Skocz do zawartości

[Manetki zminay biegów] dołożenie wskaźników


sowson

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Wszystkim!

Mam na imię Michał - mój pierwszy post :)

Posiadam rower UNIBIKE viper disc z zeszłego roku. Wg. opisu: dźwignie przerzutek: SHIMANO DEORE M6000 (I-SPEC II). Przerzutki 3x10.

Kiedyś, kiedyś w starym TREKu miałem wskaźniki położenia, teraz ich nie ma i bardzo mi to przeszkadza i brakuje.

Czy jest możliwość dołożenia takich wskaźników lub ew. sensowna wymiana całych dźwigni?

Dziękuję za wszelkie sugestie, Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, drogo, nie ma i nie będzie ale były nawet xt z telewizorkami:
https://www.sbike.pl/czesci-mtb-trekkingowe-manetki-manetki-shimano-deore-xt-sl-t8000-trekking-3x10-komplet-o_l_169_11182.html

Brak telewizorków to poważna wada, a niestety taki jest trend. Mnie tego brakuje w klamkomanetkach, gdzie chyba nigdy tego nie było. Po roku jazdy nadal mnie to irytuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kipcior napisał:

Brak telewizorków to poważna wada,

Dlatego sporo ludzi robi wszystko żeby posiadać rower akurat z tą wadą...

Ale dobra nie ma co komuś na siłę kijem Wisły zawracać, ktoś lubi potrzebuje - Jego sprawa.

1 godzinę temu, sowson napisał:

Czy jest możliwość dołożenia takich wskaźników lub ew. sensowna wymiana całych dźwigni?

Dołożenia wyświetlaczy konstrukcja Twoich manetek nie przewiduje, ale możesz je wymienić po prostu na m6000 z wyświetlaczem (możesz też wybrać inne 2/3x10) - jak już musisz zmieniać... to wybieraj takie na obejmę nie i-spec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, dziękuję za wszystkie opdowiedzi!

Oczywiście spodziewałem się (po lekturze innych postów dot. tych monitorków) że większość powie "a po co ci to" itp.

Otóż po to, że pedałując np. raz max. dwa razy w tygodniu, trudno mi wyczuć rower, teren górzysty, nie koniecznie asfalt, częste zmiany przełożeń itp.

Próbowałem spamiętywać położenia ale zawsze mi się w końcu mieszało, a chciałbym uniknąć nadmiernego krzyżywania łańcucha...

Oczywiście przód nie ma problemu, ale z tyłem to inna bajka i wkurza mnie "nurkowanie" co parę minut aby sprawdzać aktualny stan :)

Zgodnie z sugestią: obejmy a nie i-spec - dlaczego? (co to w ogóle i-spec?).

Zdr!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz, nic Ci to nie da. Nie masz siły w nodze albo kręcisz za szybko, spojrzysz na wskaźnik i uznasz że tak ma być?

Ja jadąc po płaskim, czasami zmieniam biegi mimo stałej prędkości. Po to są. W terenie to już w ogóle palce leża na manetkach, bo zmienia się non stop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos dodam od siebie jesli to pomoże. Manetki które posiadaja telewizorki to model sl-m 780 (xt780) ale maja tez mozliwość zdemontowania telewizorków i założenia bez wskaźnika. Czy to wada taki brak wskaźnika niekoniecznie. Akurat mam to tak jeżdzę. Jak by nie było tez jakos bardzo by mi to nie przeszkadzało.

Teraz, Thomass13 napisał:

Cos dodam od siebie jesli to pomoże. Manetki które posiadaja telewizorki to model sl-m 780 (xt780) ale maja tez mozliwość zdemontowania telewizorków i założenia bez wskaźnika. Czy to wada taki brak wskaźnika niekoniecznie. Akurat mam to tak jeżdzę. Jak by nie było tez jakos bardzo by mi to nie przeszkadzało.

Zapomniałem dodać u mnie napęd to 2 x 10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Kompletnie nie rozumiem tych bezcyferkowych monitorków - przecież z grubsza wiadomo czy się jedzie na lekkich, czy na ciężkich przełożeniach...
Byłem kiedyś przyzwyczajony do monitorków, ale miałem wszystkie cyferki w Alivio 3 x 8, teraz nie mam monitorków, ale czasem patrzę na jakim przełożeniu jadę - wtedy też patrzyłem, więc teraz jest 2 x mniej roboty 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko to było kiedyś. Co do samego monitorka bez cyferek, to też się zgadzam. To zupełnie nie ma sensu. Miałem taki przez chwilę i tam zupełnie nic nie widać. Przy kasecie 10s można sobie zgadywać co akurat pokazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem, jak każdy... nigdy mi się to nie przydało do niczego... może dla tego że ja jestem jeszcze z czasów manetek na ramie i używałem od samego początku manetek w sposób o który decydowały nogi a nie oczy... kurde, jak można nie czuć pod nogami czy zluzować czy podbić bieg?

A takiego dialogu to nie słyszeliście nigdy? :

- Ja to nie rozumiem tych manetek, w kółko mi się myli dlaczego z lewej strony zmiana cyferki na większą powoduje dokładnie odwrotny efekt jak po prawej stronie

- nie patrz, nie będziesz mieć problemów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po prostu lubię mieć taką informację, bez oglądania się za siebie. I dziwi mnie, że w czasach gdy "wszyscy" kupują jakieś Garminy na rękę plus wielkie komputry na kierownicę, do tego jeszcze Strava ze Statshunters i generalnie mamy sto tysięcy zbędnych danych, ktoś zadaje durne pytanie po co mi telewizorki. Mają być ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że nie którzy z Was traktują mnie jak Dudę :teehee: Moje pytanie było o możliwość dołożenia monitorka, a nie o to czy czuję pod nogami czy mam zmienić bieg... Proszę czytajcie ze zrozumieniem: pisałem o przekoszeniu łańcucha - a tego niestety nie czuję w nogach. Jeśli założyłem sobie że np. na środkowej przedniej tarczy używam przełożeń tylnych nr 3-7, to ta informacja jest wskazana do podjęcia ew. decyzji o zmianie tarczy przedniej i odpowiednich +/- redukcji tylnych - wszyscy wiedzą co mam na myśli (chyba).

Podpatrzyłem na manetki wskazane przez poprzedników, i są takie np:

SL-M6000 (sama prawa za 135): https://allegro.pl/oferta/shimano-deore-sl-m6000-prawa-10rz-obejma-10197097008

XT SL-M780 (komplet za prawie 400 PLN): https://allegro.pl/oferta/manetki-shimano-deore-xt-sl-m780-3x10-dynasys-kpl-10016167571

Ze względów kosztowych oczywiście opcja M6000 jest preferowana. W opisie jest że obejma - czyli rozumiem że będzie OK? Na wszelki wypadek zdjęcie fragmentu (prawa manetka - zdjęcie od przodu roweru) mojej kierownicy w załączeniu. Po kolei idą:

gumowa rączka 

cienka opaska (do czego?)

grubsza opaska do hamulca i widzę że chyba do manetek (to jest to właśnie i-spec?)

wyłącznik amortyzatora

Proszę o ocenę czy podlinowane manetki bez problemu założę.

Dzięki!

Screenshot 2021-04-08 181830.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki za drugi post:

Zdjęcie jest oczywiście od strony rowerzysty (a nie od przodu jak pisałem).

Manetka jeszcze taka, również DEORE:

SL-M4100 za 114 PLN: https://allegro.pl/oferta/manetka-shimano-deore-sl-m4100-10rz-obejma-9579999064

Pytanie dodatkowe: zcy każda manetka 10 rzędowa będzie pasować? W tym również innych producentów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup te XT-ki na obejmę. To element roweru ktory warto mieć na poziomie. 

Ta cienka obejma - "opaska" służy do mocowania chwytu "rączki".

Druga to hamulec a do niego jest mocowana manetka. Chore rozwiązanie ISPEC któryśtam o zmienianym co chwila standardzie. Dlatego obejma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

XT - pewnie fajnie było by je mieć ale:

1. potrzebuję wymienić tylko jedną prawą (do lewej nie potrzebuję monitorka) i dobrze by było mieć takiej samej klasy obie

2. z M6000 już jeżdżę i jest OK - wystarcza jak na moje wymagania

3. cena: 400 PLN to ponad 13% wartości nowego roweru więc trochę sporawo...

Myślałem że ew. można dostawić do istniejącej monitorek więc z tąd moje pytanie tytułowe. Ale skoro tylko wymiana to też ok (135 PLN jeszcze jest do przełknięcia).

Dzięki Wszystkim i pogody!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...