Skocz do zawartości

[Buty] Nowe buty MTB


Lextalionis

Rekomendowane odpowiedzi

No więc przyszła pora na wymianę moich starych wysłużonych Sh M122. Nie mam jakiegoś bieżącego rozeznania w kwestii obuwia więc muszę polegać na Waszych opiniach.

Buty będą używane do jazdy kilka razy w tygodniu - zastosowanie MTB w wydaniu takim bardziej maratonowym niż hardcore'owe XC -> być może z czasem wrócę do startów w zawodach ale jeżeli już to bardzo hobbistycznie.

Wymagania:
- Przede wszystkim boa lub klamra z rzepami - M122 to 3 rzepy i zdecydowanie nie dają rady w trzymaniu stopy w bucie i co kilka minut trzeba górny pasek poprawiać
- But musi nadawać się również do chodzenia - nie jakieś długie spacery ale będę też woził małą w przyczepce i czasem będzie chciała sobie pobiegać więc muszę to uwzględnić
- Musi być wytrzymały - w takim sensie, że po 2/3 sezonach nadal będzie do użytku. Obecne Shimano kupiłem chyba ze 13 lat temu i nadal jako tako wyglądają
- Cena - nie chciałbym przekroczyć kwoty 700zł ale jeżeli uznam że warto to mogę delikatnie ten budżet naciągnąć (dwa oglądane modele są odrobinę droższe)
- Dopasowanie rozmiaru - z uwagi, że obecnie trudno przymierzyć konkretne modele w sklepie (a niektóre chyba sprzedawane są tylko w internecie) jak wypadają poszczególne modele/marki butów są większe/mniejsze/wąskie/szerokie? Jak je oceniacie jako użytkownicy? - moja długość stopy to 275mm więc jakie rozmiary danych producentów powinienem wybierać (nie ma dla mnie problemu zamówić i odesłać jak coś)

Modele, które biorę pod uwagę:
- Shimano SH-XC501 XC5
- Specialized Recon 2.0
- Specialized Comp MTB (o ile jeszcze gdzieś dostanę rozmair bo chyba już ich nie produkują)
- Mavic Crossmax BOA
- Mavic Crossmax Elite
- Force Crystal
- Northwave Ghost XCM (nie znam tej marki ale ostatnio chyba stała się bardzo popularna)
- Fizik Terra X5 - chyba najdroższy model z zestawienia                                                                          - DMT KM4

 

Ewentualnie jakieś inne modele warte rozważenia.

Edytowane przez Lextalionis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brałabym Shimano. Sama osobiście od ponad 8 lat katuje Shimano SH-WM63W, dalej wyglądają bardzo dobrze. Śmigam w nich po schodach, podchodzę pod górki w lasach i nie ma tragedii. Fakt innych modeli nie miałam wiec nie mam porównania, ale bez zastanowienia kupiłabym Shimano znowu. Na szosę również używam Shimano i są świetne!

Edytowane przez prorider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj w sklepie i Shimano na pewno odpada. 44 jest za małe a 45 za duże - a połówek ni ma. Trzeba więc rozważyć inne opcje. Kilkanaście lat temu buty Speca miały świetne opienie ale nie wiem jak jest teraz. Ktoś użytkuje może buty tej marki jakoś dłużej - jakoś najbardziej mi leżą wizualnie.

Z tańszych modeli NW jest jeszcze Razer i Origin Plus 2 - nie wiem czym się różnią bo opis mają dość podobny i obydwa sztywność 10. Dodatkowo jeszcze wpadł mi w oko Sidi Gravel - niby nazwa sugeruje inne zastosowania ale czy byty MTB od butów grawelowych różnią się czymś poza nazwą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lextalionis weź poprawkę na to, że but rowery zawsze musi być nieco większy. Pamiętaj, że będą Ci puchły nogi. Poza tym czasem trzeba założyć ciut grubszą skarpetkę. Dochodzi jeszcze to, że podczas pedałowania stopa pracuje i przy zbyt dopasowanych butach będziesz paluchem dotykać czubka buta. W przypadku butów zimowych rozmiar powinien być jeszcze większy, ale to inna sprawa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem :) Ale w moim przypadku to nie ta kwestia. Poprzednie Shimano miałem właśnie 45 i one nigdy nie były dla mnie idealne - stopa miała za dużo miejsca do pracy niezależnie od długości trawania trenignu. W obecnych modelach rozmiarówka jest dokładnie taka sama.

Niestety moja stopa już taka jest, że sportowe buty ciężko mi dobrać. W sezonie zimowym trenuje hokej na lodzie i wybór odpowiednich łyżew trwał ponad 3 miesiące zanim znalazłem coś co wzglednie leży :) To co prawda inny budżet niż buty rowerowe ale nawet jak mam wydać 600 czy 700zł to chciałbym żeby był odpowiednio dobrany z rozmiarem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Ostatecznie kupiłem NW Rebel 2 (44,5). Tylko NW udało mi się znaleźć w połówkowych rozmiarach.

DMT KM4 to był mój pierwszy wybór. Zamówiłem dwa rozmiary i żaden nie był dobry. Buty strasznie wąskie i trochę uciążliwe jest ich zakładanie ze względu na brak języka. Jako zalety to na pewno są świetnie wentylowane i ultra lekkie (no i w kartonie dostajesz wkręcane korki, klucz i ładny worek na buty jako dodatki). Bardzo fajne są też Fizik Terra ale mi też rozmiarowo nie podeszły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zależy mi na dobrej wentylacji, a do ceny 700 zł znalazłem tylko te dmt km4, które wydają sie spełniać taką funkcję. Zbiłeś mnie kompletnie z tropu tym, że są wąskie...

LEXTALIONIS jeżeli mierzyles te buty to pamietasz jaki rozmiar był bardziej adekwatny do Twojego rozmiaru stopy względem rozmiaru jaki nosisz na codzień? Chyba zdecyduje sie na te buty DTM...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...