Skocz do zawartości

[napęd] Przerzutka RD-M8100 blokuje się na przedostatnim biegu


clip7

Rekomendowane odpowiedzi

Może zacznę od początku.

Rower GC 7.9 AL SLX 29", sztywna oś tył 12x142 DT Swiss 350 SP. Wcześniej miałem bębenek 11 rzędowy i wymieniłem na Micro Spline 12 rzędowy. Jeździłem na napędzie Shimano M8000 2x11 z kasetą 11-46. Teraz montuję Shimano M8100 1x12 z kasetą 10-51. I tu pytanie na wstępie: czy muszę wymienić hak przerzutki? Ten ma jakieś oznaczenie #39.

Zamontowałem przerzutkę tak jak w instrukcji czyli tak, żeby płytka blokująca stykała się z ogranicznikiem haka przerzutki bez żadnego odstępu. Potem regulacja wysokiego przełożenia. Zmontowałem łańcuch, wszystko zgodnie ze sztuką potem linka i pancerz. I jadę manetką w górę. Gdzieś przy 10-11 biegu przerzutka zaczęła trzeć o zębatkę kasety i stąd te przetarcia na przerzutce. Wkręciłem śrubę regulacji odległości górnego kółka od kasety do końca i mimo to wciąż było za mało. Więc odkręciłem przerzutkę i odsunąłem płytkę blokującą od ogranicznika haka o jakiś kawałek. Teraz przerzutka jest niżej i nie trze o największe tryby kasety.

Jednak po pierwsze: z tyłu przerzutki jest łuk z dwoma znacznikami, do których ustawia się pozycję przerzutki do największej zębatki kasety. Na filmach widzę, że ten łuk powinien być jakby styczny do okręgu największej zębatki a u mnie jest mocno przechylony. Regulacja śruby powoduje tylko przesunięcie tego przechylenia w górę i w dół a nie zmianę kąta.

Po drugie: w tej pozycji działało do 11 biegu. 12 po prostu nie chciał wejść gdyż ramię cięgna przerzutki opierało się już o jej korpus (tu wnioskuję, że to nie może być wina ani haka, ani niczego innego - może się mylę). Zacząłem trochę kombinować i delikatnie dociskać przerzutkę. Teraz na manetce zaczyna jakby wstrzeliwać ostatni bieg ale nie jest to jakby pełne wstrzelenie. Łańcuch na chwilę wpada i znów spada z największej zębatki. Cały czas widzę, że ramię cięgna opiera się o korpus i dlatego górne kółko przerzutki nie może prawidłowo ustawić się pod największą zębatką. O co chodzi? Czy trzeba rzeczywiście wymienić hak, na jaki?

Proszę o pomoc. 

 

28 minut temu, leejoonidas napisał:

Łańcuch o dwa ogniwa za krótki

Robiłem zgodnie ze sztuką, 4-5 ogniw więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztuka sztuką a rzeczywistość pokazuje zupełnie coś innego. Masz niewłaściwy hak. Masz taki jak na zdjęciu poniżej.

IMG_20210410_231517.jpg

To jest ten hak poniżej który powinieneś założyć.

IMG_20210410_231757.jpg

31 minut temu, clip7 napisał:

Jeździłem na napędzie Shimano M8000 2x11 z kasetą 11-46.

Co zrobiłeś z tym napędem? Chcesz może sprzedać? Chętnie go przygarnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...