Skocz do zawartości

[Cross] 19" czy 21" dylemat


Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kupuje wlasnie rower crossowy - Unibike Viper. Bylem zdecydowany na 19" i jeszcze wczoraj byly dostępne w sklapach, ale dzis wyszło słonce i wszedzie braki. Udało mi się dostać ten model ale na ramie 21". Tylko czy ona nie będzie dla mnie za duża? Mam dokładnie 182cm  wzrostu i przekrok 83.5cm. Do tej pory jeżdze na rowerze MTB 19" i jest w dolnej granicy normy jesli chodzi o komfort ale to stary model na kolach 26". Cross bedzie mial obrecze 28".

Wszelkie kalkulatory jakie sprawdzilem pokazują mi że jestem po środku między 19 a 21"

Nie ma szans na przymierzenie sie do tego roweru stacjonarnie bo nigdzie ich juz nie ma w promieniu 300km.

Prosze o porady. Do poniedziałku musze potwierdzić zamówienie.

Edytowane przez Dwaoczka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzylem dobrze, ogladalem pare filmików i spece doradzają wsadzić książkę i docisnać zeby bylo ciasno jak na siodełku. Wychodzi miedzy 83 a 84cm. Do tego mam też dlugie ręce jeśli to ma znaczenie. 

Też wolalbym kupić 19" bo bezpieczniej ale niestety już ich nie ma.

Nie bawie sie w odsylanie. Rower trzeba złożyc, potestować, potem znowu rozlożyć i spakować i czekac ze 2 tygodnie na zwrot kasy. Nie mam na to czasu i chęci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten rower jest specyficzny nawet jak na crossa. Jest bardzo krótki i ma bardzo wysoka główkę. Raczej dla długonogich, krótkorękich na moje oko. 

No, ale jak nie masz czasu i chęci to zawsze potem radośc dla rehabilitantów - przecież z czegos żyć muszą :)

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moim Unibiku 21" często jeżdżą pozostali domownicy mający nawet mniej niż 180cm. Co prawda starszy model, którego wymiary zaginęły w mrokach dziejów,  ale te obecne sądząc po zdjęciach za wiele się nie różnią.

Małe ryzyko, że będzie za duży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym rowerze na mój rozum wszystko jest odwrotnie ;(

Zasada jest posta:

- długie nogi (krotki korpus) - długa podsiodłówka lub wysunieta sztyca,

- długi korpus (krótkie nogi) - długa rura pozioma,  krótka podsiodłowa lub głęboko sztyca (tu trzeba uważac na przekrok),

- długie ręce - niska gówka i niski mostek - bez podkładek lub odwrócony do dołu.

Tu kolega ma raczej krótkie nogi (ja przy wzroście 177 mam 83 a do Julii Roberts mi daleko), więc długi korpus i długie ręce. Tu rura pozioma przy 21 calach jest tak maciupcia jak przy 19 - 4mm różnicy (jak nic nie pomylili). Ale może ja się nie znam ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie, szkoda że są równo podzielone :/ Nie jestem bliżej decyzji. 

Nogi myśle że mam typowe jesli chodzi o ten wzrost, patrząc na tabele proporcji męskiego ciała. Ręce na pewno dluższe niż przeciętne, to pamietam jeszcze z wypowiedzi trenerów koszykówki wiele lat temu :)

Przeglądając tabele wymiarow miedzy 19 a 21 to roznica znacząca jest tylko w dlugosci rury podsiodlowej i długosci głowki bo to 5cm i 3cm, reszta wymiarow rozni się w przedziale 4-12mm czyli praktycznie bez znaczenia, tymbardziej że w viperze można sobie regulować mostek kierownicy. Więc myślę że to kwestia tylko tego czy moje nogi nie będą za krótkie do pedałow. Pozycja kregosłupa w 19 i 21 będzie bardzo podobna skoro reszta wymiarow jest bardzo zbliżona:

image.png.54b75bdeba959b574e2f258a2d0bb148.png

Edytowane przez Dwaoczka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano tak, tyle, ze 21 cali powinien byc znacznie dłuzszy. Jest tylko wyższy. Mniejsza o podsiodłową jezeli tylko przekrok pasuje to im większa tym lepiej.  Ale rower się dobiera wg TTH (Top Tube Horizontal), oznaczenie podsiodłówką to taki anachronizm.

Możliwe też, że pisza bzdury w tabelkach jak to się częto zdarza - jakos mi różnica w długości TTH nie konweniuje z różnicą rozstawów osi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...