Skocz do zawartości

[Ulepszenie] Giant Roam 0 - ewentualne porady dla nowicjusza


Hroost

Rekomendowane odpowiedzi

Hej Wszystkim!

Jestem nowym uzytkownikiem i mam nadzieje ze niczego nie spopalem i temat jest podpiety tam, gdzie byc powienien - jesli jest inaczej prosze administratorow o przeniesienie. 

Chcialbym zapytac Was o porade, gdyz niestety nie mam doswiadczenia z rowerami, ktore umozliwiloby mi podjecie tej decyzji. Wywodze sie z zupelnie innej dziedziny sportu - przez 20 lat uprawialem (i wciaz uprawiam) kulturystyke i sporty silowe - amatorsko, jednakze ze wzgledu na moja mentalnosci amatorskie rezultaty mnie nie zadowalaly. W skrocie specyfika tego sportu sa sezonowe wahania wagi (moja najnizsza waga na docieciu 78kg, max z kolei byla 102kg - przy wzroscie 176 cm), dodatkowo lata mijaly, pojawilo sie dziecko i niestety ze wzgledu na fakt ze zalezy mi na zdrowiu ( a ten sport jest mocno obciazajacy gospodarke hormonalna i uklad nerwowy) powoli trzeba odpuscic z czestotliwoscia i intensywnosca. Nadal bedzie to moj main jednakze szukalem czegos co by mnie zajaralo i jednoczesnie umozliwilo psychicznie (kulturystyka i pokrewne to jedno wielkie uzaleznienie od wynikow sily i rozmiarow) na "zwolnienie". 

Odkad wszedl nieszczesny covid postanowilem przesiasc sie na rower. Zakupilem w 2020 Krossa Evado 4.0. Lyknalem bakcyla - moge porzadnie skatowac nogi i core przy dobrej czestotliwosci - podobienstowo do tego co juz kocham. Zrobilem 1k km w tamtym sezonie. Pewne aspekty Evado mi nie dawaly jednak spokoju (przerzutki nei byly takie plynne, widelec nieregulowany - wstepna regulacja - sprezyna); potrzebowalem widelca powietrznego (moje wahania wagi - juz nie tak duze ale z pewnoscia do jakiegos stopnia beda mialy miejsce) oraz najzwyczajniej chcialem sprzet z troche wyzszej polki. Niestety mam takie podejscie do zycia ze wciaz chce ulepszac to co mnie kreci, wciaz za malo etc... psychika..

 

Postanowilem kupic nowy rower zatem - 2021. Myslalem nad MTB ale jako ze jezdze glownie w miescie, a do lasu wyjezdzam kilka razy w miesiacu jedynie - same trasy nie sa az tak wymagajace zaczalem watpic w MTB. Mam bardzo silne nogi i sprawia mi przyjemnosc naprawde porzadne zmeczenie ich (wciaz traktuje rower jako forma treningu - zmeczenie bardziej niz turystyka). Zatem glownie miasto i las - do tego dziecko - czasem bede musial zamontowac hamaxa mocowanie by zonie odciazyc. Padlo zatem na crossowy rower znowu. 

Nabylem Giant Roam 0 Disc

Specyfikacja

Wybaczcie przydlugi wstep. 

Pytanie: jako ze chcialbym z niego zrobic crossowke hybryde i dodac tyle elementow MTB by umozliwily mi zabawe w lesie rowniez (troche bardziej niz teraz). Wiem ze mam pewne ograniczenia zwiazane z geometria ramy - co zatem moge zrobic? Sztywne osie, odrobine grubsze opony? wymiana widelca na troche mocniejszy - cz zwiekszenie skoku z 63mm na wiekszy ma sens?, zmiana przerzutek micoSHIFT? Mam potrzebe odpicowania go w kolejnych latach, wiem ze moglbym go zostawic takim jakim jest ale chcialbym zrobic z niego cos wiecej... Co myslicie?

 

Dodatkowo zastanawiam sie nad zakupem gravela/szosowki do treningow typowo wydolnosciowych - dlatego tu bym chcial crossa polaczyc troche mocniej z mtb (pozostajac wciaz przy crossie - prawdziwy MTB wiem ze jest mi nie potrzebny, za wysokie progi ;)

 

Bardzo dzieki za wszelkie porady i wybaczcie rozpisanie sie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie rozumiem. Nie potrzebujesz MTB, chcesz ulepszyć Crossa, ale nie chcesz żeby to było MTB.

Ja bym tego roweru nie ruszał.

Widelca nie zmienisz, bo raz że geometria, dwa że ten jest przyzwoity i koszt czegoś lepszego byłby dość wysoki. Sztywnych osi nie założysz, bo to zupełnie inna konstrukcja. Swoją drogą, skąd ten pomysł? Czujesz że rower jest wiotki, czy naczytałeś się w internecie? Możesz sobie zmienić manetki na Shimano, ale nie jestem pewny czy Ci to coś da, bo nie mam doświadczenia z Microshift.

Jedyne co może mieć sens, to założenie jakiś opon z kategorii Premium, ale to tylko moja opinia.

Mówiąc krótko ale uczciwie, widzę że masz nieco parcie na zmiany, ale tylko po to żeby coś zmienić, a nie dlatego że coś Ci przeszkadza. Używaj tego roweru i zobacz. W którymś momencie poczujesz że coś Ci nie pasuje, wtedy zmiany mają sens.

Ja Ci napiszę że do zmiany manetki, ktoś że przednia przerzutka i korba, jeszcze kolejna osoba że opony. Zmienisz cały rower oprócz ramy, bo tak napisali Ci losowi ludzie w internecie?

Inna sprawa, że na rynku aktualnie jest taki kryzys, że możesz tylko pomarzyć o kupnie komponentów. A jak już coś jest, to w chorych cenach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny ten Giant . Jak na Crossa jest mocno terenowy - napęd , amor air . Nie bardzo wiem jak jeszcze można go ,,uterenowić " . Może ciut szersze opony wejdą . Nic innego bym nie robił . Tzn jeździłbym . Tak ogólnie nie ma go po co ulepszać bo jest dobry i nawet lekki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Microshift sprawdzone przeze mnie ,działa nawę lepiej od shoimano deore(mam na myśli to które jest w Roam 0) jedynie to mam problem z wyregulowaniem (może dlatego ze jestem przyzwyczajony do Shimano ) . Cross to taki trochę ogarnięty MTB , uwielbiam MTB(gruba opona robi swoje) ale przemieszczenie się na dłuższe odległości jest męczące. Czy już dokonałeś zakupu ? Jeśli tak to na co padło ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...