Skocz do zawartości

[Projekt] Retro Szosa - proszę o poradę w kwestii kół i napędu


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pacjentem jest rower na ramie Kondor Baden - Wurtt z lat 80/90s.  Ma dla mnie wartość sentymentalną. W rowerze planuje zmienić większość rzeczy. Pierwszą z nich są koła. Obecnie mam założone  27x1 1/4     Myślałem o kołach 28'' jednak nie mam pojęcia jaki model by pasował do tej ramy. I czy nie będzie problemu z ich zamontowaniem.

Kolejną kwestią jest napęd:  Mam wolnobieg pięciobiegowy 14-28 t. Nie ukrywam chciałbym mieć coś lepszego w tym miejscu. Przy zmianie koła można pomyśleć o wolnobiegu 7,8 rzędowym. ( tak żeby miał jak najmniej zębatek na największym biegu)  Chciałbym jeździć szybciej. Korba z przodu jest w dobrym stanie. Potrzebuje również nowej tylnej przerzutki, która obsłuży przełożenia. 

Manetki są na ramie, nie są zbyt precyzyjne, ale działają niech tak pozostanie, bardzo podoba mi się ten styl.

Pomógłby mi ktoś w tym projekcie? Proszę o rady dotyczące kół i napędu, może już ktoś robił taką retro szosę, co wymienialiście i na jakie części? Proszę o udział w dyskusji w komentarzach.

 

 

Chciałbym aby rower służył mi jako moja pierwsza maszyna szosowa do wypraw około 70 km. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zmienisz koła to możesz mieć problem z hamulcami, a konkretnie to z ich zasięgiem. Przerabiałem to w Orkanie i jedyne jakie znalazłem to jakieś chamskie, stalowe. Na szczęście działały całkiem dobrze.

Drugim problemem może być rozstaw widełek. Stare ramy mają rozstaw na tyle 126mm i 100mm na przodzie ale być może jest to coś jeszcze starszego i ma120mm i 96mm. Też miałem takiego rodzynka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam jak teraz zmierzyć rozstawu widełek. Umieszczam link, pod tym linkiem widać condora mój jest prawie takim sam tylko, mój to kondor (przez k nie przez c oraz mam dwie manetki zmiany biegów na ramie ) http://st2.static.bikestats.pl/20/b11120-u12976_orig.JPG?1387521390 

@ZieleniakRM @Mr. Dry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koła wymienione na 28". Nie są jakies super, ale na sam początek myślę, że wystarczą. Koła wewnątrz mają szerokość 20 mm (bez ramek, mierzylem tylko odległość między jedną ścianką a drugą).

 Zrodził się kolejny problem a mianowicie opony. Czy wejdzie mi elegancko opona 28 mm ? poprzednio na starych kolach (18mm) byla założona opona 25 mm.

no i ostatnim problemem jest przerzutka ( niezbyt droga, żeby wytrzymała jazdę na asfalcie, musi obsłużyć wolnobieg 6s) 

Z góry dziękuję;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...