Skocz do zawartości

[Warsztat] narzędzia jakie stosujecie.


Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Punkxtr napisał:

Park z pierwszego zdjęcia był przed otwarciem serwisu - wówczas miałem je na domowy użytek, ew. czasem zrobiłem coś dla znajomych. Jakieś tam pierwsze badanie rynku 😉
Fotka jest na podłodze - układałem je sobie wtedy czasem i oglądałem, nie miałem wtedy ścianki z prawdziwego zdarzenia

Nie korzystam z usług serwisu,naprawiam wszystko sam i mam narzędzia za parę groszy,aczkolwiek jakbym zastał w jakimś serwisie taki ład i porządek,powierzyłbym swój Rower do przeglądu,to po prostu przyciąga.A nie mierzę wszystkich jedną miarą ale część warsztatów to brud i syf i niedbalstwo,a widzę po samym zdjęciu ze u kolegi dominuje to co lubię....U mnie każde narzędzie ma swoje miejsce 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zawsze był porządek - lepiej się w nim czuję i zdrowiej się pracuje. Lubię, jak narzędzia są czyste i zadbane. Rzeczywiście większość nie myśli w tych kategoriach, ale są także serwisy czy "zwykłe" osoby serwisujące własne rowery, dla których jest to istotne. Zawsze to szanuję 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Punkxtrjakie inne marki pod logo Topeaka produkują takie klucze dynamometryczne, jakie to są zakresy, i czy używasz kluczy d. które mierzą siły w obie strony? Używasz głónie Park Toola, a na których "topowych" albo "lepszych" markach się zawiodłeś?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@whiteindian te klucze robi np. Var (1-24Nm i 4-85Nm), Cyclus Tools (15-135 Nm), Unior (1-20 Nm oraz 4,2 - 85 Nm).
Podobnie jak Topeak, wszystkie mają możliwość pomiaru w obie strony.

Na czym się zawiodłem... ciężkie pytanie. Po zastanowieniu na ekstraktorze Enduro BBT-200:

34403633_1678175115585621_10175022079661

Przyrząd owszem, ładnie wykonany, działa. Ale przy większych łożyskach ekstremalnie trudno jest włożyć w nie końcówkę, ponieważ laserowe cięcie wykonano zbyt wąsko i trzeba mieć rękę kowala aby móc ją ścisnąć. Biorąc pod uwagę ile kosztował ten zestaw, nie jestem z niego zadowolony. Ładnie wygląda, ale praca niekiedy bywa ciężka albo niemożliwa. 
Teraz Park wypuścił swój ekstraktor i się zastanawiam nad zakupem.

Nie zauroczyła mnie centrownica DT Swiss. Kolejne zestaw, który jest bardzo drogi i ładnie wygląda. Jest sporo marek, które aspirują do bycia "lepszymi" ale różnie im to wychodzi IMHO. Np. Lezyne, Unior. Choć co do Uniora - aktualnie wypuścili linię narzędzi premium, które są niezłe. Sam mam ich przyrządy do ściągania end capów z piast i bardzo sobie chwalę. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Punkxtr napisał:

@whiteindian te klucze robi np. Var (1-24Nm i 4-85Nm), Cyclus Tools (15-135 Nm), Unior (1-20 Nm oraz 4,2 - 85 Nm).
Podobnie jak Topeak, wszystkie mają możliwość pomiaru w obie strony.

Na czym się zawiodłem... ciężkie pytanie. Po zastanowieniu na ekstraktorze Enduro BBT-200:

34403633_1678175115585621_10175022079661

Przyrząd owszem, ładnie wykonany, działa. Ale przy większych łożyskach ekstremalnie trudno jest włożyć w nie końcówkę, ponieważ laserowe cięcie wykonano zbyt wąsko i trzeba mieć rękę kowala aby móc ją ścisnąć. Biorąc pod uwagę ile kosztował ten zestaw, nie jestem z niego zadowolony. Ładnie wygląda, ale praca niekiedy bywa ciężka albo niemożliwa. 
Teraz Park wypuścił swój ekstraktor i się zastanawiam nad zakupem.

Nie zauroczyła mnie centrownica DT Swiss. Kolejne zestaw, który jest bardzo drogi i ładnie wygląda. Jest sporo marek, które aspirują do bycia "lepszymi" ale różnie im to wychodzi IMHO. Np. Lezyne, Unior. Choć co do Uniora - aktualnie wypuścili linię narzędzi premium, które są niezłe. Sam mam ich przyrządy do ściągania end capów z piast i bardzo sobie chwalę. 
 

Taki klucz mi pewnie doradzisz żebym kupował z czystym sumieniem :

https://allegro.pl/oferta/unior-klucz-torx-z-uchwytem-t-193tx-t30-10162550347

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Thomass13 w tej cenie masz wycinany CNC klucz THT-30 od Parka, moim zdaniem bez porównania lepszy: 
https://www.sportpoint.pl/pl/serwisowe-narzedzia-rowerowe/33141-klucz-torx-park-tool-tht-30-400-10-67-park-0763477009548.html?utm_source=ceneo&utm_medium=referral

A jeśli chcesz z rękojeścią, to brałbym PH-T30, robiony przez Bondhus. Wg mnie nie ma porównania z Uniorem: 
https://www.sportpoint.pl/pl/serwisowe-narzedzia-rowerowe/34178-klucz-torx-park-tool-ph-t30-400-09-605-park-0763477010070.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam sporo narzędzi i elektronarzędzi ale do roweru nie wiem jakie powinienem kupić. Nie znam się na tym, nigdy nie miałem z tym do czynienia Zanim kupiłem teraz nowy rower jeździłem kilkadziesiąt lat wcześniej jako nastolatek na Wigry3. Wtajemniczeni wiedzą o co chodzi:) Imbusy, torxy, klucze nasadowe i płaskie itd. mam tego wystarczająco dużo bo lubię sam "grzebać " . Nie wiem co kupić by samemu serwisować sobie rower. Choćby podstawowe rzeczy jak wymiana kasety, korby itd. Przydałby się mały poradnik co warto mieć żeby móc samemu takie sprawy ogarnąć tym bardziej, że rodzajów napędów jak i producentów jest dużo i nie wiem czy klucze są uniwersalne i pasują do wszystkich. 

Edytowane przez pablo.k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pablo.k kupuj powoli to czego akurat potrzebujesz do wykonania danej pracy. Dzięki temu kupisz lepsze narzędzia i nie pójdziesz z torbami. Zacznij od:

- zestaw imbusów - uniwersalny do wielu zadań 
- klucz do kasety + tzw. bacik albo inny chwytak do kasety - wymiana kasety i zabawa z nakrętkami centerlock przy tarczach, 
- klucz do wkładu suportu - tutaj zależy co masz w rowerze, popularny hollowtech pozwoli też na zabawę z nakrętkami centerlock przy tarczy na kołach do sztywnych osi, 
- skuwacz do łańcucha + kleszcze do rozpinania spinek - przydają się do każdej zabawy z łańcuchem i jego wymiany na nowy, 
- klucz do pedałów,
- kleszcze do linek i pancerzy,
- zestaw do odpowietrzania hamulców, 
- klucze do konusów - do zabawy z serwisem piast, 
- łyżki do opon,

I to na początek wystarczy. Do tego przyda się:

- odtłuszczasz, 
- smar do łożysk, 
- olej/smar do łańcucha, 

Jeżeli masz karbonową maszynę albo za dużo pary w łapach to kup też klucz dynamometryczny. Na początek starczy ten z momentem do 25-30 nm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek proponuję..

1.imbus,

2.Torx 

3.skuwacz do łańcucha 

4.łyzki do opon.

5.zestaw do odpowietrzania hamulcu 

6.klucz do prostowania tarczy.  

7.klucz do kaset 

8.Bacik 

9.Klucz do konusòw 

10.klucz pedałów 

11.nozyce do pancerzy 

12.Mlotek gumowy 

13.nóż 

14,klucz do montażu demontażu korby,suportu,na kwadrat,octalik,hallowtech.

15.odtłuszczacz

 

10 godzin temu, pablo.k napisał:

Mam sporo narzędzi i elektronarzędzi ale do roweru nie wiem jakie powinienem kupić. Nie znam się na tym, nigdy nie miałem z tym do czynienia Zanim kupiłem teraz nowy rower jeździłem kilkadziesiąt lat wcześniej jako nastolatek na Wigry3. Wtajemniczeni wiedzą o co chodzi:) Imbusy, torxy, klucze nasadowe i płaskie itd. mam tego wystarczająco dużo bo lubię sam "grzebać " . Nie wiem co kupić by samemu serwisować sobie rower. Choćby podstawowe rzeczy jak wymiana kasety, korby itd. Przydałby się mały poradnik co warto mieć żeby móc samemu ta

 

 

 

 

10 godzin temu, Strek napisał:

Moje małe co nie co...i tak zawsze się okazuje że jeszcze coś by się przydało.

DSC00683.JPG

DSC00692.JPG

Widzę że kolega jest zaopatrzony dobrze w narzędzia,ladnie się to prezentuje,jakieś ulubiony sprzęt?Czego nie warto zakupić?Najlepszy jest Zegar 🤣

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od siebie dodam, że jestem bardzo zadowolony że kupiłem... przyrząd do cięcia rury sterowej. To co nakłada się na rurę i robi jako prowadnica.

Był tani, bo chyba 40 zł, a wykonanie nie jest wcale gorsze od tych które widziałem w serwisie.

W końcu skończyło się latanie do serwisu, bo trzeba przyciąć minimalnie rurę.

Kupiłem także nabijak do gwiazdki. Po prostu lubię robić wszystko tak jak powinno być. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tylko kilka podstawowych narzędzi - klucz do kaset, bacik, klucz do suportu, imbusy, torxy i zestaw do przelewania hamulców. I ŁT-43 żeby napchać gdzie nie powinna dojść woda z myjki. Wszystko leży w miejscach, w których mogę to znaleźć po kilku minutach poszukiwań :D

No cóż,  niestety mogę tylko powiedzieć: 

jak-wy-mnie-zaimponowaliscie-w-tej-chwili.jpg

Edytowane przez wkg
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, skom25 napisał:

Ja od siebie dodam, że jestem bardzo zadowolony że kupiłem... przyrząd do cięcia rury sterowej. To co nakłada się na rurę i robi jako prowadnica.

Był tani, bo chyba 40 zł, a wykonanie nie jest wcale gorsze od tych które widziałem w serwisie.

W końcu skończyło się latanie do serwisu, bo trzeba przyciąć minimalni

 

Ja stosuję zwykłą rurę nawierciłem otwór,do heftowałem nakrętkę na klucz 17 w środek śruba m10 i super to działa,tylko mam mały problem, komuś pożyczyłem to narzędzie i nie pamiętam komu ☹️

19 minut temu, wkg napisał:

U mnie tylko kilka podstawowych narzędzi - klucz do kaset, bacik, klucz do suportu, imbusy, torxy i zestaw do przelewania hamulców. I ŁT-43 żeby napchać gdzie nie powinna dojść woda z myjki. Wszystko leży w miejscach, w których mogę to znaleźć po kilku minutach poszukiwań :D

No cóż,  niestety mogę tylko powiedzieć: 

jak-wy-mnie-zaimponowaliscie-w-tej-chwili.jpg

Ważne że można odnaleźć,znam takich co mają wszystko ale nie wiedzą gdzie i jak coś trzeba szukają dwa dni jednego klucza,szczerze mówiąc,myślałem że jesteś zaopatrzony full w sprzęt 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mechanikrowerowy1986 napisał:

 

 

 

 

 

 

Widzę że kolega jest zaopatrzony dobrze w narzędzia,ladnie się to prezentuje,jakieś ulubiony sprzęt?Czego nie warto zakupić?

Najczęściej używane narzędzia to te do demontażu kasety (bo lubię zaglądać w łożyska) ,poza tym staram się kupować to konkretnie co przyda mi się w moich rowerach bo na serwis innych na razie planów nie ma i kwestia ceny ...tanie te klocki nie są. Zestaw z bike hand ten ze zdjęcia profesjonalny na pewno nie jest ale od biedy przy domowym majsterkowaniu jakiś czas wytrzyma. Ostatnio miałem problem żeby dobrze dobrać klucz do centerlocka, większość tych reklamowanych jest jako klucze do kasety i centerlocka zarazem, mija się to z prawdą. Sam mam dwa klucze do kaset shimano ale do tarczy już nie pasują zresztą samych kluczy do centerlocka jak zauważyłem jest kilka. Ostatni większy zakup prasa do press fit SUPER B TB-19002 i zamienny wkład do suportu tegoż rodzaju...bo to to kiedyś pewnie padnie w moim cube.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, mechanikrowerowy1986 napisał:

szczerze mówiąc,myślałem że jesteś zaopatrzony full w sprzęt 

No jestem :) Brakuje mi praski do łożysk i narzędzia do przycinania łańcucha ale nie chce mi się tego robić samemu :) Wymieniam napędy, przelewam hamulce, wymieniam klocki, tarcze, wymieniam suport - resztę robi serwis raz na rok. A, zapomniałem -  jeszcze mam strzykawkę do dolewania mleka :D Jakieś śrubokręty, klucze nastawne mam bo zawsze miałem do domu ale to chyba każdy ma.

Stan kontrolowanego chaosu jest fajny - cóż jest warte życie bez zaskoczeń :D

Edytowane przez wkg
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba za mało precyzyjnie napisałem w czym rzecz. Podstawowe, a nawet bardziej niż podstawowe narzędzia już posiadam. Typu imbusy, torxy czy wszelakie zestawy kluczy płaskich oraz nasadowych, łyżki do opon, smary i oleje plus odtłuszczacz, skuwacz do łańcucha - to mam. Bardziej nurtuje mnie to czego nie jestem pewien czyli jakich narzędzi typowo do roweru powinienem poszukać. Wiem, że bacik do kasety na pewno, ale klucz do kaset itd. to na razie nie czuję się w tym temacie za pewnie. Jestem gotowy kupić wszystko co może się przydać tylko nie wiem dokładnie czego mam szukać. Przepraszam za być może naiwne pytania, ale w sumie będę miał z tym pierwszy raz do czynienia i wolę się upewnić co do właściwego wyboru narzędzi.

  1. klucz do kaset jest standardowy do wszystkich kaset?
  2. klucz do montażu i demontażu korby Shimano Deore XT M8100 32T Hollowtech II musi być jakiś konkretny model czy wystarczy kupić jakikolwiek renomowanej firmy?
  3. Wkład suportu Shimano MT800 Hollowtech II musi być jakiś konkretny model czy wystarczy kupić jakikolwiek renomowanej firmy?
  4. Klucz do konusów tu jeśli się nie mylę nie ma jakiś specjalnych rodzajów?
  5. Jakie jeszcze nietypowe narzędzia które są tylko do roweru kupić?

Pozdrawiam,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mechanikrowerowy1986 napisał:

Narzędzie do przycinania łańcucha?Co to za narzędzie?

https://www.bikester.pl/rohloff-skuwacz-do-acucha-revolver-3-universal-narzdzie-rowerowe-czarny-398558.html

A takie cóś :) Jak mawia kolega - "Biżuteria" :) W cenie przycięcia z 300 łańcuchów - do tego za ciężki żeby go wozić ze sobą. Ale ładny :)

10 minut temu, pablo.k napisał:

Wiem, że bacik do kasety na pewno, ale klucz do kaset itd. to na razie nie czuję się w tym temacie za pewnie.

Bacik i klucz to razem :) Ja mam Bike Handhttps://rowerek.pl/product-pol-9544-Klucz-do-kaset-i-tarcz-hamulcowych-Bike-Hand-YC-126-2A-z-raczka.html i jest bardziej niz dobry. Jak chcesz być profi i kupić klucz dynamometryczny to weź https://bjsport.pl/pl/p/KLUCZ-BIKE-HAND-YC-126-DO-KASETY-SHIMANO-TARCZY/1246

- Klucz do kaset jest standardowy

- "Klucz do korby" to taki mały, tani plastykowy żeby tylko lekko dociągnąć korbę nie ściskając łożysk  https://www.decathlon.pl/p/sciagacz-do-korb-hollowtech/_/R-p-192151

-  Klucz do suportu jest standardowy, te nowe suporty są zrobione tak, zeby nie pasował ale dodają redukcję. 

-  praska do łożysk Btoola jak chcesz się w to sam bawić. Masz PressFita ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie potrzebujesz klucza do suportu (niestety) tylko praskę. 

Tak jeszcze mi sie przypomniało, kiedyś chyba  @Zigfir pisał o narządku do precyzyjnego mierzenia wyciągnięcia łańcucha. Stwierdzilem, że to niepotrzebne ale po przemyśleniu - chciałbym takie coś mieć. Jeżdżąc na kilka łańcuchów niby mozna je porównywać wieszając na gwoździu ale ... nie mam za bardzo gdzie wbić gwoździa :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...