Skocz do zawartości

[5000-6000] Jaki rower XC kupić dla początkującego


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Trafiłem na kilka ciekawych kanałów na youtube min. Szajbajka i Michała Topóra. Obejrzałem kilkanaście filmów, i muszę przyznać że nie wiedziałem że kolarstwo górskie może być aż tak rewelacyjne. 

W związku z powyższym ja amator, totalny laik który nie zna się na rowerach (dla mnie z zasady to powinno jeździć i być wytrzymałe) proszę o was o poradę - Jaki pierwszy rower XC kupić.

Moje pierwsze kilkanaście kilometrów byłoby po lesie, wokół zbiornika wodnego, po ścieżkach rowerowych żeby zapoznać się ze sprzętem wyrobić sobie odpowiednią kondycje, poznać charakterystykę roweru, gdzie następnie chciałbym spróbować podbijać wzniesienia, szlaki górskie.

Podkreślam że moja jazda nie byłaby wyczynowa, bardziej chodzi o relaks, wysiłek fizyczny, trochę adrenaliny - nie o to chodzi by od razu porywać się z motyką na słońce i zrobić sobie krzywdę.

Czytałem mnóstwo artykułów co kupić - Czy Hardtaila czy Fulla, nigdzie oczywistej odpowiedzi nie uzyskałem lecz podobno przy okazji fulla mniej odbija się to na plecach i łatwiej się podjeżdża.

Znajomi z pracy na początek w tym budżecie polecają Rockridery (podobno dobry stosunek jakości do ceny) mianowicie Rockrider XC 500 (hardtail) lub Rockrider XC 100S (Full)

A wy jakie macie opinie po latach jazdy i tysiącach przebytych km?

Jaki sprzęt wg. was jest godny polecenia?

Z góry dziękuje wam za pomoc i pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.decathlon.pl/p/rower-gorski-mtb-xc-500-29/_/R-p-304245 - dobrze Ci polecają. :)

Tylko jest pewien problem...dostępność. I to nie tylko w przypadku wymienionego Rockridera, ale ogólnie. A na podanym poziomie cenowym, to już w ogóle jest bieda. :D

  Ja "po latach jazdy i tysiącach przebytych km" na hardtailach mam opinię taką, że fulla nie potrzebuję, póki nie zacznę tyrać po prawdziwych górach i naprawdę mocno technicznych trasach.
Są też tacy, którzy powiedzą Ci, że nawet na płaski teren lepiej kupić fulla, bo lepiej amortyzuje, bo to, bo tamto, co moim zdaniem jest bez sensu. Dodatkowo masa i zero korzyści w takim terenie.

Jeśli chodzi o ból pleców, czy czegokolwiek innego, to ważniejsze niż typ roweru jest jego odpowiednie ustawienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie chciałbym ci Podziękować za odpowiedź,

Dzwoniłem właśnie w do Decathlonu i usłyszałem że w całej europie jest ograniczona pula rowerów z serii XC 500.

Pytanie jest moje następujące czy istnieje konkurencja dla tego roweru która ma podobny stosunek do jakości ceny?

Chyba rzeczywiście na początek swojej drogi zostanę przy hardtailu! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Znajomi dobrze podpowiadają, tyle że obecnie dochodzą problemy z dostępnością, więc nie można mieć wszystkiego co się spodoba...
Dołóż jeszcze Meridę 500 Lite, i ewentualnie BH Expert 4.5/5.0 , oraz Superior XP 919 - niestety docelowo wypadałoby wymienić przyciężki amor ( Judy ) i słabe hamulce ( MT200 )...
Ogólnie szukaj czegoś na tzw. sztywnych osiach - najlepiej boost ( 15x110 i 12x148 ).
Full jest ogólnie droższy, także w serwisowaniu, a w tym samym przedziale cenowym zawsze będzie cięższy od HT...
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się skontaktować z działem obsługi klienta i dowiedziałem się że Rockridery maja trafić do Polski w tym miesiącu, mają mnie poinformować drogą telefoniczną.

Nie wiedzą też nic na temat ew. zmian cen ze strony producenta. Cierpliwie zaczekam może te parę dni i akurat coś się pojawi, co myślicie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, chudzinki napisał:

Słowo-klucz to "mają" 😀.

To Ty hurtem kupujesz? 🤔

Okazało się że powiadomienie o dostępności na stronie uległo awarii, i zadzwoniłem i wypytałem od razu co nie co.

Wiem że to złudne bo chcieć mieć a móc to dwie różne sprawy, ale zaufam mu. Wspomniał że system generuje informacje o dostawie z datą kwietniową tyle. Ale wiadomo nikt nic nam nie zagwarantuje.

Nie jestem typowym odbiorcą detalicznym który lubi drążyć tematy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o dostępność modeli Kellys Gate, z racji, że na Kellysa czekam to z tego co wiem, pierwotnie miał być dostępny od 15.04.2021 czyli za dwa dni. Niestety z racji oczywiście korony, a do tego jeszcze doszedł Ever Given i kanał sueski, część modeli i rozmiarów będzie w późniejszym terminie, od maja nawet do września. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasna sprawa że trzeba sprawdzać, co też właśnie czynię i będę czynił! Trzeba kuć żelazo póki gorące.

Patrzcie na to co się pojawiło na OLX i za jaką kwotę https://www.olx.pl/d/oferta/rockrider-xc500-29-l-reba-sram-gx-levelt-nowy-CID767-IDJp7IR.html#a0ba395b55

Masakra! Przebicie cenowe prawie 100 procent :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie od rzeczy tez będzie przypomnieć, że RR i inne rowery maja nieco inna rozmiarówkę. W RR M to TTH 610 podczas gdy gdzie indziej 600.  Za to patrząc po kątach Kellys jest bardziej górski - 1,5 stopnia głowka i dwa stopnie podsiodłówka to spora różnica.

RR można się spróbowac przymierzyć do XC50 albo XC100 - to te sme ramy. W Gateach zreszta to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, wkg napisał:

Nie od rzeczy tez będzie przypomnieć, że RR i inne rowery maja nieco inna rozmiarówkę. W RR M to TTH 610 podczas gdy gdzie indziej 600.  Za to patrząc po kątach Kellys jest bardziej górski - 1,5 stopnia głowka i dwa stopnie podsiodłówka to spora różnica.

RR można się spróbowac przymierzyć do XC50 albo XC100 - to te sme ramy. W Gateach zreszta to samo.

Teraz obecnie z przymierzaniem czegokolwiek to wiesz jak jest - wszystko na tzw. "Drive", wydanie towaru i nic po za tym. Czekam aż w końcu znowu "wszystko wróci do normy". 

Co to za radocha z kupowania jak nawet nie możesz zrobić paru metrów rowerem... W końcu innych chorób nie ma tylko COVID.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, needsomefish napisał:

ale zaufam mu

Takich jak Ty dzwonią  tam setki, ale życzę powodzenia 😉.

24 minuty temu, Lextalionis napisał:

Z RR trzeba sprawdzać ze 2/3 razy dziennie stronę

Z tym modelem to za mało.

15 minut temu, wkg napisał:

W RR M to TTH 610 podczas gdy gdzie indziej 600

To aż 10 mm 😂.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

wkg
Dochodzą jeszcze niuanse : Gate w największym rozmiarze ma górną rurę o długości 62 cm, czyli dokładnie pomiędzy M, a L w RR XC 500, a przy tym podsiodłówkę w najmniejszym rozmiarze ma prawie jak RR w M -ce, jednocześnie reach i stack są prawie identyczne w rozmiarach M - dziwne, nie ?
Można wnioskować, że RR jest trochę takim francuskim Trekiem - raczej dla krótkonogich i z długimi łapami, przynajmniej sądząc po podsiodłówkach i górnych rurach.

PS
XC 100 zniknął niedawno ze strony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem ostatnio ciekawą rzecz - mało kto poleca obecnie rowery Accenta!

Jeszcze w zeszłym roku w tego typu wątkach już w pierwszych odpowiedziach pojawiał się Peak, a teraz nikt nawet o nich nie wspomniał! :)

Mnie to nie dziwi - kupienie ich rowerów graniczy z cudem, a i cenowo nie są już tak atrakcyjne, jak jeszcze 2-3 lata temu. Powiedziałbym wręcz, że nie są już w ogóle atrakcyjne cenowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...