Skocz do zawartości

[Przerzutka tylna] Altus


tokio04

Rekomendowane odpowiedzi

Byłem przed chwila sprawdzić jeszcze raz , bo sam zacząłem wątpić ze to działa poprawnie. Manetka podaje zmianę a przerzutka zmienia tryby jak powinna tak przednia jak i tylna. Żebym miał kamerę to nagrałbym działanie i wstawił tutaj. Bez zgrzytów bez pisków i innych temu podobnych odgłosów. Mankament jest taki jak opisałem wyżej, czyli po zrzuceniu z największego trybu z tyłu na mniejszy zaczyna się podskakiwanie łańcucha tak jakby się ślizgał po wyłamanych zębach, tak tez się dzieje na trzecim co do wielkości trybie, potem na mniejszych jest już ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Podskakiwanie nie musi być wynikiem zużytego łańcucha, tylko nieprawidłowej indeksacji przerzutka-manetka. Jeśli to nie pasuje to pod obciążeniem mogą dziać się cuda. Ponadto nie ma co prawić, jeśli kolega nie rozumie, że kaseta 6s nie będzie działała poprawnie z manetką 9s, podobnie sprawa się ma z manetką 9s i kasetą 8s.

Próbuj, a wyjdziesz na tym jak Zabłocki na mydle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wytłumaczyć dlaczego według Ciebie nie będzie działała manetka 9s z kasetą 8s?  Oczywiście będzie to działać bo indeksacja jest taka sama, wystarczy na przerzutce ograniczyć śrubą. Z 6s faktycznie może nie działać bo tu chyba jest inny naciąg linki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Manetka 8s ciągnie inna ilość linki w porównaniu do 9s. W związku z tym w dużym uproszczeniu zmieniając o jeden bieg na manetce 9s na kasecie 8s łańcuch nie dotrze tam gdzie powinien - skok będzie mniejszy.

Chcesz to próbuj. Cały świat wie, że to nie działa. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest rower szosowy? Jeśli jest  to mtb lub jakiś cross to mogę Ci za darmo wysłać takie coś jak na załączonym zdjęciu. Sprawne zdemontowane, z roweru dziecka. Wygeneruj mi tylko etykietę do paczkomatu inpost i tak to możemy załatwić.

IMG_20210331_105248193.thumb.jpg.5d4943d758950fab6ac7fec9b064125a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tokio04 napisał:

Czyli do wolnobiegu 6rz. mogę dokupić manetki 7rz i będą działać? Bo powiem że wczoraj spędziłem upojny wieczór w poszukiwaniu klamkomanetki 6rz i powiem że z kompletów nie znalazłem niewiele.

Tak, będzie działać. Tylko siódme przełożenie na manetce będziesz miał zablokowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
3 godziny temu, wolek napisał:

Żyjemy w innych światach, nie masz racji. Inny ciąg linki w przypadku shimano masz od 10s. 

Osobiście testowałem jedną i drugą opcję. 

I wszystko w temacie. Jak wszystko wiesz, to po co zakładasz temat?

Uwielbiam osoby, które nie mają wiedzy w danym temacie a twierdzą że działa.

Manetki 6, 7 i 8 można mieszać, ponieważ w tym przypadku każde dodanie zębatki na kasecie powodowało zwiększenie jej całkowitej szerokości. Ciągi manetek przy tym różniły się na tyle niewiele, że dla tak mało dokładnych napędów jakimi obecnie są 8s i niżej nie miało to znaczenia.

Problem pojawia się przy napędach 9s i więcej, gdzie kasety są tej samej szerokości lub bardzo zbliżonej do kaset 8s a mają więcej zębatek. W związku z powyższym działanie zestawów innych niż kaseta o ilości X rzędów i manetka o tej samej ilości rzędów nigdy nie będzie poprawne.

Nie będę tutaj wchodził w wyjątki i miksy Shimano-Sram, bo najpierw trzeba zrozumieć podstawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manetka na 7 z wolnobiegiem 6rz też nie działa za dobrze (5 mm vs 5,5 mm odstępu między zębatkami). 

Jeśli chodzi o ciąg linki to w Shimano do starych napędów (6,7,8,9) pasują jeszcze niektóre przerzutki szosowe na 10 (ale już nie Tiagra 4700).

W rowerze crossowym mam manetki na 8 i kasetę 8-kę, a z tyłu przerzutkę Ultegra 6700GS i obsługuje to zakres 44/32/22 i kasetę 11-30. Kółka w przerzutce wymienione na Tacx na łożyskach i odpowiednio szersze tulejki (bo łańcuch szerszy). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są dwa aspekty, które często są mylone... w 6,7,8,9 i (10 ale tylko stare szosowe) to sobie dowolnie można mieszać manetkę z przerzutką... bo przerzutka (w ramach JEDNEGO systemu) jest po prostu wykonawcą woli manetki... oczywiście pod warunkiem że rozumiemy zależność manetki i kasety bo kasety miewają różne odległości między koronkami.

Jak już padło trochę informacji o odległości koronek to wrzucę zbiorczo dla Shimano:

6s - 5,5mm - manetka ciągnie 3,2mm linki, 

7s - 5,0mm - manetka ciągnie 2,9mm linki,

8s - 5,0mm - manetka ciągnie 2,8mm linki

9s - 4,35mm - manetka ciągnie 2,5mm linki

10s mtb- 3,95mm - manetka ciągnie 3,4mm linki

10s road old - 3,95mm - manetka ciągnie 2,3mm linki

11s mtb - 3,90mm - manetka ciągnie 3,6mm linki

11s road - 3,7mm - manetka ciągnie 2,7mm linki

Tak więc poza zmieszaniem manetek i kaset 7 i 8 (przerzutki to sobie można mieszać) za cholerę nic nie ma szansy działać poprawnie, oczywiście są ludzie którzy mają specyficzną wrażliwość i im pasuje...

Jak się pomyliłem przepisując to niech ktoś sprostuje, albo potem sam poprawię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Poradzi w takim sensie, że będzie się ruszała, ale właściwego przełożenia nie ogarnie.

Przerzutki 8/9 są ze sobą kompatybilne, 10-12 można mieszać przerzutki, pod warunkiem, że zakresy obsługiwane przez nie są kompatybilne.

Oczywiście mowa o przerzutkach MTB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PROSZĘ O SZYBKĄ ODPOWIEDŹ

mianowicie

zamontowałem nową przerzutkę tylnią (shimano tourney rd -ty300)

wszystko jest pomocowane, i problem w tym ze przerzutka nie reaguje na zmiane biegów

gdy zmieniam biegi w góre lub w dół to przerzutka ani trochę sie nie rusza.

czy jest to wina linki, czy naciągnięcia linki, czy regulacji a może cos innego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...