Skocz do zawartości

[piasta planetarna] Które piasty planetarne mają wolnobieg?


AKmatiAK

Rekomendowane odpowiedzi

Nie mogę znaleźć na internecie jak to jest z piastami planetarnymi. Wiem że są 4 rodzaje:

  • z hamulcem rolkowy (roller - R)
  • torpedo (coaster - C)
  • z hamulcem tarczowym (disc - D)
  • do hamulca V-brake (V)

Pytanie mam takie - które z tych piast mają wolnobieg? Z tego co wiem torpedo nie ma, ale jak jest z resztą? Czy to nie jest tak, że piasta jest ta sama, ale ma różny osprzęt, np. roller to v-brake z gniazdem na hamulec rolkowy? Zależy mi na wolnobiegu w piaście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co rozumiesz przez wolnobieg?

Jeżeli brak "zespawania" pedałów z kołem, brak konieczności ciągłego pedałowania, przeciwieństwo ostrego koła, to te wszystkie rodzaje piast spełniają ten warunek (o ile mowa o typowych konstrukcjach Shimano, Sram, Sasch, bo zdarzają się konstrukcje z ostrym lub z nakręcanym wolnobiegiem a nie zintegrowanym).
Jeżeli chodzi o swobodne kręcenie pedałami do tyłu, to z zestawienia wypadają piasty z torpedo, hamulcem w pedałach.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Chodziło mi o swobodne kręcenie pedałami do tyłu. To została jeszcze druga sprawa, czy te piasty mają jakąś istotną różnicę w budowie czy różnią się tylko dołączonym hamulcem/nie dołączonym w przypadku V-brake.

 

edit: konkretnie mam na myśli sytuację że kupuję piastę z innym hamulcem niż chcę i czy jest możliwość jego wymiany/demontażu - chcę mieć V-brake lub ewentualnie rolkowy.

Edytowane przez AKmatiAK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mowa o tym samym modelu ale pod różny hamulec, to tylko torpedo/coaster się różnią zasadniczo budową, w końcu trzeba jakoś przenieść ruch pedałów na hamulec.
Niemniej zasadnicza część, czyli przekładnia powinna być identyczna lub prawie identyczna. Polecam przejrzeć listę części takiej piasty i zobaczyć co pasuje do czego. Jeżeli niczego nie zmienili to Shimano udostępniało takie zestawienia.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Stare, ale poszedłem za autorem 😉 jak mnie "zaatakował" 😉 (cenię możliwość merytorycznej kłótni)

piasta torpedo też jak najbardziej może pracować z hamulcem opartym o obręcz, jak np v-bre lub canti

Np. najlepszy w 3M gracz polo tak właśnie ma zrobione: w tylnej piaście jest torpedo T3, ale na obu felgach są hamulce obsługiwane manetką zespoloną, z klamką obsługiwaną lewą ręką

ja też tak kiedyś miałem w rowerze do jazdy w zimie, po śniegu (torpedo+canti) nim go skanibalizowałem na inne potrzeby

co więcej piasta pod tarczę też może dostać hamulec felgowy i też będzie działać, bo czemu nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...