej wyprofilowanych siodełek itd, czego w tabelkach się nie znajdzie.  A wszystkie są w moim rozmiarze i na wszystkich da się jeździć bez jakichś negatywnych doświadczeń.... oczywiście biorąc poprawkę na to, że agresywne XC to kiepski rower wycieczkowy dla nie przyzwyczajonych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...